Jump to content

Jaka płeć skalarów? :)


Recommended Posts

U skalarów rozpoznanie płci nie jest wcale proste; są różne teorie mówiące, czym różni się samiec od samicy. Twoje ryby przede wszystkim są jeszcze za młode, żeby można było mówić o różnicach w płci. Z kolei u dorosłych skalarów nawet profesjonalni hodowcy mają czasem z tym problem. 9-miesięczny skalar jest już zdolny do rozrodu, ale około 12. miesiąca życia uważany jest za dorosłego. Dopiero gdy ryby dobiorą się w pary i przystąpią do tarła, będziesz wiedział na 100%, który to samiec, a która samica.

Link to comment
Share on other sites

Guest Norbi

Mam u siebie na dzień dzisiejszy 8 sztuk skalarów i patrząc na Twoje można tylko przypuszczać że:

1. samica

2. samica

3. samiec

4. samica

 

ale jak napisał przedmówca ryby są jeszcze młode a najpewniejszym sposobem jest pozostawienie ryb razem w zbiorniku i czekanie aż same dobiorą się w pary. Kiedy to będzie? Tego nie wiadomo ale na 100% zauważysz ;))

Link to comment
Share on other sites

W jaki sposób je rozróżniliście?

 

Dołączam się do pytania. Jak to zrobiliście u tak młodych ryb, a tym bardziej na 99%?

Sama mam skalary i to "od jajka", 4 sztuki dobrały się w pary i podczas tarła dokładnie widać "kto jest kto". Pod lupą próbowałam ustalić różnice między nimi i nadal mam problem, jak już się "rozejdą". 

Ani odległość w okolicach odbytu, ani tzw. "guz" na głowie, ani różnica w wielkości samicy i samca u mnie się nie sprawdziła.

Jakie macie swoje sposoby?

Edited by maziama
Link to comment
Share on other sites

Potwierdzam rozpoznanie . Na 100 % 3 zdjęcie to samiec . Reszta wygląda na samice ale to się również może zmienić . Samice można poznać tylko ciężko mi powiedzieć dokładnie o co chodzi ale miejsce tak jak by brzucha ryby . Samica ma lekkie wybrzuszenie a samiec bardziej płaskie . Ale z płatem czołowym najłatwiej bo to wtedy samiec . Pozdrawiam 

Link to comment
Share on other sites

Guest Norbi

Wprawa, po prostu wprawa. Pierwszy zbiornik miałem w wieku 6-7 lat a teraz mam .......... nie ważne ;) Nie zawsze miałem akwarium od tamtego czasu ale cześciej miałem niż nie miałem. @sławek121 już odpowiedział - budowa głowy/czoła ryby, może to zabrzmi głupio ale ja patrzę również na oczy - tak tak. Oczywiście gwarancji żadnej dopóki ryby nie osiągną dojrzałości płciowej i najlepiej samoczynnie dobiorą się w pary. U mnie dzisiaj jedna para złożyła ikrę w ogólnym jednak podejrzewam że tak jak poprzednim razem nic z tego nie będzie - mam bardzo żarłoczne Razbory Klinowe a o Kiryskach Panda nie wspomnę ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...