Skocz do zawartości

Słabnące rosliny


cze1337
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam pewien problem z roślinami po restarcie akwarium. A mianowicie liscie roslin staja sie  jakby przezroczytste bez koloru sama struktura liscia. Niewiem czym jest to spowodowane zbiornik rosnie od tygodnia, nawoze solami oraz bimbrownia. Oswietlenie to 6500k oraz 3500 narazie 5h dziennie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiary szkła 40x25x25.

Moc oswietlenia to tak jak juz napsialem 2 zarówki kompakty  jedna o barwie 6.5k  11w a druga 3.5k 9 w.

Nazoże K2SO4,KNO3,KH2PO4,MgSO4x7H2O dawkowanie jest   napewno dobre, bo kozystałem z kalkuratora podanego na forum.

CO2 dawkuje sie samo porzez dyfuzorek z drzewa lipowego oraz stryzkawki.

Zalany był 2 tygodnie przed sadzeniem roslin. Testów niestety niemam poniewaz nie  inwestowałem w nie. Aczkolwiek wiem iz gdybym zrobił testy to bym wiedział czym jest to spowodowane.

 

Rośliny: 

Didiplis Diandria, Hedyotis Salzmanii, Rotala rotundifolia, Ludwigia Arcuata , Mały heniek 

Micrantchemum Umbrosum. Lecz choruja tylko Didiplis, Rotala i Ludwigia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego tak ktrotko świece poniewaz na forum napisał ktos zeby świeci 5 h dziennie i co tydzien zwiekszac co 1 h. dodam 2h , oraz narazie powstrzymam sie od dawozenia tylko bimbrownia i zobaczymy co sie będzie działo. Dzięki !

 

 

1) Akwarium nieustabilizowane

2) Za krótki czas oświetlenia

3) Lanie na pałę wg kalkulatora, ale nie wiesz ile brakuje do optimum.

 

Doprowadź do ładu te trzy rzeczy i bądź cierpliwy.

 

Regulamin 6.1. Mapet

Edytowane przez Mapet
Regulamin 6.1.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bardzo dziękuję za kalkulator zulixa ale nie da się zrobić odpowiedniego do wszystkich baniaków. Bez testów nie dasz rady chyba że umiesz odczytywać z obserwacji. Lanie na pałe tylko może zaszkodzić. Ja np. stosuję kalkulator zulixa ale KH2PO4 daję tylko 30% z stego co mi wyliczył kalkulator np. za to Fe aż 150%. I co na to powiesz??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to już sam niewiem, chyba będę zmuszony kupić te testy ;). Narazie tak jak pisałem wyżej ograniczyłem dawkowanie do 0 tylko C02 i świece po 8h. 

 

 

P.S. 

Sory Mapet za PPP lecz zwiesiła mi się przeglądarka i wysłała 2 takie same posty, których nie mogłem usunąć tylko edytować ;)

 

Ps. Nie chodziło mi o te "PPP" ale o całą pisownię, tak jak  widzisz wyżej.

Edytowane przez Mapet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli kupić testy zobaczyc co się dzieje w wodzie, i potem dopiero nawozić tym czego brakuje oraz C02 ? 

 

 

P.S 

Co powiecie o tych testach, są dokładne, dadzą rade ?

http://allegro.pl/jbl-test-6w1-6in1-testy-paskowe-ph-kh-gh-no2-no3-i3265055549.html

Edytowane przez cze1337
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sory ze spamuje postami, ale zależy mi na szybkiej odpowiedzi tak żeby jeszcze odratowac te rośliny. Tak więc prosze zeby ktoś wypowiedział się na temat tych testów czy są dobre, oraz jeśli nie to podajcie mi które są dobre ;)

 

Dzięki i jeszcze raz sory za spam, mam nadzieje że Admini sie nie pogniewają ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie są to dobre testy.

Zainwestuj w kropelkowe, będziesz miał na dłużej i są bardziej dokładne.

Firma obojętnie która, tylko nie kupuj testu  na NOfirmy zoolek, ciężko czasami odczytać wynik.

Paskowe można uzywać jako "poglądowe".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ;)  a mógł byś mi napisać na jakie parametry mam kupić testy bo jestem zielony narazie w tym(sole ktore mam 

K2SO4,KNO3,KH2PO4,MgSO4x7H2O niewiem czy to sie tyczy tego czy nie :D )
jeszcze mam pytanie czy opłaca sie kupować test na CO2 czy jest on zbędny ?

Edytowane przez cze1337
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KH, GH, pH, NO2, NO3, NH3/NH4 - ogólne do akwarium.

 

NO3, PO4, Fe - do nawożenia.

 

Test na CO2 jest zbędny możesz to odczytać z tablic przy pomocy testów na pH i KH, pod warunkiem  jak nie masz w akwarium trofu lub inych skladników które przekłamują wynik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, narazie kupie te dot. nawożenia zeby wiedziec co sie dzieje w akwarium, a potem dopiero reszte ponieważ naraz wyjdzie dosyc dużo :). Chyba że sugerujesz abym kupił testy na inne pierwiastki niż te na nawożenie. Bo chodzi mi głównie oto żeby podratować te nieszczesne rosliny...

 

No tak też myślałem, niemam "aktywnego" podłoża tylko Manado.

 

Dzięki!

Edytowane przez cze1337
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robię tak. Pomiar testami no3 i po4. Tydzień nawożę. Robię testy i koryguję dawkę. Tym sposobem ustalisz zużycie nawozów przez rośliny.

 

Póki nie zwiększysz światła, to nie masz na co liczyć, że odratujesz rośliny.

 

Ja bym zaryzykował i zwiększył oświetlenie do normalnego czasu.

Edytowane przez tomeksup
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja robię tak. Pomiar testami no3 i po4. Tydzień nawożę. Robię testy i koryguję dawkę. Tym sposobem ustalisz zużycie nawozów przez rośliny.

 

Póki nie zwiększysz światła, to nie masz na co liczyć, że odratujesz rośliny.

 

Ja bym zaryzykował i zwiększył oświetlenie do normalnego czasu.

Już to zrobiłem i świece im 10h. Czyli kupić narazie na NO3 i PO4 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy tak. Chyba, że poradzisz sobie bez.

Nieno kupie, kupie ;). Chyba sie poprawia stan w akwa bo widze młode pedy prawie wszystkich roslin poza heńkiem ale on jest tak delikatny ze niema co sie dziwić ze sie zmarnił.

Kupie Testy i zobaczymy co sie będzie działo.  jeszcze mam pytanie odnosnie nawozów i testów jesli zrobie test na np. NO3 i wyjdzie mi np. niedobór  to skąd mam wiedziec ktorego nawozu dodać wiecej lub mniej ?

 

Regulamin 6.1. Mapet

Edytowane przez Mapet
Regulamin 6.1.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj zmierzamy w kierunku soli. Jeśli test no3 pokaże, że masz 0mg/l to musisz dać nawozu, który zawiera tylko azot i wlać tyle aby jednorazowo lub po tygodniu stosowania dało przykładowo 10mg/l. Później określisz optymalną dawkę, która stosowana przez tydzień po uwzgl. zapotrzebowania przez rośliny będzie wynosić 10mg/l.

 

Z tego właśnie powodu gotowce nie są pożądane w akwarystyce.

 

Podobnie jest z fosforem.

 

Stosunek N:P musi być w przedziale 6-16:1. Czyli na każde 10mg/l azotu musi przypadać 1mg/l fosforu.

 

Poza tym powinno być:

 

Potas - 20mg/l

Magnez - w zależności od wapnia i twardości wody.

żelazo - 0,42mg/l

 

Co2

mikro

 

To jest pełne nawożenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem juz studiowałem temat soli daltego tez kupiłem je, i jak mi sie wydawało wszystko fajne robiłem po restarcie dawkowałem tyle co kalkulator powiedział i przedawkowałem... Ale teraz juz wszystko wiem rosliny widze odrastaja takze wszystko graa! No i juz wiem na czym ta zabawa polega z dawkowaniem  :D Dzięki za pomoc!!!

 

Regulamin 6.1. Mapet

Edytowane przez Mapet
Regulamin 6.1.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mała aktualizacja stanu. 

Po4 wykazuje mi 0,25mg/l a NO3 0mg/l, a więc wlałem  KNO3 oraz KHPO4 po 5ml każdy (5ml będę dawkował codzniennie przez tydzień i zobaczymy co sie poprawi). Mam jeszcze pytanie, kiedy moge uruchomić bimbrownie czy juz moge to zrobić czy poczekać aż sie wyniki ustabilizują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...