Skocz do zawartości

Glony, glony, glony wszędzie glony !


kr99pl
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

Mój problem to GLONY ! są one wszędzie w formie  stosunkowo ciężkiego do zdrapania brązowego osadu. Mam już ich dość, restartowałem parę razy już akwarium, wyparzałem kamienie, korzeń, filtry, dosłownie wszystko co się w nim znajduje, niesety po takim zabiegu akwarium utrzymuje się w takim czytym stanie max tydzień, potem znów wszystko powraca. Filtry są włączone cały dzień i noc, a oświetlenie od 7 rano do 19 wieczorem. Temperatura to ok 26 stopni.Nie wiem co jest przyczyną powstawania glonów, oraz jak z nimi walczyć. Pomocy !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, że tak długo odpisuję, lecz mam przejściowe problemy z internetem.

 

1.Kiedy akwarium zostało zalane (data)- Akwarium zalane było może z pół roku temu, lecz ostatni restart był przedwczoraj.
2.Litraż i wymiary akwarium - 112l 80x35x40 cm

3.Jakie jest oświetlenie(rodzaj,oznaczenie,moc-W/L)- nie mam pojęcia co to za lampy 1 na pewno jest z oryginalnego zestawu diversy 
4.Jak długo świecisz (ile godzin)- od godz 7 do 19 (17h)
5.Podłoże - dokładny opis lub nazwa handlowa- są to kamienie, nie znam konkretnej nazwy, są trochę ostre i duże.
6.Filtracja - 2 filtry jeden na 60 litrów, a 2 oryginalny  z zestawu diversy dziś jadę kupić jakiś 1 porządny 
7.Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz, np.ogólny, roślinny itd.) - Ogólny
8.Ozdoby (jakie)- Duży korzeń na środku akwarium, 3 długie kamienie.
9.Rośliny (ile,jakie)- Nie znam za bardzo na roślinach, jest ich ok. 6 
10.Ryby - obsada (jw.)- 1xSkalar 3x bocje 5x brzanki sumatrzańskie i jeszcze 1 tylko mi nazwa wyleciała :> 2x bocje 
11.Podmianki (jak duże, jak często, jaka woda, kiedy ostatnia podmiana?)- 1x w tygodniu 35%, zwykła  woda z kranu.
12.Nawożenie akwarium (czy podajesz nawozy,jakie,ile? )- Mam nawozy z żelazem oraz CO2 w płynie, to są pompki i po 3 psiknięcia na dzień.
13. CO2 (czy jest,jak dystrybuowane?)- w płynie 
14.Parametry wody/ aktualne wyniki testów jakie posiadasz NO3, PO4 , KH, GH, , Ph ,Fe - PH 6.6 -6.8, GH 5, KH 4, NO2 0, NO3 0 (wg testów paskowych z Sery)
15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik ? Odstawiłem pokarm na jakiś czas i nawozy w płynie.
16.Jak często są karmione ryby i czym/ jak szybko ryby zjadają pokarm i czy zostaje po karmieniu? Dwa razy dziennie, mała ilość, nie zostaje wiele. Po jakimś czasie filtry wciągają resztki.
17.Fotka całego zbiornika i fotka detali - Fotki chwilowo brak
Opis problemu-
 Na kamieniach, ścianach, roślinkach i filtrach pojawia się ciężki do zdarcia osad, pojawia się on natychmiast nawet po wymianie wody, mam już ich dość, kiedyś nawet wyparzałem wszytko co możliwe a to nadal się pojawia. Co robić ? 

Edytowane przez damilio
Drobne literówki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam się na tych glonach, ale:

 

Akwarium zalane było może z pół roku temu, lecz ostatni restart był przedwczoraj.

 

Akwarium potrzebuje stabilizacji poprzez dojrzewanie, min. 2-3tyg. Zresztą zalane pół roku temu ale restart wczoraj ? Zdecyduj się.

nie mam pojęcia co to za lampy 1 na pewno jest z oryginalnego zestawu diversy 

Zorientuj się, bo to ważne.

 

od godz 7 do 19 (17h)

Za długo. Swiecimy 10-12h.

 

są to kamienie, nie znam konkretnej nazwy, są trochę ostre i duże.

Niezbyt trafne podłoże.

 

2 filtry jeden na 60 litrów, a 2 oryginalny  z zestawu diversy dziś jadę kupić jakiś 1 porządny 

Jak będziesz zmieniać filtr to niech początkowo działają dwa, tzn. jeden nowy i jeden stary przez 2 tyg. Nowy musi dojrzeć.

 

1x w tygodniu 35%, zwykła  woda z kranu.

Wodę podmieniamy raz na tydzień w ilości 10-20%, większe ilości rozwalają parametry wody. Woda ma być odstana 24h.

 

Mam nazwozy z zelazem oraz co2 w płynie, to są popmki i po 3 psiknięcia na dzień.

Masz ale nie wiesz do końca co. Lejesz nie znając zapotrzebowania akwarium. Lejesz na pałę.

 

 PH 6.6 -6.8, GH 5, KH 4, NO2 0, NO3 0 (wg testów paskowych z Sery)

Testy paskowe są obarczone błędami. Już widać no3, że jest za niskie. Powinno być 10mg/l i po4=1mg/l. N:P = 10:1.

 

Odstawiłem pokarm na jakiś czas i nawozy w płynie.

Błąd.
 

 

 

Dwa r dziennie, mała ilość, nie zostaje wiele, po jakimś czasie filtry wciągają resztki.

 

Syp tyle aby nic nie zostawało, bo skoczy Ci po4.

 

 kiedyś nawet wyparzałem wszytko co możliwe a to nadal się pojawia.

To nie pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o to, że pierwszy raz miałem do czynienia z moim akwarium pół roku temu, co do lamp są to - 1x Powerglo 20 W, oraz 1x standardowa 18W jak w zestawie.Oświetlenie skrócę do tych 10-11h, dziś kupiłem filtr z aquael'a - Fan filter 2 plus, a stary zostawię na te 2 tygodnie jak mówisz, jest to filtr również z aquael'a tylko fan 1 .Co do nawozów jest to "rodzina" aqua art i mam z nich- K+, Ferro+ oraz Carbo. 

Mam również pałeczki nawożące pod rośliny- tetra initialsticks. I jeszcze dodaję fotkę akwarium.

https://www.dropbox.com/s/n4s0jmamxghzn9l/IMAG0214.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

Mój problem to GLONY ! są one wszędzie w formie  stosunkowo ciężkiego do zdrapania brązowego osadu. Mam już ich dość, restartowałem parę razy już akwarium, wyparzałem kamienie, korzeń, filtry, dosłownie wszystko co się w nim znajduje, niesety po takim zabiegu akwarium utrzymuje się w takim czytym stanie max tydzień, potem znów wszystko powraca.

Szkoda, że nie pisałeś wcześniej, uniknął byś restartów ;)

 

Najprawdopodobniej masz okrzemki, które są normą w większości nowo odpalonych akwariów.

Restertując akwa powodujesz tylko kolejne pojawianie się tego glona, który po jakimś czasie sam znika.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzeń nie był dostatecznie suchy i stąd te polipy,korzeń najlepiej wysuszyć ale, to trochę potrwa.

Spróbuj go najpierw wyszorować i porządnie wygotować w solance. Dwie duże łyżki na 1l wody.

Jak wróci pleśń to, trzeba suszyć. Ponawiercaj w niewidocznych miejscach to skrócisz ten proces.

 A co z bocjami? Pytałem o nie.

Kup dwa testy kropelkowe na po4 i no3, polecam serę.

Dalej się wyjaśni jak zrobisz te testy.

Okrzemki ścieraj mechanicznie i natychmiast rób podmianę.

Potem tylko pilnuj podmian, najczęściej same ustępują ale, można im pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Zmniejszyłem przepływ wody w filtrze, a jego wylot skierowałem na tylną ściankę. Wodę podmieniam co 2 dni około 12l, oraz czyszczę filtry, nie wiem co robić, bo całe akwarium marnieje w oczach, i coraz bardziej mi się ono nie podoba.Nawet jeśli zrobię cały restart, wyparzę kamienie itd, to "coś" powraca :/ Już sam nie wiem co robić IMAG0314.jpgIMAG0313.jpgIMAG0314.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...