Skocz do zawartości

Filtr umarł - czyścić czy wymieniać?


Koko
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jak co rano włączałam światło w moim akwarium (niecałe 58L) i zajrzałam do rybek. Filtr (Fan 2 plus - nie wybrzydzam, taki dostałam) przestał pracować. Myślałam, że może wtyczka w kontakcie się poluzowała, co się czasem zdarzało, ale tym razem poprawienie wtyczki i wkładanie jej w inne gniazdka nie pomaga.

 

Filtr nie wydaje żadnego dźwięku, ani brzęczenia, które mogłoby sugerować, że coś tam pracuje. Jeszcze go nie zdemontowałam, ale chciałabym go wyczyścić, bo liczę, że może się tylko zapchał (choć nie wiem jak, ale jest nadzieja :( ). Tylko, że w najlepszym wypadku umiem wyciągnąć gąbkę, a boję się, że to coś "głębiej", albo całkiem padł (tylko dlaczego?). Czy ktoś może mi poradzić jak go rozmontować, wyczyścić, a potem złożyć z powrotem? Czy może nie warto, skoro nawet nie brzęczy i lepiej nastawić się na kupienie nowego?

 

Filtr był u mnie używany 3 miesiące. Dostał nową gąbkę, podstawkę i deszczownię. Wisiał "o samej gąbce", bo mam krewetki, które wpadały do koszyczka i nie mogły się wydostać. U góry też był zabezpieczony, więc myślę, że do środka nic nie wpadło...

 

Przyznam się, że niechętnie myślę o zmianie filtra. Nie mam sporo pieniędzy. Najprędzej mogłabym kupić coś sensownego po wypłacie (zaczęłam sobie dorabiać), ale to dopiero po 10-tym następnego miesiąca. Teraz może uzbierałabym 50zł, więc raczej słabo i pewnie nic mnie to nie ratuje. Mogłabym też zamontować inny filtr (Uni filter 280), ale jest on o wiele za słaby i ewentualnie tylko tymczasowy, a boje się, że to wpłynie niekorzystnie na zbiornik i ryby. 

 

Proszę o szybkie rady i sugestie co robić w takiej sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko, na technice się nie znam, niech pomogą ci co się znają  :mrgreen:

Ale ratuj gąbkę! ;-) Nie wiadomo jak długo filtr nie działał. Wypłucz gąbkę w wodzie spuszczonej z akwarium i włóż z powrotem do zbiornika, tak żeby pływała możliwie blisko tafli wody (czyli nie na dnie), to dla ratowania jeszcze jakichś bakterii, które może się ostały.

Masz jakąś pompkę napowietrzającą?

 

Edit: OK, zajrzałam co to ten filtr Unifilter 280 i on jest do akwa 30-60 l. więc od biedy wystarczy jego przepływ do tego 10-tego aż kupisz coś mądrzejszego. Wypłucz gąbkę i włóż do tego unifiltra (może być bez osłony) i podłącz, bo rybki tlenu potrzebują ;-)

Co do tego padniętego - wymyj go gorącą wodą pod kranem od strony wlotu i wylotu wody, może jakiś syfek się dostał i blokuje... Oczywiście nie myj w ten sposób gąbki, ale to chyba wiesz ;-)

Edytowane przez maziama
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek wyczyść wirnik. Czasem zbiera się tam tak dużo syfu, że nie kręci.

Jak już będziesz widziała wirnik to po włączeniu (tylko na sekundę) zobaczysz czy wirnik się poruszy. Jeżeli tak to znaczy, że jest sprawny i po wyczyszczeniu będzie działał. Jeżeli po czyszczeniu nie będzie się obracał - trzeba będzie nawy filtr (napęd).

Jak nie będzie działał to lepszy słaby niż wcale....

Edytowane przez don_Vall
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj brudny wirnik, fuj. Aż wstyd, ale zapchany raczej nie był. I niestety nic to nie dało. Jak nie było oznak życia tak nie ma. I coraz bardziej się boję, że nie będzie. 

Unifilter jest malutki. Gąbka od Fan2 jest prawie 2 razy taka jak on, ale macie racje, lepszy on niż żaden.

 

Mam jeszcze 2 nieużywane napowietrzacze:

- Mouse m101

- Atman at-a1500

Więc ewentualnie mogę któryś dołożyć. 

 

Szkoda no. Gdybym miała jednak kupować - lepiej kupić kolejnego Fan'a (przecież mam deszczownię, gąbkę itp.), czy szukać czegoś lepszego? Jakiś mały kubełek, czy kaskada do 100zł? Coś polecacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używałem kaskadę AquClear 20 w 52,5 litrach i znakomicie się sprawowała. Często tylko gąbka się zapychała.

Popróbuj z tym filtrem. Wyjmowałaś wirnik? Spróbować w środku (tam gdzie był wirnik) wyczyścić - ja czyściłem szczoteczką do zębów, taką malutką.

To naprawdę ciężko jest zepsuć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjęłam wirnik i patyczkiem do uszu tam pogmerałam. Nie mam pojęcia co się stało. Może jak włączyłam światło w akwarium to się jakieś spięcie zrobiło i akurat tylko filtr padł (do tego samego rozgałęźnika podpięte mam oświetlenie, grzałkę i filtr)? Nie wiem, nie mam pomysłu co sprawiło, że tak nagle zdechł. Nigdy nie było z nim problemów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zakładając kolejnego tematu, podepnę się pod ten - posiadam filtr Aquarel Fan-mini PLUS, akwarium jest pojemności 40-45 l. Od pewnego czasu po wkładaniu go spowrotem do akwarium po czyszczeniu - do rurki napływa woda. Nie zawsze, co prawda, ale napływa. Czasem dodatkowe dociskanie pomaga, a czasem wracam się do łazienki z 5 razy, żeby dokładnie obejrzeć całość. Czasem muszę podmuchać w nią, gdy już jest umocowana, aby pozbyć się wody wewnątrz. Nie wiem, co mam robić, ciągłe oględziny są nurzące :( Proszę o pomoc doświatczonych techników ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chciałabym wrócić do mojego pytania, bo szukam nowego filtra. Doszłam do wniosku, że skoro już wymieniam, to nie chce więcej rybkom miejsca zabierać i jednak szukam czegoś zewnętrznego :)

 

Czy HBL-601 (kaskaowy, 500l/h) byłby odpowiedni?

Przykład: http://allegro.pl/filtr-kaskadowy-500l-h-hbl-601-do-50-100l-i3231537688.html

 

PS> Mam akwarium w typie czarnych wód Azjatyckich, coś mi się kojarzy, że wkład węglowy nie był do niego polecany. Źle myślę, czy jednak należy poszukać innego wkładu? Jakiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten HBL chyba za duży przepływ będzie miał. Nie polecę filtra bo mam małe doświadczenie. Używałem tylko kaskady  i starszej wersji 500 (aktualnie 30) i oba by się nadawały do Twojego akwarium).

Węgiel aktywny w zasadzie nie nadaje się jako złoże filtracyjne. DObra jest jakaś ceramika (taki rurki) lub bibale (plastikowe kulki).

Taiga Aisaka AquaClear 20 ten byłby dobry
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...