Skocz do zawartości

Akwarium biotopowe azjatyckie - co sądzicie? :)


Rekomendowane odpowiedzi

Pojemność 40 l, a o wymiarach dowiem się w sobotę (restart zbiornika z powodu krasnorostów :c). Aha, i mam pytanie - co zrobić z rybami na czas osiągania równowagi biologicznej zbiornika? Posiadam 6 krewetek Amano, 4 danio pręgowane, 4 neonki oraz moja najstarsza ryba - molinezja (przeżyła swoje towarzyszki) :) Proszę o dokładne odpowiedzi, jestem jeszcze zielona w sprawach akwarystyki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak trudno wziąć miarkę i zmierzyć akwarium? ;)

Co do roślin, możesz dać jakiś korzeń, duży i rozłożysty jak drzewo, i na górze tego korzenia dać jakiś mech lub wgłębkę, żeby wyglądało to mniej więcej jak tu, typowo w "stylu azjatyckim":

1284823586.JPG

 

To raczej jest większe niż 40l, ale możesz zrobić jedno takie "drzewko", wokół niego trawnik, i jeszcze żywe tło. Super by to wyglądało, ale trzeba by do tego dużo czasu, umiejętności, kasy i dobrego oświetlenia. ;)

Napisz jakie masz oświetlenie. Wtedy podamy, jakie mogą być alternatywne roślinki, by zrobić coś takiego.

Edytowane przez kostka99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyne akwarium, jakie posiadam oprócz 40 l to 12 l ... wątpię, czy te ryby przeżyją w takich warunkach ... :(

 

Moje oświetlenie... nie mam pojęcia, ale specjalnie dobierałam tak, aby żarówka nie powodowała zmian w temperaturze - czyli świetlówki. O mocy dowiem się dzisiaj, mam nadzieję ;)

Edytowane przez Taiga Aisaka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do teraz u Ciebie nie żyją... One tylko wegetują.

To akwarium jest z Twojej obsady odpowiednie tylko dla Amano i to dla nich jest już minimum.

Oddaj komuś kto ma większe akwarium i wtedy bierz się za resatart...

Jak nie zaczniesz odpowiednio prowadzić akwarium (odpowiednia filtracja, wystarczająca ilość wkładów, regularne podmiany) krasnorosty wrócą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm ... w niedzielę jadę do większego miasta (większego zoologa), żeby zrobić profesjonalne zakupy ;) Kupuję nowy filtr (ten odmawia współpracy...), witaminy, które mi się skończyły (m. in. Tetra Vital), testy na GH, pH i KH (jako początkujący akwarysta muszę przynajmniej zobaczyć, na czym to polega :) ) a także preparaty na ich regulację, w razie czego :D Całkiem przypadkowo, ostatnio znalazłam gratisową gazetkę Tetra, gdzie były opisane wszystkie tzw. przeze mnie "pierwiastki" (np. właśnie te GH, pH I KH) ;) Rybki mam zamiar na jakiś czas oddać kuzynce, też ma akwarium :) Korzenie będę musiała powyparzać z krasnorostów, rośliny pójdą do wyrzucenia... Nie wiem, czy wyparzanie kamieni itp. dałoby podobny skutek :o

~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Oświetlenie: 30 W

~~~~~~~~~~~~~~~~~~

kostka99, dziękuję, o to mi właśnie chodziło :D

Edytowane przez Taiga Aisaka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli właśnie chodzi o glony, to jak się ich pozbyć i jak im zapobiegać? Bo oprócz kranorostów EVERYHERE na szybach gdzieniegdzie są też takie zielone, malutkie plamki...

I macie jakieś pomysły apropos roślinek? Pisałam już, że żarówka ma moc 30 W, a roślinki (fajnie by było) mogłyby być "azjatyckie" :D

Edytowane przez Taiga Aisaka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ile czasu świecisz? I jaka to jest konkretnie świetlówka 30W?

Jak zapobiegać powstawaniu glonów? To temat bardzo szeroki. Polecam lekturę działu "Glony" na forum. :)

Musisz na początek zrobić pomiar NO2 i NO3. Przydadzą się one też przy restarcie, zobaczysz po poziomie azotanów i azotynów, czy zamknął się już cykl azotowy.

Jak będziesz kupowała filtr, to polecam wybrać jakiś kaskadowy zamiast wewnętrznego.

 

Z popularniejszych azjatyckich roślin można wymienić takie jak:

- kryptokoryny - Cryptocoryne wendtii (Wendta), C. beckettii (Becketta), C. aponogetifolia (aponogetonolistna)

- nadwódki  - Hygrophila corymbosa (szerokolistna), H. polysperma (wielonasienna), H. angustifolia (wąskolistna), H. difformis (zmienna)

- Rotala wallichii,

- ponikło igłowate Eleocharis acicularis (występuje również w Europie, Australii, Ameryce)

- mikrozoria - Microsorium pteropus (oskrzydlone),

- limnofile - Limnofila sessiliflora (bezszypułkowa), L. heterophylla (różnolistna)

- mchy - Taxiphyllum barbieri (Java Moss, jawajski), T. alternans (Taiwan Moss, tajwański), ...

- blyxa japońska Blyxa japonica

- onowodek kędzierzawy Aponogeton crispus

- wgłębka wodna Riccia fluitans (szeroko rozprzestrzeniona w wodach ciepłej i umiarkowanej strefy, występuje również w Europie, Ameryce).

 

Roślin występujących w Azji jest oczywiście o wiele więcej, ale myślę, że jak wybierzesz kilka z tych, które podałem to też będziesz zadowolona. :)

Edytowane przez Andrewp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do glonów - sam walczę i wg mnie wszystko co jest napisane o ich zwalczaniu to środki które mogą ale nie muszą pomóc - trzeba powoli próbować wszystkiego. Ja próbowałem zagłodzić - nic z tego nie wyszło, EC 3x wiecej przez kilka dni - też jakoś nie wpłynęło widocznie. Od soboty pozostawione same sobie po podaniu tygodniowych dawek nawozów żeby dość do 0.5 PO4, NO3-10, FE-0.25-0.5 (generalnie to zalecanych)+podmiany wody co tydzień. 

 

Co do roślin - Rotale są bardzo piękne o ile nie ma glonów :) - Mam rotale Wallichi i Vietnam - najbardziej zaatakowane przez nitki, Blyźa u mnie nie chce rosnąć za bardzo - ale to efekt 2 krotnego przesadzenia - po zaaklimatyzowaniu ruszyła, Cryptocoryny rosną wolno ale się pięknie rozkładają. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Światło 30 W, 11 h.

Akwarium 40 L.

Nie nawożone.

Nic nie wiadomo o aktualnej filtracji (za pewne mizerna ilość/jakość złóż).

Sama zapraszasz glony na ucztę...

Dwa działy : Roślinki i ich pielęgnacja , Glony. Czytaj przede wszystkim podklejone tematy.

Jak ktoś Ci poda odpowiedź na tacy to i tak nic z tego nie zrozumiesz i będziesz popełniała błędy nadal.

Utrzymać stabilizację w tak małych akwariach jest bardzo trudno. Ustabilizowane akwarium (nie myl z dojrzałym)= dużo mniej problemów. Dlatego najczęściej dla początkujących poleca się większe litrażowo zbiorniki, w których popełniane błędy nie są tak odczuwalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Światło 30 W, 11 h.

Akwarium 40 L.

Nie nawożone.

Nic nie wiadomo o aktualnej filtracji (za pewne mizerna ilość/jakość złóż).

Sama zapraszasz glony na ucztę...

Dwa działy : Roślinki i ich pielęgnacja , Glony. Czytaj przede wszystkim podklejone tematy.

Jak ktoś Ci poda odpowiedź na tacy to i tak nic z tego nie zrozumiesz i będziesz popełniała błędy nadal.

Utrzymać stabilizację w tak małych akwariach jest bardzo trudno. Ustabilizowane akwarium (nie myl z dojrzałym)= dużo mniej problemów. Dlatego najczęściej dla początkujących poleca się większe litrażowo zbiorniki, w których popełniane błędy nie są tak odczuwalne.

Ech... jakość złóż? O co chodzi?! Mam filtr Aquarel FAN-mini Plus, działa non-stop. A co do podklejonych tematów - czytałam, owszem, "Krasnorosty kontra cierpliwość" - nie zrozumiałam ani słowa. Nie wiedziałam, że w akwariach stosuje się ceramikę (tak tam pisało)... Więc, jak widać, artykuły pisane przez będących w temacie, doświadczonych akwarystów, są napisane zbyt zaawansowanym językiem, z czego wynika, że trzeba tłumaczyć mi wszystko po kolei :) Po każdym poście danym mi przez innych na założonych przeze mnie tematach uczę się czegoś nowego ;)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

do Andrewp: Ładne roślinki, nie pogada ;) Jednak myślałam, że (mam 2 korzenie w akwarium) na tych moich korzeniach, ustawionych skośnie, rozłożę trochę mchu, bądź wgłębkę :)

Edytowane przez Taiga Aisaka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym mchami to dobry pomysł. Jak podaję tylko możliwości, a to już Twoja decyzja, jak to wszystko urządzisz. :)

 

A nowy filtr już kupiłaś? Jeżeli nie (powtórzę się), to kup kaskadowy zamiast wewnętrznego (np. Aquael FZN-1, który polecam). Są tam dwa koszyki na wkłady i możesz w jednym śmiało zastosować np. ceramikę. Polecam poczytać o cyklu azotowym...

 

Zwróciłem też uwagę na to, że tego światła masz sporo jak na 40l akwarium (0,75W/l). A będziesz stosowała jakieś nawożenie? Przy tym oświetleniu (jaka to jest konkretnie świetlówka?), to już nie ma wyjścia, bo jeżeli rośliny nie będą w dobrej kondycji, to glony masz murowane (oczywiście nawożenie dopiero po dojrzeniu akwarium).

Poczytaj też o akwariach Low-tech... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta świetlówka to Pear 7W/E14 . Dzisiaj kupiłam Carbo - zaraz zaaplikuję pierwszą dawkę ;) Chociaż nie opłaca mi się, bo w niedzielę robię kompletny restart, kupuję nowe roślinki oraz testy paskowe/kropelkowe, preparaty, aby kontrolować parametry, takie jak np. NO3 i PO4 (bo chyba te 2 testy kupię) ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałaś wcześniej, że oświetlenie masz 30W... :) A jaka barwa światła? To teraz wychodzi ca. 0,17W/l, czyli bardzo mało. Jedynie co tutaj może dać radę, to mchy.

Carbo to tutaj chyba niewiele pomoże. Potrzeba konkretnego oświetlenia, żeby rośliny ruszyły. Inaczej jak zaczniesz dawać nawozy, to rośliny z braku odpowiedniej ilości światła nie przyswoją ich, a na to tylko "czekają" glony. Między roślinami wyższymi a glonami jest nieustająca konkurencja. Rzecz w tym, aby dać możliwość rozwoju roślinom. Wówczas nie ma problemów z glonami.

Pomyśl o zmianie oświetlenia - jakaś belka oświetleniowa lub nawet lampka akwarystyczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...