Skocz do zawartości

Jak pozbyć się krasnorostów?! -.-


Taiga Aisaka
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Carbo pomaga na krótką metę. Nie zwalcza przyczyny a jedynie skutki. Poczytaj u mnie w podpisie oraz poszukaj na forum tematu "krasnorosty kontra cierpliwość".

 

Stosowanie carbo to jak pompowanie dziurawego koła w samochodzie i próbowanie jazdy.

 

Na początek opisz akwarium wg schematu:,

 

1.Kiedy akwarium zostało zalane (data)-
2.Litraż i wymiary akwarium
3.Jakie jest oświetlenie(rodzaj,oznaczenie,moc-W/L)-
4.Jak długo świecisz (ile godzin)-
5.Podłoże - dokładny opis lub nazwa handlowa
6.Filtracja -
7.Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz,np.ogólny,roślinny itd.) -
8.Ozdoby (jakie)-
9.Rośliny (ile,jakie)
10.Ryby - obsada (jw.)
11.Podmianki (jak duże,jak często, jaka woda, kiedy ostatnia podmiana?)
12.Nawożenie akwarium (czy podajesz nawozy,jakie,ile? )-
13.CO2 (czy jest,jak dystrybuowane?)-
14.Parametry wody/ aktualne wyniki testów jakie posiadasz NO3, PO4 , KH, GH, , Ph ,Fe -
15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik ?
16.Jak często są karmione ryby i czym/ jak szybko ryby zjadają pokarm i czy zostaje po karmieniu?
17.Fotka całego zbiornika i fotka detali
Opis problemu-

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie pamiętam... :o

2. 40 l, wymiary... hmm... zedytuję i dopiszę ;)

3. Świetlówka 30 W

4. Od 6:30 do 20:00

5. Mam zamiar kupić czarny żwir ;) Na razie mam jakieś kamyczki O.O

6. Aquarel FAN-mini Plus

7. Biotopowe azjatyckie :)

8. 2 pniaczki i kilka białych kamieni.

9. Nie pamiętam nazw... jakieś 3 pływające, i taka jedna z prostymi liściami wyciągniętymi do góry.

10. 4 neony inessa, 1 molinezja (przeżyła pozostałe), 4 danio pręgowane, 6 krewetek Amano

11. Dosłownie 2 hausty wody nabrane szklanką (dość sporą), raz na 2 tygodnie, ostatnia podmiana była 27 maja ;)

12. Nie podaję.

13. Nie mam pojęcia, w niedzielę kupuję testy.

14. j. w.

15. Nie :o (co np.?)

16. 2 razy dziennie (więcej nie mam kiedy, rano i wieczorem), zjadają wszystko, a jak nie to krewetki się z tym rozprawiają :)

17. Dodam niebawem.

Opis problemu: W moim akwarium nie widać prawie wgl roślin. Dlaczego? KRASNOROSTY. Czarne, paskudne, grube nitki... Oprócz tego, na szybach pojawiły się malutkie, pojedyncze zielone plamki... glony. Jak temu zaradzić?

Edytowane przez Taiga Aisaka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz 0,75W/l. Przy takim oświetleniu rośliny rosną szybko. Doprowadzają do wyjałowienia wody i hamują wzrost, a wtedy wkraczają glony.

 

Jeżeli kupujesz testy, to na no3 i po4 - to podstawa.

 

Co do podmian to 1 raz w tyg. 10-20% akwarium, czyli min. 4l. Wlewasz wodę odstaną 24h. Wlewając wodę dostarczasz im przynajmniej niewielkie ilości substancji odżywczych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok... to co mam zrobić z oświetleniem?

I... czy takie rośliny, jak te tu poniżej wypisane:

 - wgłębka wodna

 - blyxa japonica

 - ponikło igłowate

 - limnofila sessiflora

 - mech jawajski/tajwański

... będą właściwie rosnąć w tym akwarium? I jak mogę je zasadzić, aby fajnie wyglądały?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doszłam do wniosku, że wyreguluję parametry wody z zastosowaniem testów i będę jechać na carbo. Jakie testy są najbardziej potrzebne? Nie będę kupować wszystkich, bo po prostu mnie nie stać. Co najwyżej kupię 2-3 jakieś testy. ;) Prawdopodobnie na NO3 i PO4... jak już tu wspominał tomeksup, to poniekąd podstawa akwarystyki :)

Edytowane przez Taiga Aisaka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Carbo likwiduje skutki, a nie przyczynę. ;)

Kup testy (NO2, NO3, PO4, ), wykonaj pomiary i podaj wyniki. Wtedy będziemy dalej myśleć.

Z nawozów mogę polecić na przykład Aqua Art Classic.

 

Robisz też za małe podmiany wody. Zacznij podmieniać wodę co tydzień (woda odstana 24h), ale nie 2 szklanki, a te 10-25%, czyli tak nawet te 8 litrów wody.

Nie licz też, że te glony ustąpią tak nagle po podaniu nawozów...

Teraz proponowałbym albo poczekać na wyniki testów, albo już teraz zrobić większą podmianę wody (np. 10-12 litrów). Dodatkowo skrócić teraz czas oświetlania do 8 godzin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłam i stosuję Carbo w płynie - podobno pomaga też na krasnorosty.

Świetlówka jest nowa - 11W, 2700 K - to dobrze czy źle?

Ok, mam testy na NO3 i na pH:

 

pH - 7,5

NO3 - ok. 45 mg/l

 

Może to przez pH? Jak je obniżyć?

Edytowane przez Taiga Aisaka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2700K ? Swieci na pomarańczowo ? To za mało. Powinna być 6500K. Test paskowy ? No3 dość wysokie. Czy rośliny wypuszczają boczne korzenie ? Prawdopodobnie masz po4 bliskie zera i ono blokuje wchłanianie azotu.

 

Potrzeba kompleksowego nawożenia to no3 wciągną rośliny, ale muszą mieć też inne pierwiastki w odpowiedniej ilości i proporcjach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...