Skocz do zawartości

Glony


PawelIST
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem początkującym akwarystą. Postawiłem swój pierwszy baniaczek 30l.

Akwarium funkcjonuje już prawie 3 miesiące. Na tylnej szybie pojawiło się mnóstwo glonów. Mam glonojada, ale coś nie bardzo czyści te glonki.

Obsada: 5x gupik, 6x neon, 3x kirysek, glonojad

 

Poniżej zamieszczam zdjęcia i proszę o jakąś pomoc co zrobić z tymi glonami i ewentualne sugestie dotyczące baniaka. Co poprawić, co dodać, odjąć ;) Pozdrawiam serdecznie

 

Edit:

 

Zapomniałem o jednym danio zielonym, była parka ale samiec się utopił ;)

 

Regulamin 6.2. Mapet

 

img0483sdi.jpg

 

 

img0486v.jpg

Edytowane przez Mapet
Regulamin 6.2.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze, musisz koniecznie oddać zbrojnika, tj. glonojada - dla takiego potrzeba 100 litrów, bo jak ci urośnie z 12 cm, to chyba go nie zmieścisz :)

Musisz zdecydować - gupiki czy neonki? W takim akwarium jedno albo drugie. Polecam gupiki, i to w ilości 1 samiec + 3 samice, nie inaczej - ale powiedz jakie ty masz.

Kirysków też bym się pozbył.

 

Zdradź nam ile watów ma twoja świetlówka.

Wylot od filtra skieruj ku górze, wyłącz napowietrzanie, żeby nie było bąbelków.

Dolej trochę wody, tak by nie było widać wolnej przestrzeni.

 

Co ile czasu podmieniasz wodę, i ile jej podmieniasz?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetlówka bodajże 20W lub 25W. Woodę podmieniam co 2 tygodnie około 20-30%. Jeśli oddam glonojadka to w ogóle akwarium zarośnie glonami.. Jest jakaś alternatywa do mojego baniaka?

Jednak w sklepach zoologicznych robią ludzi w balona i chcą chyba tylko zarobić, a nie dobra zwierzaków. Facet w sklepie kazał mi kupić 3 kirysy do oczyszczania i koneicznie glonojada jesli mam żywe rośliny. Chociaż mówiłem mu, iż mam tylko 30l akwarium.. 

Czyli, że neony i gupiki nie moga być w jednym akwa? Dzięki Tazzik za odpowiedź pozdrawiam

 

Edit:

 

I co miałeś na myśli mówiąc wyłącz napowietrzanie? Żeby bąbelki z filtra nie szły w ogóle?

 

 

Regulamin 6.2. Ostrzegam ostatni raz. Mapet

Edytowane przez Mapet
Regulamin 6.2.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak długo oświetlasz zbiornik? Powinno być maksymalnie 10 godz. dziennie, a optymalnie - w twoim wypadku to 8-9 h. (zakładając, że nie ma bezpośredniego nasłonecznienia) Ważne, żeby oświetlać regularnie, jeśli zdarza ci się zapominać włączać lub wyłączać światełko to dobrym rozwiązaniem jest wyłącznik czasowy. Masz mało roślin więc nie ma co "zjadać" związków przemiany materii. Widzę rogatek w akwarium, pozwól mu rosnąć do woli, póki nie dosadzisz większej liczby roślinek. Ogranicz też ilość pokarmu do minimum, przynajmniej do czasu aż uporasz się z glonami. Oczywiście tylną szybę wyczyść delikatnie z nalotu, ale tak, żeby jak najmniej glonów "rozpłynęło się" po zbiorniku. Podmiany wody - częściej (raz w tygodniu) i mniej wody (maks. 20 %)

Edytowane przez maziama
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Neonki i gupiki mogą być razem jeśli dostosujesz do nich wodę, nawet ja tak mam, ale masz po prostu za małe akwa.
Glonojad, aka. zbrojnik je tych glonów tyle co kot napłakał, czyli prawie nic - dla jego dobra oddaj go do sklepu albo komuś.
Wodę podmieniaj co tydzień, ok 15-20%, światło zapalaj max. na 9 godzin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopóki się nie pozbędziesz neonków lub gupików, zbrojnika i kirysków odradzam czegokolwiek.
Później, możesz sobie kupić kilka krewetek, ale musisz im najpierw zapewnić bujną florę.

Dopiero zauważyłem że pisałeś post o napowietrzaniu.
Tak, wyłącz kompletnie bąbelki, wylot filtra ku tafli wody i sam ruch wody napowietrzy ją :)

Edytowane przez Tazzik
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Masz zatem odpowiedź skąd u ciebie tak zielono :-) Spróbuj zastosować to o czy napisałam i uzbrój się w cierpliwość - walka z glonami (skuteczna) wymaga czasu, nie da się ich usunąć raz a dobrze (nawet z chemią ;-))

 

 

 

Skróć czas do 10h, światło słoneczne nie szkodzi.

 

Obstawiam wysokie stężenia no3 względem po4. Jak podmiany wody ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skróć czas do 10h, światło słoneczne nie szkodzi.

 

Obstawiam wysokie stężenia no3 względem po4. Jak podmiany wody ?

Jak masz się zamiar wypowiadać, to czytaj cały temat. Jak wół masz napisane że co dwa tygodnie 20-30% wody.

 

Regulamin 5.2. Osobiste wycieczki na pw. +1. Mapet

Edytowane przez Mapet
Regulamin 5.2.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro prosisz o sugestie:

 

1) Podłoże do d.... Gorszego dawno nie widziałem. Równie dobrze morzesz wrzucić kilka kamieni. Efekt ten sam dla roślin. Czyli brak chęci do poszukania wiedzy. "Koledzy" z forum mnie wyręczą - wszyscy amatorzy tak myślą, niestety po popełnieniu błędów.

 

2) Woda - wiesz co to jest i z czego się składa ? Co masz w kranie i co pijesz ? Pytając o podmiany nie miałem na myśli ile tylko parametry tego co wlewasz, ale przecież nie wiesz co to woda i gdzie takich informacji szukać.

 

Regulamin 5.2. +1. Za długo jesteś na forum, żeby tego nie wiedzieć. Mapet

Edytowane przez Mapet
Regulamin 5.2.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro prosisz o sugestie:

 

1) Podłoże do d.... Gorszego dawno nie widziałem. Równie dobrze morzesz wrzucić kilka kamieni. Efekt ten sam dla roślin. Czyli brak chęci do poszukania wiedzy. "Koledzy" z forum mnie wyręczą - wszyscy amatorzy tak myślą, niestety po popełnieniu błędów.

 

2) Woda - wiesz co to jest i z czego się składa ? Co masz w kranie i co pijesz ? Pytając o podmiany nie miałem na myśli ile tylko parametry tego co wlewasz, ale przecież nie wiesz co to woda i gdzie takich informacji szukać.

 

Regulamin 5.2. +1. Za długo jesteś na forum, żeby tego nie wiedzieć. Mapet

 

Woda? Pierwsze słyszę... Człowieku ogarnij się.

 

Luna: +1 za "nieogarnięcie" mimo upomnień.

Edytowane przez Luna
Ostrzeżenie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...