Skocz do zawartości

[240L] MALAWI Aktualizacja str. 2


Bebek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

Przedstawiam moje nowe akwarium o biotopie Malawi.

 

Akwarium stoi już 2 miesiące (rybki zostały wpuszczone 2 tygodnie temu -1,5 miesiąca po zalaniu zbiornika)

Wymiary zbiornika:

 

120 x 40 x 50 cm

 

Filtracja: JBL e1501 + Skimmer JBL
Ogrzewanie: Grzałka JBL Pro Temp S300 (300W)

Podłoże: Piasek kwarcowy, kamienie - dolomit żółty
Wkład filtra: Gruby żwir koralowy, Ceramika
 

 

Parametry wody:

 

kH: 12

pH: 8.0

NO2: 0,0

NO3: 1

(zamówiłem resztę testów - po otrzymaniu dodam wyniki testów na NH4 i PO4)

Pozdrawiam !

post-13930-0-49439400-1371590113_thumb.jpg

post-13930-0-75407300-1371590126_thumb.jpg

post-13930-0-88396100-1371590135_thumb.jpg

post-13930-0-39603400-1371590152_thumb.jpg

post-13930-0-86794900-1371590174_thumb.jpg

Edytowane przez Bebek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obsada jest do redukcji.
W chwili obecnej w akwarium pływają:


Labidochromis caeruleus (Yellow): 1+3
Pseudotropheus saulosi: 1+3
Psedotropheus socolofi: 1+4


- i przy takiej obsadzie chciałbym zostać

Natomiast do oddania:

Maylandia crabro: 2 osobniki (nie wiem jaka płeć - do oddania)
Nimbochromis venustus (Pyszczak wspaniały): 2 osobniki (nie wiem jaka płeć, na razie są malutkie, około 7 cm, ale rosną do 25 cm więc napewno do oddania)


Edit:

 

 

 



Akwarium ładne , ale zdjęcia dość kiepskiej jakości :)

Dziękuję.
Zdjęcia robione telefonem, niestety nie posiadam aparatu fotograficznego, jak będę miał więcej czasu postaram się zrobić więcej zdjęć lepszej jakości. Edytowane przez Luna
Regulamin - 6.2.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam po długiej przerwie !

Moje Malawi pięknie żyje i ma się dobrze, Pyski przekopują dno jak górnicy :razz: w związku z tym "krajobraz" zmienia się co chwilkę, ale na szczęście kamienie stoją stabilnie tam gdzie stały (tego się najbardziej obawiałem..), super wyglądają przekopane, podkopane tunele i jamy pod kamieniami i obok nich ;-)

Pozdrawiam Wszystkich i jeszcze raz dziękuję za porady, dzięki, którym mogłem "dojść" do takiego stanu akwarium jaki mam obecny, który baaaardzo mi się podoba !
 

(jak mi się uda przekonać Żonkę to myslę, że za niedługo zamienię obecne Malawi na Malawi, jednak o wymiarach 250x40x40cm :razz:

post-13930-0-17472000-1381429970_thumb.jpg

Edytowane przez Bebek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Sporo tych ryb u Ciebie w zbiorniku, jak zachowują się u Ciebie ryby w takiej ilości ? Możesz wrzucić jakiś filmik ? Pytam z ciekawości bo moje 240l było za małe dla ryb, które miałem. Rozmawiałem ostatnio z maniakiem malawi, który hoduje te ryby przez 30 lat i sporo ciekawych rzeczy się dowiedziałem, zwłaszcza o rewirach i kryjówkach i sposobie zachowań dominujących ryb. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo tych ryb u Ciebie w zbiorniku, jak zachowują się u Ciebie ryby w takiej ilości ? Możesz wrzucić jakiś filmik ? Pytam z ciekawości bo moje 240l było za małe dla ryb, które miałem. Rozmawiałem ostatnio z maniakiem malawi, który hoduje te ryby przez 30 lat i sporo ciekawych rzeczy się dowiedziałem, zwłaszcza o rewirach i kryjówkach i sposobie zachowań dominujących ryb. 

Obsada w akwarium podana jest na początku tematu :)

Akwarium jest trochę przerybione, ale na razie nic nie zmieniam..

 

Trochę mało kryjówek jest widocznych na pierwszy rzut oka, ale jak to pyszczaki - lubią kopać i pomiędzy a nawet pod większymi kamieniami wykopały sobie groty, kryjówki (kamienie w moim akwarium nie stoją bezpośrednio na dnie, stoją na nieco mniejszych, płaskich kamieniach, dzięki temu możliwe są takie "podkopy" pod kamieniami i bez obaw, że kamień się przewróci itp.), które z góry wyglądają jak kaniony i jamy, których rybki bronią zacięcie :) - czasem jedna przegoni drugą kiedy ta próbuje zbliżyć się do jej kryjówki, ale intensywnych walk czy gonitw nie zaobserwowałem, nie mówiąc o stratach w obsadzie.. Jeśli już któraś przegania drugą to jest to osobnik z tego samego gatunku, nie zauważyłem "konfliktów" pomiędzy gatunkami.

Postaram się nagrać i wrzucić jakiś filmik ;)

W nocy jak zapalę światło w pokoju to ani jednej rybki nie widać w akwarium - wszystkie siedzą w swoich kryjówkach - sporo słyszałem o tym, że Pyszczaki lubią kopać w podłożu, ale nie sądziłem, że są tak zdolne i mądre, żeby wykopać takie "konstrukcje" :)

 

Pozdrawiam !

 

 

 

 

Edytowane przez Bebek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem jaką masz obsadę, chodziło mi bardziej o to jak ryby się zachowują. Czy są agresywne, zestresowane, czy walczą o rewiry. Powróciłem do tematu malawi bo też miałem i z niego zrezygnowałem bo był za mały. Rozmawiając ze znawcą malawi dowiedziałem się, że nie musiałem wcale rezygnować z akwarium bo wystarczyło poobserwować i pokombinować z wystrojem. Ryby stają się agresywne w momencie obrony terytorium, które wybrały i zacięcie go bronią, można w tym momencie pokombinować z kamieniami np. wyciągnąć ten którego zacięcie bronią i dalej obserwować. Fajnie jest to objaśnione również w tym filmiku.

http://www.youtube.com/watch?v=tV2uozkaDAo


Jak widać ryby żyją w harmonii i jeżeli powrócę do malawi chciałbym uzyskać ten sam efekt.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wadą większej ilości gatunków po mniej sztuk jest właśnie brak walk. Samce się lepiej wybarwiają konkurując... Ogólnie jest fajniej ;].Dlatego pytanie zawsze brzmi - bardziej kolorowo, czy ciekawiej.

Bart, przytoczony przez Ciebie facet ma 600litrowe akwarium i 15 ryb w środku ;].>>Z jakiegoś powodu wykrzacza mi się forum, więc byłbym wdzięczny gdyby któryś mod połączył te dwa posty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sverting ma rację.

W chwili obecnej mam np. 2 samce Pseudotropheus saulosi (miało być 1+ 3, ale się okazało, że jest 2+2... - przy zakupie nie dało się na 100% ustalić płci..) i potwierdzam, że samce "walczą" o względy samic i przez to ich kolory są bardzo intensywne i piękne (dochodzę do wniosku, że chyba lepiej obsadzić 2 samce + kilka samic)

Jutro postaram się nagrać i wrzucić jakiś film.

Pozdrawiam !

Edytowane przez Bebek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bart, przytoczony przez Ciebie facet ma 600litrowe akwarium i 15 ryb w środku ;]. >>Z jakiegoś powodu wykrzacza mi się forum, więc byłbym wdzięczny gdyby któryś mod połączył te dwa posty.

 

 

 

Pływa tam około 50ciu ryb razem z młodymi. Ale moim zdaniem jest to jeden z piękniejszych zbiorników z biotopem malawi. Przede wszystkim tak jak mówi zawsze trzeba we własnym zbiorniku znaleźć odpowiednie rozwiązanie, które najlepiej sprawdzi się właśnie dla naszego akwarium i jego mieszkańców. Czasami za bardzo do wszystkiego podchodzi się teoretycznie (1+3,2+5, rewiry, kryjówki, rozmiar zbiornika itp itd. bo tak musi być i koniec). Przede wszystkim próbować i uczyć się na błędach na własnym przykładzie, bo to co nie sprawdziło się u kogoś może u Ciebie będzie funkcjonowało idealnie  :D

Edytowane przez Bartt85
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Witam !

Baniaczek ma już 8 miesięcy, glon bardzo ładnie obrósł kamienie, rybki chętnie je skubią - bardzo fajnie to wygląda, jak kury skubiące w trawie :)

Udało mi się osiągnąć pH na poziomie 8.4 - pomogła mi w tym..soda oczyszczona, przy każdej podmianie do wiadra 10l wsypuję około 2 łyżeczki sody.

Wiadra mam trzy, czyli co tydzień podmieniam 30l wody, u mnie taki "system" podmiany sprawdza się bardzo dobrze, parametry są stabilne i zadowalające, myślę, że samopoczucie mieszkańców również jest bardzo dobre :)

 

Poniżej kilka nowych zdjęć.

Pozdrawiam !

 

post-13930-0-35823300-1387050020_thumb.jpg

post-13930-0-74646700-1387050037_thumb.jpg

post-13930-0-40391700-1387050052_thumb.jpg

post-13930-0-04771500-1387050067_thumb.jpg

post-13930-0-05237500-1387050079_thumb.jpg

post-13930-0-61583200-1387050090_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam,

Przyszedł czas na zmiany i przeorganizowanie mojego "gruzowiska" :)
Postanowiłem zamienić kamienie na większe okazy, wybrałem Serpentynit, podoba mi się ten kamień i myślę, że lepiej się prezentuje, ale ocenianie pozostawiam Wam..

Kamienie (dokładnie 98 kg) kupiłem w składzie ogrodniczym w Jaworznie (0,50 zł/kg), do obecnego wystroju dojdzie jeszcze kilka mniejszych kamieni, po weekendzie wezmę się za rozłupanie większego kawałka - który mi został - na kilka mniejszych (sam młotek nie pomaga, dlatego chyba będę musiał użyć cięższych narzędzi.., lub samo rzucenie głazem o np. chodnik cosik pomoże) ;)
Myślę, że kilka dodatkowych, mniejszych kamieni z przodu nie będzie źle wyglądało..

Rybki sprytnie i szybko odnazły się w nowym otoczeniu, co ciekawe, zaczęły kopać kryjówki w tych samych miejscach, w których ich kryjówki znajdowały się wcześniej, poza tym kamienie mają wnęki w tylnych częściach, które również są świetnymi kryjówkami.

 

(mam małą obawę czy dno wytrzyma nacisk tak ciężkiego kamienia - ten po lewej waży ok. 35 kg, co prawda na dnie położona jest pianka o grubości około 2 cm, więc nie powinno być problemu, zwłaszcza, że waga rozkłada się powierzchniowo na około 30-40 cm, no, ale.. obawa zawsze jest..  :mellow: )

Pozdrawiam !
 

post-13930-0-65167100-1390089040_thumb.jpg

post-13930-0-87559000-1390089191_thumb.jpg

post-13930-0-31333100-1390089212_thumb.jpg

post-13930-0-37298600-1390089229_thumb.jpg

post-13930-0-88266900-1390089266_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmień obsadę i będzie OK, agresywny crabro z venustusem to nie najlepsze połączenie dla łagodnych socolofi i małych saulosi, pozwiększaj haremy , wyrzuć szerszenie i nimbochromisy i będzie OK, co do Saulosi to masz racje, zostaw 2 samce wtedy będą intensywniejsze barwy, ale zrób więcej kryjówek i min. na te 2 samce 5 samic musi być ;)


 

(mam małą obawę czy dno wytrzyma nacisk tak ciężkiego kamienia - ten po lewej waży ok. 35 kg, co prawda na dnie położona jest pianka o grubości około 2 cm, więc nie powinno być problemu, zwłaszcza, że waga rozkłada się powierzchniowo na około 30-40 cm, no, ale.. obawa zawsze jest..  :mellow: )

 

da radę,  a zastanawiałeś się nad zrobieniem kamieni z np. masy akrylowej lub ceresitu tudzież zaprawy i styropianu? O wiele lżejsze i sam możesz skomponować akwa właściwie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...