Skocz do zawartości

Sporoza - skuteczny lek?


maziama
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Strasznie dawno mnie tu nie było  :mrgreen:

Ale chciałam się z wami podzielić moim przypadkowym "odkryciem". Jakiś czas temu miałam możliwość podjęcia leczenia sporozy u neona innesa. Niestety zdjęciami nie dysponuję, bo - jak wspomniałam - to było jakiś czas temu. Ale najważniejszy jest efekt...

Rozpoczęłam leczenie błękitem metylenowym i zielenią malachitową, czyli tym, co - wydawałoby się - powinno najprędzej zadziałać. Najpierw połowa dawki z każdego z tych środków (firma Zoolek), po około tygodniu po całej dawce. Za każdym razem białe "wulkany" sporozy wracały. Kiedy wydawało się, że neona już nic nie uratuje - było coraz więcej pryszczy i rybka pokryła się białym śluzem, oraz nieco "spuchła" - zastosowałam... Protosol Zooleku (dawniej Aquasan). W sumie jest to lek na coś zupełnie innego (wiciowce) niż się przypuszcza, jeśli chodzi o przyczyny powstawania sporozy. Ale pomyślałam: pasożyt nie pasożyt, niechaj będzie lek na pasożyty.

Po zastosowaniu leku "wulkany" popękały i... już się nie pojawiły. Ani na tym neonie, ani na pozostałych neonach, ani na innych mieszkańcach akwarium. W sumie potrzeba było kilku tygodni by dziury po "kraterach" zagoiły się na neonie i wrócił do zdrowia. Ale ważne, że wrócił do zdrowia, a nie zakończył żywota, w kto wie jakich męczarniach!  :mrgreen:

Nie wiem - przypadek? szczęście? Trudno powiedzieć.

Kto będzie miał tę wątpliwą przyjemność rozpoznać u swoich ryb sporozę, może spróbować i podzielić się doświadczeniami. Sama jestem ciekawa, czy to przypadek, czy niespodziewane odkrycie dodatkowych właściwości Protosolu.

Wspomnę jeszcze, że leczenie uzupełniałam podawaniem witamin firmy SERA - Fishtamin - w dawkach podanych przez producenta. To też może mieć znaczenie.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Świetnie, że opisałaś swoje doświadczenie z tą chorobą. Na necie co prawda można znaleźć informacje na temat jej leczenia, ale są one dosyć skromne i poparte raczej mizernymi efektami w praktyce. Fajnie w końcu przeczytać o konkretnym rezultacie ;)

 

Większość opisów na jakie trafiłam to bardziej eksperymenty z różnymi preparatami, niż świadome leczenie z dającym się potwierdzić skutkiem. Sporoza jest o tyle dziwna, że jeśli wierzyć opisom różnych osób, nie u każdego reaguje na te same środki.

 

 

Jakiś czas temu trafił się tu na forum przypadek tej choroby, oto link: http://forum.superakwarium.pl/topic/37220-co-zrobi%C4%87-czy-konieczny-jest-restert/?p=383397

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...