Skocz do zawartości

Oświetlenie LED do akwarium 72l


Dominik99
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem szcześliwym posiadaczem akarium 72l. Początkowo moje akwarium mialo białe podłoze, lecz z czasem stało sie ono prawie brązowe, więc postanowilem je wymienić, na czarne. Do puki kamyczki były jasne, wydawało mie sie że moje roślinki maja wystarczająco duzo światła, to twierdzenie sie zmieniło gdy zobaczyłem jak ciemno jest w moin akwarium po restarcie. A teraz do rzeczy- moje akwarium ma 60 cm długości i oświetla go świetlówka z zestawu 15W. Chciałbym zmienic to na oświetlenie LED 15,8W. Co prawda to tylko 0,8W więcej ale słyszałem że LEDY dają dużo wiecej światła. I moje putanie brzmi- co sądzicie o tym oświetleniu? Ma ktos może takie cos w akwarium? Czy moje roślinki (moczarka, kabomba, polysperma, mech jawajski, i 3 inne gatunki) będą lepiej rosły przy takim oświetleniu jeśli bedą dostawać sole oraz co2?

 

Link : http://allegro.pl/oswietlenie-akwarium-led-15-8-w-intenso-diversa-i3251247635.html

 

Na dole aukcji pokozany gilm z różnicą między tymi ledami a świetlówką

 

Z góry dziekuje wszystkim za chęci przyjrzenia sie mojemu problemowi :):):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre rośliny potrzebują ponad 1W na litr. Ja korzystam z oświetlenia LED w pokrywie jaką sam zrobiłem. Pokrywa plus oświetlenie led to spokojnie 300 zł wydatku. W twoim wypadku masz dużo mniejsze akwarium. 

 

Ja korzystałem z postu sivek85 , który do 300 L akwarium zastosował LEDY http://forum.superakwarium.pl/topic/37283-o%C5%9Bwietlenie-led-w-moim-300l-akwarium/

Z jego wyliczeń wyszło mi, że skoro on stosuje się do zasady 0.5 W na litr i tak ze 150 W świetlówek zrezygnował na rzecz 72 W LED to przeliczyłem sobie ile muszę mieć na 112 L ( 300 L = 72 W a 112 L = x W ; wyszło mi ok ~ 27 W) Kupiłem paski SMD 5050 150 RGB 5 metrów. Pociąłem na 70 cm odcinki (akwarium ma 80 cm , po 5 cm z każdej mniej więcej strony) zatem wyszło mi, że 500 / 70 = 7.14... 7 pasków ze spokojem. Ledy te mają 7.2 W na metr. Z racji tego, że mam 70 cm to wyszło mi, że taki pasek ma 5,04 W a wykorzystuje wszystkie 7 po 60-70 cm co daje łącznie ok 35,28 W (wyliczenia są w przybliżeniu, bo tu uciąłem mały kawałek zatem jedna listwa ma już mniej, bo 60 cm zatem dokładnie nie liczę co do joty. Ale bliżej 35 niż 30 :>) .. do tego zasilacz 36 W i wygląda to tak: 

 

 

W twoim wypadku skoro ja mam 35.28 W na 112 L akwarium to ty mając ponad 35 % mniejsze akwarium powinieneś mieć o 35% mocy mniej chyba, że chcesz mieć ponad 1 W na litr (wymagające rośliny) to już twoja sprawa. Wtedy możesz zastosować tyle co ja. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za fatygęi że mi to trochę rozjaśniłeś. Ktoś jeszcze się wypowie?

 

 

Ach i te miliony pomocnych odpowiedzi..

 

Edit. Temat do zamkniecia kupiłem oświetlenie LED 15.8W z którego jestem zadowolony :)

Edytowane przez majziulsan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...