Jump to content

Ocieranie się ryb


Art81
 Share

Recommended Posts

Witam! Mam akwarium od ponad miesiąca w nim znajdują się takie ryby jak:
10 neonów Inessa
5 neonów czerwonych
2 gupiki
4 otoski
2 zbrojniki niebieskie
4 krewetki Amano

 

testy które zrobiłem to:
GH 12
no2 0
PH 7,5

Akwarium ma 112 litrów 2x18W
Filtr Eheim 2012
grzałka JBL 100W

Temperatura 24- 25 stopni.

 

Od 3 tygodni moje ryby ocierają się o rośliny i przedmioty jakby coś je swędziało, poza tym nie_ma żadnych innych oznak, zachowują się normalnie jedzą itp.

Kilka dni temu zauważyłem ,że jeden z neonów zrobił białą kupę, u innych tego nie zauważyłem. Jeden z neonów ma też tak jakby zdartą skórę, chyba już takiego go kupiłem. Możecie mi pomóc zdiagnozować co powoduje ocieranie się o przedmioty, czy to jakaś choroba ?. Czy to mogą być wiciowce ?

Link to comment
Share on other sites

Zrób im jeden, albo nawet dwa dni głodówki (o ile nie masz jakiegoś narybku) i zobaczysz czy coś się zmieni. Potem zmniejsz porcje pokarmu, który im podajesz, może są po prostu przekarmione i nie mogą tego przetrawić, wydalić. Podawaj więcej pokarmów roślinnych i rób raz w tygodniu głodówkę, tak dla profilaktyki.

O ile to oczywiście nie ospa, ale za długo trwa to ocieranie, bez dalszych objawów. Co nie oznacza, że ryby teraz osłabione na nią nie zapadną. Więc obserwuj i reaguj natychmiast, gdy pojawią się ewentualne kropki.

Link to comment
Share on other sites

Przekarmione raczej nie są, pokarmu daję im 2 razy dziennie tak aby wszystko zjadły w 2 minuty. Tak jak pisałem ryby zachowują się normalnie na skórze zero oznak chorób, neony są pięknie wybarwione dlatego nie mam pojęcia o co chodzi z tym ocieraniem się jak by je coś swędziało.

Edit:


Może to przez podłoże ? Mam 1,5cm Aqua Substrate II+ i na to 4cm JBL Manado.


Luna: 6.2. Jeżeli czas od napisania ostatniego postu nie przekracza 24h, oraz nie został on poprzedzony postem innego użytkownika, należy używać opcji „edytuj”.

Edited by Luna
Regulamin, 6.2.
Link to comment
Share on other sites

Może w grę wchodzi jakaś inna choroba, niż ospa. Możesz wstawić w miarę wyraźne zdjęcie najbardziej ocierającej się ryby?  Przydałoby się też zdjęcie całego akwarium.

Nie sądzę, żeby podłoże było przyczyną.

 

PS. Zwykle polecane "2 minuty karmienia" nie są regułą. Moje żarłoki już po minucie mają brzuchy jak stodoły :mrgreen:

Edited by maziama
Link to comment
Share on other sites

Ok. Dzięki za pomoc, postaram się wrzucić film ale chyba nie będzie dobrej jakość (Nagrywanie telefonem).

Edit:

http://www.youtube.com/watch?v=mNk_kZtqxDY&feature=youtu.be

Tak jak pisałem jakość jest marna.


Luna: 6.2. Jeżeli czas od napisania ostatniego postu nie przekracza 24h, oraz nie został on poprzedzony postem innego użytkownika, należy używać opcji „edytuj”.

W nagrodę 3 punkty ostrzeżeń za ponowny brak edycji postów oraz pisownię.

Edited by Luna
Ostrzeżenie.
Link to comment
Share on other sites

Hmmm... Na filmie nie widać żadnych objawów chorobowych, żadna ryba nie odosabnia się, wszystkie pływają po całym akwarium, kolory OK, nie widać nawet żadnej ocierającej się ;)

Rozumiem, że to ocieranie jest po prostu sporadyczne. Ryby czasem tak robią, jak coś je "zaswędzi", albo za dużo pokarmu w siebie wepchają ;)

Spróbuj z tą głodówką, nawet jak nie pomoże, to nie zaszkodzi, a nóż widelec.

Ten film kręcony był przed karmieniem, czy po?

 

PS. Nie wlewaj nic, jeśli nie masz pewności, że jest konieczne.

Link to comment
Share on other sites

NO3 równe zeru jest absolutnie niegroźne dla ryb, jednak dla roślin to nie do końca dobre, lepiej jakby było 5-10. Ważniejszym parametrem do zmierzenia byłoby NO2 - tu już musi wyjść zero, inaczej jest niedobrze dla ryb.

Jeśli film był kręcony jeszcze przed karmieniem, to niektóre neony miały dosyć grube brzuchy. Nadal obstawiam za dużą ilość pokarmu, ale nie dowiemy się czy to rzeczywiście ta przyczyna, dopóki nie zastosujesz głodówki. Chyba, że wystąpią jeszcze inne objawy, wtedy można kombinować nad inną przyczyną.

Edited by maziama
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Witam! Problem z ocieraniem się ryb prawie znikł, od czasu do czasu może jakaś ryba się otrze o rośline ale bardzo rzadko. Żadna ryba jak na razie nie padła chociaż pare dni temu jeden z neonów zrobił sie blady i dziwnie pływał jakby nie mógł utrzymać równowagi myślałem że już po nim ale na drugi dzień nabrał kolorów i dzisiaj juz pływa normalnie, nie mam pojęcia co mu było. Gupiki mi się rozmnożyły w akwarium pływa kilkanaście małych. Dzisiaj też zmniejszyłem przepływ wody przez filtr i wygląda na to że neony maja terło ganiają za sobą jak szalone i ocierają się o siebie więc parametry wody nie są chyba takie złe :) Pozdrawiam 

 

 

  

Kolejny za pisownię ,jeszcze jeden i wolne . Gagatek 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...