Skocz do zawartości

Świetlówka UVB


Luna
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Na wstępie zaznaczam, że moje pytanie może wydać się nieco dziwne jak na forum akwarystyczne ;p

 

Otóż planuję zakup belki oświetleniowej do akwarium 96l (80x30x40) w którym mieszka mój szanowny żółw Roman. Chciałam zamontować w niej dwie świetlówki: jedną o barwie 6500k, natomiast drugą emitującą uvb.

Czy ktoś ma doświadczenia w temacie stosowania tego typu oświetlenia w akwarium i jego wpływu na rośliny? Czy nie ma przeciwwskazań co do łączenia tego typu świetlówek?

Zdaję sobie sprawę, że najprawdopodobniej będę miała wysyp glonów, ale to akurat najmniejszy problem.

 

Pozdrawiam (:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetlówka ultrafioletowa powinna być stosowana do dezynfekcji. W akwariach stosuje się ją jako filtr prze[pływowy do zabijania życia wszelakiego - niszczenie zarodników glonów, pasożytów, bakterii. Niestety zabija nie tylko te szkodliwe lecz te pożyteczne również.

Jaki wpływ UV ma na żółwia to nie wiem ale pewnie jak będzie ciągle świeciło to również będzie szkodliwe szczególnie na oczy.

Ta pierwsza jest znakomita do akwarium - dla roślin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetlówki stosowane w terrarystyce to nie to samo co sterylizator uv.

 

W sterylizatorze woda przepływa bezpośrednio przy źródle uv. Poza tym, o ile się nie mylę, jego bakteriobójcze działanie opiera się o promieniowanie uvc.

W świetlówce, która mnie interesuje emisja promieniowania wynosi: uva 30%, uvb 5%. Uvc - brak.

 

Terrarystyczne świetlówki uvb/uva emitują promieniowanie na odległość 30cm - mój zbiornik ma głębokość 40 cm (zalane 35cm), przy czym woda sama w sobie stanowi przeszkodę i przepuszcza jedynie niewielką ilość promieniowania. Belka byłaby dodatkowo uniesiona nieco wyżej nad akwarium.

Zatem promieniowanie nie powinno mieć większego wpływu na wodną część zbiornika... Chyba.

 

W hodowli żółwia uvb jest niezbędne do wytwarzania przez organizm witaminy d3, potrzebnej do właściwego przyswajania wapnia. Natomiast uva ma wpływ na aktywność gada. Zatem kombinowanie z zastosowaniem takiej świetlówki to nie moje widzimisię ;)

Odnośnie uwagi o szkodliwości dla oczu - oświetlenie padające z góry nie męczy wzroku zwierzęcia. Co innego gdybym chciała zastosować żarówkę uvb wkręconą w lampkę świecącą pod kątem - takie ułożenie faktycznie może oślepiać gada.

 

Edit:

Dzięki don_Vall za zainteresowanie tematem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...