Skocz do zawartości

Rośliny nie rosną, gniją...


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam problem z moim akwarium... A precyzując, z roślinami. Nie chce praktycznie nic rosnąć. Sagittaria subulata powoli pnie się w górę, 

Limnophila sessiliflora również, z rosnących są jeszcze anubiasy, Cryptocoryne wendtii brown, pistia... Natomiast mech jawajski brązowieje, Cryptocoryne aponogetifolia traci liście i gnije, lotos tygrysi to samo, Vallisneria americana wegetuje, mając jedynie kilka liści o brązowym zabarwieniu, Microsorium windelov stoi w miejscu, brązowieje, pelia stoi w miejscu... 

 

 

Ph-7, Fe-0,1 PO4-1,5-2. NO3 - 120 NO2- 0 Testy zooleka

Edytowane przez MichailAK42
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie 120...jutro pojadę kupić inny test, kiedy mierzyłem parametry kranówy również wyniósł 120. Dla mnie to trochę przesadzona wartość, ale może test się nie myli...

200l akwarium, obsada jak na razie: 30 neonów inessa, 5 młodziutkich bocji wspaniałych (to że nie są wystarczająco odpowiednie do mojego akwa to wiem). Podłoże to piasek o średnicy 0,8mm. Nawożenie węglem w płynie, bimbrownia co2, specyfik mikromakro i aquaflorin potassium. Ryby karmione są pokarmem mrożonym oraz płatkami bio vit firmy tropical. Filtr to JBL e900. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też miałem zooleka - pokazywał podobne bzdury. Gdybyś miał w kranie 120mg/l no3 to byś się podtruł. Polska norma dopuszcza max. 50mg/l no3 w kranie. Myślę, że dobrze by było abyś odstawił carbo - po co dwa razy dawać węgiel. Rośliny wolą co2. Żelazo bym podniósł do 0,4mg/l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie.. Jak wspomniałem wyżej, easy carbo.

 

EDIT: Kupiłem test paskowy tetry, który pokazał wartość NO3 około 25mg/l :) Zdaje się, ze to dopuszczana wartość... Jednakże co  w takim razie może niszczyć mi rośliny? :(

Edytowane przez MichailAK42
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Wróżba z fusów -

NO3 jest prawdą, nie brązowiał by mech, zresztą jak roślinki gniją to gdzieś to się musi podziać;

Część roślin gnije i traci liście przez za małą ilość światła która w 50 cm wysokości baniaka słabo doświetla od połowy w dół;

Dobrze, że nie ma odpowiedniej ilości światła bo przy tym nawożeniu i tak nędznej filtracji miał by wysyp glonów;

Koniec wróżby z fusów :D

Dużo danych uzupełnić musisz żeby to miało ręce i nogi :P

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Kiedy akwarium zostało zalane (data)- Dawno temu... Około dwa lata temu, z tym że wcześniej był biotop malawi, z którego rezygnowałem, powoli zmieniając aranżacje, wodę i obsadę.
2.Litraż i wymiary akwarium - 200l (100x40x50)
3.Jakie jest oświetlenie(rodzaj,oznaczenie,moc-W/L)- 2x30W standardowe (na początku czerwca zmiana na T5 ze świetlówkami >6500k 2x45W) + Diversa Led extra 20.2W

4.Jak długo świecisz (ile godzin)- Ledami od 9.30 do 21.30 a świetlówkami od 10 do 20

5.Podłoże - dokładny opis lub nazwa handlowa- Piasek po malawi, granulacja ok 0,6-0,8mm + Kulki gliniano-torfowe

6.Filtracja- JBL e900 ze standardowymi wkładami (gąbka + ceramika)

7.Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz,np.ogólny,roślinny itd.) - Ogólny
8.Ozdoby (jakie)- 2 korzenie http://allegro.pl/korzen-do-akwarium-kz11-67-20-30-gurami-1-natura-i3191246997.html
9.Rośliny (ile,jakie)- Sagittaria subulata ze 20 sadzonek, Limnophila sessiliflora również ok. 20 sadzonek, 3 anubiasy, Cryptocoryne wendtii brown 1 sztuka, pistia (to ciężko policzyć :) ), mech jawajski (spora ilość), lotos tygrysi 1 sztuka, Vallisneria americana 2 sztuki, Microsorium windelov kilka sadzonek na 2 korzeniach, pelia - na 3 serpentynitach, 2 sztuki moczarki kanadyjskiej i jedna roślinka której nazwy nie pamiętam...
10.Ryby - obsada- 5x Bocja wspaniała 30x neon inessa
11.Podmianki (jak duże,jak często, jaka woda, kiedy ostatnia podmiana?)- ok. 20-30% tygodniowo, ostatnia podmiana w niedzielę, z kranu (mam kranówę dobrej jakości)

12.Nawożenie akwarium (czy podajesz nawozy,jakie,ile?)- Bi Carbo Wet 8ml dziennie, mikromakro 15ml/tydzień, aquaflorin potassium 20ml/ tydzień.
13.CO2 (czy jest,jak dystrybuowane?)- Bimbrownia
14.Parametry wody/ aktualne wyniki testów jakie posiadasz NO3, PO4 , KH, GH, , Ph ,Fe - Ph-7, Fe-0,1mg/l PO4-1,5-2mg/l. NO3 - 25mg/l NO2- 0mg/l
15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik ? W niedzielę wyczyściłem filtr.

16.Jak często są karmione ryby i czym/ jak szybko ryby zjadają pokarm i czy zostaje po karmieniu? Zazwyczaj rano ok. 7 i wieczorem ok. 20 suchymi płatkami bio vit firmy tropical bądź różnymi odmianami żarcia mrożonego. Zjadają dosyć leniwie, pokarm zostaje.
17.Fotka całego zbiornika i fotka detali - Wstawię na wieczór

Opis problemu- Cytując 1 post: "Mam problem z moim akwarium... A precyzując, z roślinami. Nie chce praktycznie nic rosnąć. Sagittaria subulata powoli pnie się w górę,
Limnophila sessiliflora również, z rosnących są jeszcze anubiasy, Cryptocoryne wendtii brown, pistia... Natomiast mech jawajski brązowieje, Cryptocoryne aponogetifolia traci liście i gnije, lotos tygrysi to samo, Vallisneria americana wegetuje, mając jedynie kilka liści o brązowym zabarwieniu, Microsorium windelov stoi w miejscu, brązowieje, pelia stoi w miejscu... "
Co robić?

Edytowane przez MichailAK42
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to mawiają... Gdy się wali, to wszystko na raz. Zabrałem się za modernizacje pokrywy, spędziłem na tym dobre 4 godziny, jednakże ustrojstwo zapalić nie chce, od wczoraj akwarium jest oświetlane jedynie panelem led. Na domiar złego w akwarium pojawiła się ospa, temperatura została podniesiona do 30 stopni. :( Próbowałem podłączać tak jak schemat pokazuje, niestety moja pokrywa odbiega nieco od tych podawanych w instrukcji (kable są jedynie czarne, tylko od kabla zasilającego lecą brązowy i niebieski). Badane miernikiem prądu, wyczuwa przepływ energii na wszystkich przewodach, jednakże zaświecić się nie chce... Odstawiłem też bimbrownie.

Edytowane przez MichailAK42
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem w tym że wszystko robione jest wg. schematu: http://www.oswietlenie-akwarium.pl/html/instrukcja-statecznik-elektroniczny-2x.html

Tyle, że ja nie mam żadnych niebieskich czy brązowych kabli... może problem jest w tym, że kable były za krótkie, musiałem je przedłużać (jednakże były ze sobą szczepione i zaizolowane później). A w wejście 4 wsadziłem 2 przewody, które powinny być w kości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co daj tu zdjecie tej konstrukcji elektrycznej i puśc do mnie PMa jak to zrobisz.

Teoretycznie podłączenie świetlówek jest banalnie proste.

Masz jakieśtam stateczniki, nie ważne czy są one magnetyczne czy elektroniczne, każdy z nich ma 2 miejsca na podłączenie przewodów zasilania i teoretycznie 4 do podłączenia par przewodów z gniazd świetlówek. Na stateczniku musi być schemat podłączenia. Jeżeli do jednego statecznika podłączyłeś 2 świetlówki to działaćto nie będzie, gdyż statecznik jest przewidziany na stosowną moc, da się podłączyć 2 "rury" ale suma mocy nie może przekraczać mocy statecznika. "Jedyna" róznica pomiędzy korzystaniem ze stateczników magnetycznych a elektronicznych jest taka ze magnetyczne dodatkowo potrzebują zapłonnik.

Mam nadzieję ze nieco rozjaśniłem.

Edytowane przez dziki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Udało mi się wszystko podłączyć. Po miesiącu korzystania z nowego oświetlenia (2x45W t5 + 22W LED) rośliny wybujały, zaczynają rosnąć tak jak powinny. Jedynie mech, pelia i microsorium nadal stoją, ale widać, że jakby powoli zaczęły odżywać :) Dziękuję za dobre rady, bez Was na pewno ciężej byłoby poradzić sobie z moim problemem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...