Skocz do zawartości

rybki umierają


dorotajotem
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Prawie z dokłdnością co 10 dni umierają dwie rybki różnego rodzaju

 

akwarium 45l

żwirek+piasek - kupione w sklepie

woda +sól kupiona wsklepie zoo

rośliny kupione dawno ok 3-m-ce w sklepie

filtr z napowietrzaczem, grzałka  czynne 24

oświetlenie halogen 20

obsada pierwotna

neonki szt 8 umarły 3

gupiki szt  8 umarły 4

kiryski para umarły

glonek żyje

rozborki 3 żyją

mieczyki para dziś umarła samica i jeden gupik

wszystkie wymienione rybki były kupowane w odstępach czasu/ nie na raz/ maksymalna ilość w jednym czasie 25 szt.

Akwarium ma 4 m-ce , około 1 m-ca temu pojawiło się coś dziwnego pierwotniak, glon biały?? nikt nie wie co to jest/pytałam w sklepach, pokazywałam zdjęcia/.

Co robić

Dorota

 

post-17077-0-73463700-1369329028_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dbasz o akwarium, tzn. jak często i ile podmieniasz wody, jak i kiedy czyścisz filtr, jak często karmisz rybki? Co to za sól i w jakim celu stosowana? Rybki nie do takiego litrażu.

Przy podmianie wody odsysaj wężykiem ten syf z dna, może trochę pomoże. To mi wygląda trochę jak pleśń.

Sprzedawcy w sklepach prawie nigdy nie poradzą nic konkretnego. Wepchną jakiś preparat, wcale niepotrzebny, po którym wszystko padnie, a Ty przyjdziesz po nowe roślinki i rybki. I biznes się kręci.

Edytowane przez sevek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Oczywiście że masz rację.

Ta obsada o której pisałam była początkowa, a w tej chwili , czy w ostatnim czasie rybek było 18 potem umarły dwie kiryski za tydzień dwa gupiki za tydzień neonka wczoraj gupik i mieczyk czyli jest ich 11 .Syf na dnie ponieważ czekałam aż zbuduje się jak piszesz pleśń.

Akwarium jest czyszczone co dwa tygodnie wtedy też czyszczony jest filtr.Ilość zmienianej wody to ok 12-13l która wcześniej stoi dwa tygodnie, sól kupiłam w sklepie jest w niej na pewno nadmanganian potasu bo barwi się na niebiesko.

Nie wiem czy nie restartować.

Dorota

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wody nie odstawiaj na tak długo. Zaczyna żyć własnym życiem. Woda powinna mieć temperaturę pokojową i nie zawierać chloru.

Podaj koniecznie temperaturę wody i jak znasz parametry (pH, KH, GH) i zawartość NO3, NO2 i amoniaku.

Ten syfek z dna odessij wężykiem podczas podmiany.

Napisz jeszcze jaki masz filtr (jaką ma wydajność).

Może daj zdjęcie całego akwarium...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do mycia filtra to oczywiście pod bieżącą wodą z kranu ....

No właśnie, tego się obawiałem...

Filtr (a właściwie wkłady) myj wyłącznie w wodzie spuszczonej z akwarium (np. podczas podmiany). Woda chlorowana (a taką masz pewnie w kranie) zabija pożyteczne bakterie nitryfikacyjne, które osiedlają się w filtrze. To może zaburzać stabilność akwarium i powodować takie problemy, jakie masz obecnie.

Ps. W sklepie na pewno kupisz podstawowe testy kropelkowe na zawartość NO3, NO2 w wodzie. Pomiar tych parametrów bardzo pomógłby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zmieniłam wodę 1/3/załaczę zdjęcia/ a już dzisiaj rano pojawił się ten dziwny nalot.Oczywiście filtr umyję dzisiaj w wodzie żródlanej butelkowanej mam ją za darmo, taką samą zastosuje podczas kolejnej wymiany, chyba to najlepsza woda jak sądzisz?.W poniedziałek zrobię badania wody i prześlę info. Do dziś żadna rybka nie umarła.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KH - twardość węglanowa, GH - twardość ogólna, woda RO (reverse osmosis) to woda o zerowej twardości, można ją kupić w marketach i na stacjach benzynowych. Parametry wody możesz sprawdzić na stronie wodociągów, z których masz wodę, a jeśli nie podają na stronie to najlepiej do nich zadzwonić. Przydałby się także odczyn wody - pH. Choć to akurat nie powinno być zbytnio istotne dla Twojego problemu, ale dla ryb owszem.

Edytowane przez robos7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady na pewno mi pomogą, Akurat parametry wody w Kielcach są bardzo dobre mamy chyba najlepszą wodę w kranach w całej Polsce.

W dalszym ciągu będę prosiła wszystkich o pomoc w rozpoznaniu tego czegoś/ktoś okreśłił to jako pleśń/, albo doradził mi co robić.Po dwóch miesiącach problemów gotowa jestem zrezygować z akwarium które kocham a ściślej moje rybki których jest co raz mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym proponowała restart (czyli wszystko od nowa) rybki te co masz to sprzedaj/oddaj, kup jakiś fajny żwirek i korzonek w sklepie akwarystycznym, dobrze spreparuj (wygotuj wszystko co wkładasz do akwarium oprócz roślin) co do roślin to tylko żywe roślinki, żadnych sztucznych rzeczy i najlepiej zapytaj się na forum co i jak, a później rób, nie będziesz miała problemów w przyszłości.

I dla przypomnienia, pamiętaj żeby filtr (gąbkę) myć w wodzie spuszczonej z akwarium, bo inaczej dalej rybki będą padać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaję mi się, że przekarmiasz ryby i powstają pierwotniaki w wodzie.W tej sytuacji najlepiej ogranicz karmienie i podmieniaj wodę w akwarium, wodą wcześniej odstaną 24h.Najpierw zrób podmianę ok.50%, potem co tydzień 25%.Powinno pomóc.

Edytowane przez mati007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...