Skocz do zawartości

Problem z ogrzewaniem


cross
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem (chyba) z ogrzewaniem. Napisałem "chyba", bo wyjaśnię dlaczego. 

Otóż akwarium 112L , filtr MidiKani 800 

Wlot jest z lewej strony (IN) a pobór (OUT) z prawej. Miałem wcześniej świetlówkę  Aquaela (starą od poprzedniego właściciela) 150 W. Żarła sporo prądu. Widać na rachunkach było 40 zł miesięcznie więcej gdy przy zmianie akwarium nie miałem oświetlenia i pokrywy to chodziła często. Postanowiłem zainwestować w jakiś lepszy , mniej watowy sprzęt. Kupiłem EHEIM 100 W wyregulowałem ją według instrukcji. Zamontowałem przy poborze wody (OUT) . Termometr zmieniłem na taką stację pogodową. Mierzy temperaturę pomieszczenia i za pomocą zanurzonej sondy temp. wody. Dzisiaj zamontowałem przed 15. Wróciłem niedawno (po 22) i dalej wskazuje 24.6 C. Dziwne, bo grzałka ustawiona jest 26 stopni i cały czas grzeje. Czy tak długo trwa ogrzewanie całej wody? No niemożliwe. Woda pobierana cieplejsza powinna w końcu zmieszać się na tyle aby się wyregulowała cała. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz dokładnie jak i gdzie są rozmieszczone media w akwarium (grzałka, termometr, wlot, wylot z filtra).

Termostaty często przekłamują pomimo doskonałego ustawienia sprzętu w akwarium i jedynym rozwiązaniem jest zawyżenie lub zaniżenie zamierzanej temperatury a zbiorniku.

U mnie jest ustawiony na 27C a termometry pokazują cięgle 25,5C. mam trzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz dokładnie jak i gdzie są rozmieszczone media w akwarium (grzałka, termometr, wlot, wylot z filtra).

Termostaty często przekłamują pomimo doskonałego ustawienia sprzętu w akwarium i jedynym rozwiązaniem jest zawyżenie lub zaniżenie zamierzanej temperatury a zbiorniku.

U mnie jest ustawiony na 27C a termometry pokazują cięgle 25,5C. mam trzy.

 

Termostaty? Masz na myśli te z grzałki? Żebyśmy się dobrze zrozumieli. Grzałka ma termostat. A termometr to termometr. Ja wiem że termometr ma margines błędu ale nie na tyle, by w ogóle nie wskazywać skoku temperatury. 

 

ryst.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że można całą zanurzyć. Na grzałkach często masz zaznaczony poziom minimalnego zanurzenia, co znaczy, że poziom wody nie może spaść poniżej tej linii, powyżej może być ile wlezie :)

Kładź na dnie jak Kolega wyżej radzi.

 

Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To będzie beznadziejnie wyglądać skoro z tyłu mam rośliny a później by wyregulować temperaturę muszę wkładać rękę na dno i kręcić pokrętłem tak? Pierwszy raz słyszę by grzałkę cała razem z kablem zanurzać i kłaść poziomo na dnie. 

 

Dziwi mnie, że taka grzałka a taka słaba wydajność. Temperatura bardzo słabo rośnie. Kilka dni mi zajmie zanim się temperatura podniesie. 

Edytowane przez cross
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy przypadkiem nie poruszyłeś czerwonym znacznikiem od kalibracji na grzałce? Jeśli to Jager Eheima to możesz w ten sposób nieźle namieszać ;)

Stacje pogody o których piszesz bywają zawodne, przynajmniej te tańsze no-name'y po 20-30zł. Mam coś takiego w pokoju i w sumie to jej nie wierzę, a stoi nadal na półce bo pokazuje godzinę :)

Proponuję termometr akwarystyczny, a najlepiej ze dwa dla pewności. Zamontuj je, zapuść grzałkę, wyreguluj termostat do tych termometrów, jak już temperatura będzie pożądana to ustaw czerwoną strzałkę na grzałce wedle termometrów, przyklej przy dnie i nie martw się. Jak ustawisz ostateczną temperaturę to nie będziesz już do niej sięgał.

 

Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To będzie beznadziejnie wyglądać skoro z tyłu mam rośliny a później by wyregulować temperaturę muszę wkładać rękę na dno i kręcić pokrętłem tak? Pierwszy raz słyszę by grzałkę cała razem z kablem zanurzać i kłaść poziomo na dnie. 

 

Dziwi mnie, że taka grzałka a taka słaba wydajność. Temperatura bardzo słabo rośnie. Kilka dni mi zajmie zanim się temperatura podniesie. 

Nie będzie wyglądać beznadziejnie ale, schowasz grzałkę za roślinami jak się akwarium rozrośnie.

Jeden czy dwa razy wsadzasz rękę do akwarium i się da ustawić, później tego przecież nie trzeba robić.

Jeszcze wiele rzeczy na temat akwarystyki "pierwszy raz" usłyszysz. 

Grzałka jest troszkę za duża ale, to w niczym nie przeszkadza powinna nawet w pionie dobrze nagrzewać wodę, w poziomie będzie skuteczniejsza, w jedną dobę powinna nagrzać do temperatury jaką ustawisz.

Edytowane przez grzegrzół
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...