Skocz do zawartości

Glony czarne grube nitki - akwa 240l


maciek3
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mam od 4 lat akwarium i zawsze nie miałem większych problemów, wszystko ładnie rosło a glony pojawiały się jedynie przy moich zaniedbaniach ale po krótkim czasie większej opieki wszystko wracało do normy.

Teraz jakieś 2 miesiące temu pojawił się problem z takimi glonami jak na zdjęciach: 

https://plus.google.com/photos/105066500943327184487/albums/5880798118811567649?banner=pwa

 

 

Niestety nie mogę sobie z nimi poradzić, nie wiem co to jest w ogóle!

Akwarium to ok 240 litrów, 

Wszystkie parametry w normie, czasem tyko za dużo azotu, ale testowałem również brak nawożenia i też nie pomagało... Nawoże makro, mikro, potas i źelazo oddzielnie.

 

Pomóżcie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są bardziej sluzowate miękkie i łatwo schodzą mechaniczne (ręcznie)

 

Parametry wody z testu paskowego

NO3 ok 10 do 25 mg/l

NO2 - 0

GH - 7 stopni

KH - 15 wiem nie możliwe ale woda ze studni i chyba dlatego tak wychodzi

Ph- 6,8 do 7,2

 

Dawkuje co2 od 8 do wieczora

 

Światło od 11 do 21 2*54 i 1*36 plus w dzień na ok 3 godz dodatkowo grolux 54w są tez wschodu i zachody

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem już na tamtym forum o glonach ale nadal nie wiem co to jest!

 

PO4 też sprawdzam ale akurat wczoraj nie, wychodzi zawsze, że jest pod górną granicą. (tak się staram dawkować makro)

 

Próbowałem również nie dawać w ogóle nawozów + podmiana wody 70% co 3-4 dni i efektu nie było... Nie wiem co to za glon i nie wiem jak go zaatakować, czym się żywi i co mu potrzebne, jeśli ktoś tylko pomoże go zidentyfikować poszukam jak z nim walczyć. Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zrobiłem testy

PO4 ok 1 mg

NO3 - ok 14 mg

 

W sumie dosyć dużo, zwłaszcza, że nie daję w ogóle makro od tygodnia?

 

Zastanawiałem się czy przyczyną może być filtr? Jakieś 2-3 miesiące temu czyściłem go całościowo, łącznie z rurami itp, a po jakimś miesiącu był już strasznie zawalony i znów go musiałem czyścić od tamtej pory właśnie zaczęły się te problemy, filtr to JBL 1500 więc w sumie przewymiarowany jak do mojego akwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem ciekaw jak zmierzyłeś no3, że wyszło 14mg/l ? Taka skala ? Czy własna interpretacja?

 

Parametry masz idealne.

 

No3 i po4 bierze się z przemiany materii.

 

Może faktycznie ten filtr. Za często czyszczony, przez co rozwalasz bakterie.

 

Czy rośliny rosną teraz czy stagnują ?

 

Ile masz żelaza i ile dawkujesz mikro?

 

Może nadmiary zatrzymały rośliny.

 

Opisz dokładnie te nawożenie. Ile, co, w jakiej ilości.

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...