Jump to content

Aksolotl Meksykański w polskim jeziorze?


Recommended Posts

Witam, kilka tygodni wstecz byłam w lesie, koło Nowego Sącza...pod koniec wyprawy postanowiłam wraz z moim kuzynem przejść się nad jeziorko. Wszystko pięknie, ładnie aż ten się czegoś wystraszył :)

Podchodzę, pytam co się stało. Odpowiedział mi, że widział zdechniętą jaszczurkę. Rozglądnęłam się po tafli wody...faktycznie, coś tam pływa. Postanowiłam dokładnie oglądnąć, co to takiego, bo nie przypominało mi nic, co mogłoby w takim jeziorze przebywać. "Szturchnęłam" płaza patykiem, a ten uciekł na dno zbiornika. Po chwili wypłynął...pierwsza myśl, która mi się nasunęła to, że jest to Ambystoma meksykańska. Normalna, młoda,  odmiany albino. Troszkę się zdziwiłam, gdy zobaczyłam "resztę" zwierzaków w tym jeziorku. Jest ono dość płytkie, czysta woda, dlatego widać co chodzi po dnie :) Były tam też te "dzikie" odmiany barwne, duże i małe. Wyglądało to tak, jakby po prostu żyły tam i miały dość fajne warunki do rozrodu. I tu jest moje pytanie...Czy możliwe jest to, że Aksolotle mogą przeżyć w takim jeziorze?

Link to comment
Share on other sites

W polskim jeziorze to raczej larwa jakiejś krajowej traszki czy salamandry. Oczywiście jest możliwość, że jakiś miłośnik zwierząt zwrócił meksykańskim płazom wolność, w nie tym kraju co trzeba, ale miałyby one problem przez zupełnie odmienne warunki i nagłą zmianę środowiska. I o ile jeszcze wiosna/jesień mogłaby być dla nich przychylne to w lecie byłoby im za gorąco, a w zimie z kolei odwrotnie.

 

Stawiałabym na młode traszki, choć przydałoby się zdjęcie ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...