Jump to content

rybki umierają


dorotajotem
 Share

Recommended Posts

Witam

Prawie z dokłdnością co 10 dni umierają dwie rybki różnego rodzaju

 

akwarium 45l

żwirek+piasek - kupione w sklepie

woda +sól kupiona wsklepie zoo

rośliny kupione dawno ok 3-m-ce w sklepie

filtr z napowietrzaczem, grzałka  czynne 24

oświetlenie halogen 20

obsada pierwotna

neonki szt 8 umarły 3

gupiki szt  8 umarły 4

kiryski para umarły

glonek żyje

rozborki 3 żyją

mieczyki para dziś umarła samica i jeden gupik

wszystkie wymienione rybki były kupowane w odstępach czasu/ nie na raz/ maksymalna ilość w jednym czasie 25 szt.

Akwarium ma 4 m-ce , około 1 m-ca temu pojawiło się coś dziwnego pierwotniak, glon biały?? nikt nie wie co to jest/pytałam w sklepach, pokazywałam zdjęcia/.

Co robić

Dorota

 

post-17077-0-73463700-1369329028_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Jak dbasz o akwarium, tzn. jak często i ile podmieniasz wody, jak i kiedy czyścisz filtr, jak często karmisz rybki? Co to za sól i w jakim celu stosowana? Rybki nie do takiego litrażu.

Przy podmianie wody odsysaj wężykiem ten syf z dna, może trochę pomoże. To mi wygląda trochę jak pleśń.

Sprzedawcy w sklepach prawie nigdy nie poradzą nic konkretnego. Wepchną jakiś preparat, wcale niepotrzebny, po którym wszystko padnie, a Ty przyjdziesz po nowe roślinki i rybki. I biznes się kręci.

Edited by sevek
Link to comment
Share on other sites

Cześć

Oczywiście że masz rację.

Ta obsada o której pisałam była początkowa, a w tej chwili , czy w ostatnim czasie rybek było 18 potem umarły dwie kiryski za tydzień dwa gupiki za tydzień neonka wczoraj gupik i mieczyk czyli jest ich 11 .Syf na dnie ponieważ czekałam aż zbuduje się jak piszesz pleśń.

Akwarium jest czyszczone co dwa tygodnie wtedy też czyszczony jest filtr.Ilość zmienianej wody to ok 12-13l która wcześniej stoi dwa tygodnie, sól kupiłam w sklepie jest w niej na pewno nadmanganian potasu bo barwi się na niebiesko.

Nie wiem czy nie restartować.

Dorota

Link to comment
Share on other sites

Wody nie odstawiaj na tak długo. Zaczyna żyć własnym życiem. Woda powinna mieć temperaturę pokojową i nie zawierać chloru.

Podaj koniecznie temperaturę wody i jak znasz parametry (pH, KH, GH) i zawartość NO3, NO2 i amoniaku.

Ten syfek z dna odessij wężykiem podczas podmiany.

Napisz jeszcze jaki masz filtr (jaką ma wydajność).

Może daj zdjęcie całego akwarium...

Link to comment
Share on other sites

Temperatura wody stała 27 stopni. Parametrów wody nie znam i nie wiem jak to zrobić/ boję się pytać w sklepie bo znów mi coś w p...../.Po powrocie do domu zrobię zdjęcia i napiszę jaki mam filtr.

Co do mycia filtra to oczywiście pod bieżącą wodą z kranu ......

Link to comment
Share on other sites

Co do mycia filtra to oczywiście pod bieżącą wodą z kranu ....

No właśnie, tego się obawiałem...

Filtr (a właściwie wkłady) myj wyłącznie w wodzie spuszczonej z akwarium (np. podczas podmiany). Woda chlorowana (a taką masz pewnie w kranie) zabija pożyteczne bakterie nitryfikacyjne, które osiedlają się w filtrze. To może zaburzać stabilność akwarium i powodować takie problemy, jakie masz obecnie.

Ps. W sklepie na pewno kupisz podstawowe testy kropelkowe na zawartość NO3, NO2 w wodzie. Pomiar tych parametrów bardzo pomógłby.

Link to comment
Share on other sites

Wczoraj zmieniłam wodę 1/3/załaczę zdjęcia/ a już dzisiaj rano pojawił się ten dziwny nalot.Oczywiście filtr umyję dzisiaj w wodzie żródlanej butelkowanej mam ją za darmo, taką samą zastosuje podczas kolejnej wymiany, chyba to najlepsza woda jak sądzisz?.W poniedziałek zrobię badania wody i prześlę info. Do dziś żadna rybka nie umarła.

Pozdr.

Link to comment
Share on other sites

Nie żadna woda źródlana! Filtr tylko i wyłącznie w wodzie z akwa. Zamiast tej źródlanej kup wodę RO na podmianki. Tylko trzeba znać parametry KH i GH przed wlaniem RO, by ustalić dawkę RO + kranówka. 

Link to comment
Share on other sites

KH - twardość węglanowa, GH - twardość ogólna, woda RO (reverse osmosis) to woda o zerowej twardości, można ją kupić w marketach i na stacjach benzynowych. Parametry wody możesz sprawdzić na stronie wodociągów, z których masz wodę, a jeśli nie podają na stronie to najlepiej do nich zadzwonić. Przydałby się także odczyn wody - pH. Choć to akurat nie powinno być zbytnio istotne dla Twojego problemu, ale dla ryb owszem.

Edited by robos7
Link to comment
Share on other sites

Dzięki za rady na pewno mi pomogą, Akurat parametry wody w Kielcach są bardzo dobre mamy chyba najlepszą wodę w kranach w całej Polsce.

W dalszym ciągu będę prosiła wszystkich o pomoc w rozpoznaniu tego czegoś/ktoś okreśłił to jako pleśń/, albo doradził mi co robić.Po dwóch miesiącach problemów gotowa jestem zrezygować z akwarium które kocham a ściślej moje rybki których jest co raz mniej.

Link to comment
Share on other sites

Ja bym proponowała restart (czyli wszystko od nowa) rybki te co masz to sprzedaj/oddaj, kup jakiś fajny żwirek i korzonek w sklepie akwarystycznym, dobrze spreparuj (wygotuj wszystko co wkładasz do akwarium oprócz roślin) co do roślin to tylko żywe roślinki, żadnych sztucznych rzeczy i najlepiej zapytaj się na forum co i jak, a później rób, nie będziesz miała problemów w przyszłości.

I dla przypomnienia, pamiętaj żeby filtr (gąbkę) myć w wodzie spuszczonej z akwarium, bo inaczej dalej rybki będą padać.

Link to comment
Share on other sites

Wydaję mi się, że przekarmiasz ryby i powstają pierwotniaki w wodzie.W tej sytuacji najlepiej ogranicz karmienie i podmieniaj wodę w akwarium, wodą wcześniej odstaną 24h.Najpierw zrób podmianę ok.50%, potem co tydzień 25%.Powinno pomóc.

Edited by mati007
Link to comment
Share on other sites

Dzięki wsztstkim za pomoc. Zastosuje się do Waszych wskazówek zobaczymy co będzie się działo. Wczoraj wyjęłam prawie wszystkie róśliny oraz trochę żwirku i przełożyłam do innych zbiorników. Zobaczymy efekty  czy w którymś z nich pojawi się ów tajemniczy nalot.

Dzięki

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...