Skocz do zawartości

wieczny problem z glonami


zibi6
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Przez długi okres w moim akwarium panowały niemal idealne warunki. Parametry miałem w normie i zero problemów z glonami.

Pod koniec roku padł mi filtr kubełkowy (a w zasadzie uszczelka). Filtr powędrował do serwisu a za niego włożyłem starszy, wewnętrzny filtr. W międzyczasie roślinki zmarniały. Filtr wrócił z serwisu w lutym i od razu go podłączyłem. Oczywiście to nie pomogło. Akwarium wyglądało na tyle kiepsko że zrobiłem restart akwarium. Przy okazji kupiłem jeszcze nowe świetlówki (

Sylvania Daylightstar T8 18W 5000K i Sylvania Grolux T8 18W 8500K).

Część wody odlałem z akwarium. Żwirka nie płukałem aby zachować choć trochę potrzebnych bakterii. Roślinki kupiłem nowe.

Niestety po tych wszystkich zabiegach nadal pojawiają się glony a roślinki marnieją. Parametry i fotki poniżej.

Dodam jeszcze że zamiast Żelaza dolewam do akwarium Potas (tak mi doradził znajomy hodowca roślin akwarystycznych).

Pytania:

1. Co robię źle, gdzie popełniam błąd.

2. Potas to był dobry pomysł czy lepiej jednak dodawać Żelazo?

3. Co z parametrami? Czy glony to efekt niewłaściwych parametrów?

 

 

data pH GH KH NH3 NO2 NO3 PO4 Fe 2013-03-10 8 17 10 0,005 0 50 1 0 2013-04-03 7,8 19 10 0,005 0 5 1 0 2013-05-25 8 19 11 0,005 0 5 1 0

 

 

post-7792-0-99345400-1369486727_thumb.jpg

post-7792-0-04314100-1369486753_thumb.jpg

post-7792-0-86793300-1369486772_thumb.jpg

post-7792-0-64332000-1369486836_thumb.jpg

post-7792-0-90817800-1369486850_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry że tak późno odpisuję. Mam przejściowe problemy z dostępem do internetu.

 

Czy na akwarium nie padają zbyt intensywnie promienie słoneczne.Opisz dokładniej zbiornik : litraż,oświetlenie,filtr,obsada,parametry

Nie. Słońce to nie problem. Akwarium nie stoi przy oknie a poza tym w tym pokoju okno jest od strony wschodniej. Poza tym za oknem są spore drzewa. Tak więc według mnie to nie wina słońca.

 

Co do akwarium:

akwarium:
Diversa proste 80x35x45 126L
szafka:
Diversa Modern 80x35x77
Tło:
Diversa Amazonka 80x40
oświetlenie:
Sylvania Daylightstar T8 18W 5000K
Sylvania Grolux T8 18W 8500K
filtracja:
Fluval 205
podłoże:
żwirek Delfin czarny ok 15kg
żwirek Janusz Pach czarny ok 6kg

obsada:

2x Bojownik syjamski
1x Danio pręgowany
1x Danio malabarski
5x Kirysek lamparci
8x Neon innesa
5x Tetra czarna
XX Anentome helena

Edytowane przez zibi6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj jeszcze raz parametry uporządkowane.

 

Jeśli dobrze czytam to masz no3=0mg/l i po4 = 5mg/l. Popraw mnie jeśli mylę się.

 

Doprowadź do no3=10mg/l i po4=1mg/l. Utrzymuj ten stosunek i glony zahamują. Masz wysokie ph. Używasz co2?

 

Co z nawozami. Opisz co wlewasz.

 

 

Ps. Nie może być tak, że wlewasz potas a nie wlewasz innych rzeczy. Wg mnie problem tkwi w zerowym poziomie azotu, który zahamował wchłanianie fosforu. Potas nic nie pomoże teraz. Trzeba azot zwiększyć.

 

Masz mało światła, więc nie spodziewaj się szału z roślinami.

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkleiłem tabelkę z parametrami ale widzę że się rozjechały.

Poprawiam więc aby to było czytelne.

 

data 2013-03-10    2013-04-03   2013-05-25

pH     8                           7,8                  8

GH    17                          19                  19

KH     10                          10                 11

NH3   0,005                 0,005                0,005

NO2    0                             0                  0

NO3    50                          5                   5

PO4    1                            1                   1

Fe       0                           0                    0

 

CO2 nie używam. Nawozów też nie i chyba to był błąd. Zdałem się na doświadczonego hodowcę roślin, który powiedział mi, żeby zamiast żelaza podawać potas. Pewnie to był błąd.

Szału z roślinami się nie spodziewałem więc kupowałem rośliny nie wymagające dużej ilości światła. Wcześniej, w tych samych warunkach, rośliny dobrze rosły. Mało tego, niektóre rosły tak szybko, że musiałem co 2 tygodnie robić przycinki a roślinki oddawać znajomym.

 

Jak zwiększyć azot w moim przypadku?

Czy kupić żelazo w płynie czy może czymś innym nawozić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerowe parametry są szkodliwe, bowiem hamują lub ograniczają wzrost roślin.

 

Żelazo nie powinno być zerowe, podnieś do 0,4mg/l. No3 przy takim po4 powinno wynosić 10mg/l. Po4=1mg/l. To podstawowe parametry. Oczywiście jeśli uznasz, że inne parametry spełniają twoje oczekiwania - brak glonów - będzie dobrze.

 

 

Azot - nawóz zawierający tylko azot, nawóz musi mieć informację np. 1ml nawozu podnosi azot o 0,27mg/l. Wtedy można liczyć ile wlać.

 

Poczytaj o solach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zerowe parametry są szkodliwe, bowiem hamują lub ograniczają wzrost roślin.

 

Żelazo nie powinno być zerowe, podnieś do 0,4mg/l. No3 przy takim po4 powinno wynosić 10mg/l. Po4=1mg/l. To podstawowe parametry. Oczywiście jeśli uznasz, że inne parametry spełniają twoje oczekiwania - brak glonów - będzie dobrze.

 

 

Azot - nawóz zawierający tylko azot, nawóz musi mieć informację np. 1ml nawozu podnosi azot o 0,27mg/l. Wtedy można liczyć ile wlać.

 

Poczytaj o solach.

Dzięki za rady.

O solach poczytam przez weekend.

Co do parametrów to nie mam oczekiwań, ważne aby było dobrze i nie było glonów. Dlatego zdam się na Ciebie ;)

Żelazo pewnie podniosę nawozem w płynie? A jak zwiększyć NO3?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz krewetki to nie szalej z żelazem. No3 też nawozem w płynie. Nie kupuj nawozu "wszystko w jednym". Kup osobno azot i osobno żelazo. Może mikro by się przydało, chyba że masz w wodzie kranowej dość. Druga opcja to sole - mieszanie. Tanie ale wymaga odrobiny wiedzy i wagi z dokładnością do 1g.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Hm, gdybym znał skład chemiczny tego środka, to bym powiedział Ci. Producent nie podaje składu chemicznego. Poza tym w nawozie jest azot i fosfor. Lejesz obydwa pierwiastki naraz w nieznanej ilości - informacja typu: leje 10ml nic nie mówi, bo nie wiem ile tam jest mg/l azotu i fosforu. Jeżeli masz np. nadmiar fosforu, to jak wlejesz azot nie podając fosforu ?

 

Z żelazem nie szalej. Daj tyle co producent podaje lub mniej. Pamiętaj o regularnych podmianach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Leję mniej niż podaje producent. Podmiany robię od dawna regularne, czyli 20L co tydzień (akwa 126L). Kilka tygodni temu ograniczyłem oświetlenie akwarium. Zauważyłem że glony nowe już się nie tworzą.

Kupię jeszcze Otoski bo w linku od Nikodema wyczytałem że warto. W jednym z zoologicznych gościu stwierdził że na takie glony najlepszy jest gibiceps ale mam wątpliwości. Niby obiecał że jak urośnie za bardzo to by go ode mnie odebrał ale chyba nie ma nic skuteczniejszego niż Otoski (biorąc pod uwagę gatunki jakie mogę wpuścić do swojego baniaka).

 

Dziś zmierzyłem parametry, oto one:

Fe - 0,1

NO2 - 0

NO3 - 10

NH3 - 0

pH - 7,8

gH - 20

kH - 10

PO4 - 1

 

A więc jakaś poprawa jest.

Edytowane przez zibi6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gibiceps - upewnij się, że zje te glony. Otoski jedynie usuną skutek, a nie przyczynę. My szukamy przyczyny. Parametry idealne, ale uczepiłbym się Fe, ale takie stężenie może być. Poczekaj tydzień i zobaczymy.

 

Zastanawiają mnie Ph. Masz wysokie. Trzeba zbić troszkę poniżej 7.

 

Dawkujesz co2 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja cały czas na bimbrowni - jednak co drożdże to inne wyniki. 

 

Na początku stosowałem zwykłe 100g w sklepie spożywczym - 2 razy ok ale potem jakość jakaś marna i przepis 1410 wytwarzał co2 - 4-5dni. Dzisiaj dodałem drożdże suche dr. oetker 7g + 400g cukru + 1000wody - po 2 godzinach ciśnienie w butlach bardzo duże - obawiam się tylko że może być za duże - produkcja co2 przebiega trochę za szybko - szczególnie że mam prawie 30st w pokoju. Bimber to dobry sposób o ile ma dobierze się dobre drożdże - nie za szybkie , nie za wolne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...