Skocz do zawartości

naprawa świetlówki led


tomeksup
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jest tu może znawca elektryki ?

 

Kupiłem świetlówkę led smd Polux 12W. Chciałem zamontować w obudowie od świetlówki, wywaliłem starter (złączyłem kable). Wywaliłem statecznik, połączyłem kable i zrobiłem zwarcie. Świetlówka okopciła się.
Jak to powinno być podłączone?

Czy można ją naprawić?

 

Swietlówka wygląda podobnie Link

Tak teraz mam układ zrobiony. Poprawnie ?
0fadaf302fe4b2c4med.jpg

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stało się tak, bo nie zachowałeś biegunowości ładunku.

Nie do konca wiem, jak to wygląda.

Wstawisz zdjęcie jak to jest wewnątrz połączone?

Obstawiam, że równolegle, ale muszę mieć pewność.

Mogą być tam 2 układy takich połączeń.

 

EDIT:

 

Obstawiam, że:

            _______________

 +  -----|  |        |          |      |------- +

              []       []         []      

  -  -----|_|____|_____|___|------  -

 

Może to być w ten sposób podłączone, ale muszę mieć pewność po przez ukazanie przez Ciebie zdjęcia połączeń diod.

Edytowane przez Beniek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli świetlówka się przepaliła to raczej tylko podzespoły wewnętrzne. Diody powinny być ok, spróbuj ją rozkręcić, zobacz jak są połączone. Następnie wypruj wszystkie przewody zasilające na 230V - bo raczej te się popaliły - a następnie zrób nowe zasilanie na 12V wtedy wszystko da się zrobić. Musisz tylko znać parametry diod - najlepiej jak byś wstawił zdjęcia rozebranej obudowy to byśmy napisali co jak przerobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Specyfikacja to:
150 smd 3528 e324652 94V-0 i taki trójkącik skierowany do góry.

 

Dzięki za schematy. W internecie już widziałem, ze trzy różne. Nie czaję jak te kable zrobić aby to działało. Każdy opisuje inaczej. Napisałem do dystrybutora. Poprosili o przesłanie świetlówki w celu naprawy.

 

Diody sprawdzane miernikiem wykazują świecenie, nie tknięte. Wrzucę zdjęcia.

 

10503712897010201176_thumb.jpg 06406485495839085378_thumb.jpg87572764208331916528_thumb.jpg 86357597125740613392_thumb.jpg 38599609316512993225_thumb.jpg40130522240457444539_thumb.jpg

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm wiesz co?

Pisałeś, że tylko diody są dobre i pomyślałem, by zrobić coś takiego, że:

- rozwalasz starą, nie potrzebną ładowarkę do telefonu 4.5V ( zakładamy, że taką posiadasz)

- podłączasz ładunki w miejsce plusa( niebieskiego kabelka) i minusa ( czerwony kabelek)

 

To możesz wykonać, pod warunkiem, że nie przyjmą Ci tego na wymianę :)

 

 

Edit:

 

Wybacz, napięcie dla diod wynosi 12 V, więc jakiś stary zasilacz np. od laptopa będzie dobry.

Edytowane przez Beniek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilacze od laptopów mają 18V więc odpadają - najlepiej kupić zasilacz impulsowy - w zależności ile ta listwa ma Wat taki należało by wybrać zasilacz.

Diody są połączone równolegle i od diod wychodzą dwa kable - czerwony (+) i niebieski (-) - wystarczy że pod te dwa przewody podłączysz tak zasilacz i diody będą świecić.  Całą resztę możesz wyrzucić - jednak proponuję przyłożyć przed wycięciem reszty na krótko czy będzie działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak mam sprawdzić ile Wat ma listwa ? Ile taki zasilacz kosztuje ?

 

 

Ps. Po wyjęciu T8 18W i zastąpieniu 150 ledami smd 3528 jest różnica spora w oświetleniu. Planuje zdemontować osłonę ledów aby nie tłumić światła. Jutro sprawdzę te "zeosute" diody.

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zdjęciach listwa ma napis 150SMD-3528 czyli masz 150szt diod SMD typu 3528 -> (3,5x2,8mm)

Jedna dioda pobiera 0,08W czyli 150szt  pobiera jakieś 12W.  Dobry zasilacz kupisz z Philipsa 12V 1500mAh za ok 22zł (wielkości zasilacza antenowego) lub wpisz w serwisie allegro "ac adapter" i szukaj takich 12V i ze 15-20W

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stało się tak, bo nie zachowałeś biegunowości ładunku.

Nie do konca wiem, jak to wygląda.

Wstawisz zdjęcie jak to jest wewnątrz połączone?

Obstawiam, że równolegle, ale muszę mieć pewność.

Mogą być tam 2 układy takich połączeń.

 

EDIT:

 

Obstawiam, że:

            _______________

 +  -----|  |        |          |      |------- +

              []       []         []      

  -  -----|_|____|_____|___|------  -

 

Może to być w ten sposób podłączone, ale muszę mieć pewność po przez ukazanie przez Ciebie zdjęcia połączeń diod.

 

Wkleiłbym linka z elektrody, ale kolega tu to dobrze wytłumaczył.

Edytowane przez Dunay
Przestrzegaj ortografii.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy spalonym zasilaniu na 230V oznaczenia L i N Ciebie nie interesują  - są to oznaczenia prądu zmiennego gdzie L to faza, a N to 0.

Na chwilę możesz podpiąć pod akumulator, jednak przy wyłączonym silniku ponieważ ładowanie z alternatora może sięgać 15,4V co może niekorzystnie wpłynąć na żywotność diod.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy diodach na tych zdjęciach co wcześniej wrzuciłeś idą dwa przewody - czerwony i o ile pamiętam czarny (zdjęcia już się nie wyświetlają)

 

podłącz pod te dwa przewody + i -  - czerwony to + ale jak podłączysz na odwrót nic się nie stanie tylko nie zaświeci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...