Skocz do zawartości

Akwarium 60 l początki


Rekomendowane odpowiedzi

Witam ,

 

Mam na imie Marcin , zwracam sie do Was z prośbą  o pomoc w dobraniu ryb oraz roslinności w akwarium 60l.

Poczytałem troche o ogólnych zasadach w zakładaniu akwarium ... ale mam teraz mętlik w głowie.Kupiłem gotowy zestaw akwarium 60l 60x30x30  pokrywa z oswietleniem 1x15w t8,filtr wewnętrzny o mocy 6w 450l/h, grzałka z termostatem 100w zakres temperatury 18-32C nie dodaje co jest opisane dokładnie wydaje mi sie ze to jest najwazniejsze.Domyslam sie ze wielu z Was napisze ze popełniłem bład ale nie chciałem rezygnowac z marzenia a jak wiadomo nie zawsze sie ma na tyle pieniędzy aby kupic wszystko co najlepsze.Dokupiłem tez zwir 9kg  o granulacji 2-3mm oraz biały piasek 2kg bo chciałbym zrobic wysepke która bedzie otoczona do połowy np: roslinami albo jakas trawka na której bedzie połówka kokosa..Narazie to wszytsko lezy sobie w pokoju a ja szukam informacji co zrobic aby było dobrze. Temat dojrzewania akwarium mam juz za sobą.Chciałbym od Was  dowiedziec się  jakie rośliny powinny byc z tyłu oraz na srodku w jakich ilościach , mniej wiecej jak je rozmiescic oraz jaką trawke tam dac.Nastepny temat to jak wiadomo rybki :) no własnie i tu tez mnie interesuje jaki rodzaj , ilosc, kto do sprzątania ;).Chce miec kilka gatunków ale czekam na Wasze propozycje , wtedy sobie poszukam zdjęc w internecie oraz informacji jak z nimi postępowac.Prosze was tez o doradzenie jakiego pokarmu uzywac.Jestem wedkarzem wiec ochotke mam zawsze w lodówce:)W sobote pojade nad wode i poszukam korzenia , a jak nic ciekawego nie bedzie to kupie w sklepie.Wydaje mi sie ze wszystko napisałem... Mam nadzieje ze temat założyłem w odpowiednim dziale

 

Pozdrawiam

 

Zadbaj o pisownię. Regulamin 6.1. Mapet

Edytowane przez Mapet
Regulamin 6.1.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz żeby trawnik dobrze rósł, powinieneś zainwestować w dodatkową świetlówkę. Z twojego standardowego oświetlenia wychodzi 0,25 w/l, a żeby najmniej wymagający trawnik miał najlepsze warunki, powinieneś mieć jakieś 0,4 w/l. Obliczasz to dzieląc moc świetlówek przez litraż.

Co do obsady powiedz jakie ryby ci się najbardziej podobają, czy żyworódki, czy jakieś bardziej wymagające. Co do roślin na tył też zależy od oświetlenia jakie mogą być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właściwie to mogłbym sie skusic na rybki rownież bardziej wymagające, dlatego prosiłem o kilka propozycji jakie i ile , wtedy poczytam o danym gatunku i będe wiedział jak z nimi sie obchodzić.Gdy rybki sie rozmnożą to miałbym komu oddac :) a co do roślin to w jakich ilościach ?

 

Może coś takiego:

Gupik 6 , 8x

Neon innesa 10x

Pielęgniczka Ramireza 1+1

oraz ktoś do sprzątania dna ale nie wiem co i w jakies ilości

Edytowane przez Trance
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może tak, żyworódki out:

 

1+2 prętnik karłowaty bojownik

10 razbora klinowa

6 otosek

 

lub

 

1+1 pielęgniczka (ramireza, kakadu)

10 neon innesa

6 otosek

 

Teraz żyworódki in:

 

1+2 gupik

10 neon innesa

6 otosek

 

Na inne żyworódki, typu molki, mieczyki, trochę za małe akwarium. Jak jest " / " między gatunkami ryb, to znaczy że albo to, albo to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1+1 pielęgniczka (ramireza, kakadu)

10 neon innesa

6 otosek

 

1+2 prętnik karłowaty bojownik

10 razbora klinowa

6 otosek

 

Te dwa zestawienia przypadły mi do gustu :)

 

Teraz pytanie odnośnie pokarmu , jak wiadomo jest tego wiele a w zoologicznym nie wiem czy jest sens pytać zeby mi  nie wcisneli badziewia , tak wiec jakie bedzie dobre dla ww zestawienia? Rozumiem ze ochotke/jokersa moge czasem im podac bo zawsze mam go w swieżego w lodóce.Czy jakies uzdatniacze itp wlewac raz na jakiś czas?. Teraz roślinki mianowicie jakie na tył oraz na środek, po ile sztuk z danego gatunku? wiem że wielkiego pola do popisu nie ma.

 

Regulamin 6.1. Ostrzegam ostatni raz i będzie "bonus". Mapet

Edytowane przez Mapet
Regulamin 6.1.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tych zestawień ryb to zastanów się dobrze bo o tyle o ile prętnik karłowaty nie jest trudny w hodowli to z pielęgniczka ramireza musisz już uważać bo są podatne na choroby. Jak zdecydujesz się na ramirezy to zobacz sobie różne odmiany barwne :) Co do reszty to spoko nie mają dużych wymagań.

Co do roślin to na początek z tyłu mogę polecić szybko rosnącą moczarkę, na środek anubiasy a na trawniczek przy słabym oświetleniu nadaje się eleocharis parvula (wiem, że ktoś może się z tym nie zgodzić ale mam u siebie i rośnie dobrze :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam ponownie :)

Akwarium dojrzewa, jednak dokupiłem filtr aquael fzn 2 i chciałbym dołożyć dodatkowe oświetlenie aby było 2x15w.Zabardzo nie wiem jakie świetlówki kupić do owego zestawu dlatego proszę Was o pomoc.Jeszcze mam pytanie odnośnie obsady czy może być tak:

 

1+1 pielęgniczka ramireza (kupić na początek samca +2samice ?a jak dobiorą się w parę to oddać  1 samiczkę?)

10 x razbora espei

4x kirysek panda + 2x kirysek albinos

4x otosek

 

Dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do molinezji to spokojnie możesz je trzymać. Mam takie samo akwarium i molinezje,które się mnożą i bardzo dobrze czują. W akwa mam też parkę ramirezów, ale lepiej nie trzymać ich z rybami o szybkiej przemianie materii typu molinezje, gupiki.Wiem to po swoim przykładzie i już niedługo zrobię im osobny zbiornik.Są to pięknie ubarwione ryby i szczerze ci je polecam.Mój samczyk jest na zdjęciu profilowym.A co do ryb dennych to otoski mogą być jak najbardziej ale ciekawe są też rzadkie i mało znane babki tęczowe, które także posiadam.

 

Edit:

Do kirysków potrzeba piaszczystego podłoża.

Luna: Regulamin, 6.2. - Jeżeli czas od napisania ostatniego postu nie przekracza 24h, oraz nie został on poprzedzony postem innego użytkownika, należy używać opcji „edytuj”.

Edytowane przez Luna
Regulamin, 6.2. Brak edycji.
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...