Skocz do zawartości

Bimbrownia. Pytania ogólne, porady, itp.


ahaed
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 778
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Witam, podepnę się pod temat.

Zaczynam zabawę z bimbrownią wiec 2 pytanka:

 

1. Czy wielkość pojemnika z woda ma znaczenie, czy koniecznie musi być to mniejszy pojemnik od tego z zacierem?

 

2. Wiem ze długość pracy bimbrowni zależy od ilości cukru ale czy gdy dodam więcej drożdży to będą one wytwarzać więcej CO2 (chodzi o wyższe ciśnienie) czy po prostu dopiąć do tego "systemu" :-) jeszcze jeden pojemnik z zacierem?

 

Dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, podepnę się pod temat.

1. Czy wielkość pojemnika z woda ma znaczenie, czy koniecznie musi być to mniejszy pojemnik od tego z zacierem?

Moim zdaniem, nie ma znaczenia. Woda w nim spełnia rolę filtra. Jak jest brudna to wymieniam.

 

2. Wiem ze długość pracy bimbrowni zależy od ilości cukru ale czy gdy dodam więcej drożdży to będą one wytwarzać więcej CO2 (chodzi o wyższe ciśnienie) czy po prostu dopiąć do tego "systemu" :-) jeszcze jeden pojemnik z zacierem?

Cukier jest bardziej istotny, bo to "paliwo" dla drożdży. Dasz ich więcej to go w krótszym czasie przerobią na alkohol. CO2 pewno będzie więcej ale w krótszym czasie. Poczytaj o działaniu sody jako spowalniacza reakcji. Próbowałem, ale jakoś nie widzę drastycznych zmian.

Systemy z 2 butlami z zacierem ludzie stosują, nawet widziałem taki filmik na Youtube.

 

Moje proporcje do bimbrowni to:

4 szklanki wody,

2 szklanki cukru,

1/3 kostki drożdży.

 

W temperaturze pokojowej (ok. 22 stopnie) działa 10 dni. Jak były upały latem to i 15 było :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ! Mam akwa 60 L , założyłem tydzień temu , cały osprzęt plus roślinki bez rybek , wczoraj uruchomiłem bimbrownie i tu mam dwa pytania do ekspertów bimbrowników :

1. bimbrownie podłączyłem do filtra AQAEL TURBO 350 do końcówki napowietrzającej , w miejsce gdzie powinien być wężyk do pobierania powietrza , filtr pracuje cały dzień , co 3-4 sekundy wylatują małe bombelki CO2 , czy to coś da , czy lepiej normalny kamień napowietrzający od brzęczyka i na samo dno akwa ?

2. Za ok. 2-3 tygodnie odłącze bimbrownie i będę chciał wpuścić rybki , czy muszę wymienić część wody ( np. 1/3 ) czy nic nie wymieniać ?

Prosze o pomoc , z góry dziękuje .

 

Pozdrawiam !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ahaed to co ja mam wpisać w tej wyszukiwarce???

 

 

Dobra, nie ważne. Nie było tematu ;) Masz rację, ktoś przyjdzie i odpowie.

Art, z każdym takim pytaniem które jest na poziomie co najmniej mniej mądrym , żeby Cię nie obrazić, pogrążasz się we własnym lenistwie i głupocie. Czas który poświęciłeś na ten dialog, był wystarczający aby odnaleźć odpowiedź.

 

Zawór przeciwzwrotny zapobiegnie tylko cofnięciu się wody wówczas, gdy nie masz drugiej butelki oczyszczającej gaz z bimbrowni lub masz butelkę z zacierem ustawioną poniżej poziomu wody np stoi na podłodze, a akwarium stoi na jakiejś szafce + zacier przestał działać, normalnie to gaz wypychany jest pod ciśnieniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Też zrobiłem pierwszą bimbrownię działa trzeci dzień. Na początku miałem problem ze szczelnością sprawdziłem woskiem na gorąco gdzie jest przeciek i później go tym woskiem uszczelniłem (po odkręceniu butelki od korka) i wszystko działa spoko. W akwarystycznym kupiłem kamień napowietrzający i robi mgiełkę. Dodatkowo umieściłem kamień prawie pod filtrem i bąbelki z filtra mieszają się z co2 co dodatkowo rozprowadza mi po akwarium. Zaworka zwrotnego nie stosuję bo jak zacząłem eksperymenty to bardzo duże ciśnienie mi się robiło w butelce nr 2. Butelki stoją na tym samym podłożu co akwarium. Bimbrownia chodzi dzień i noc, oczywiście filtr też. Rybki zachowują się normalnie, czyli wszystko ok. Dzisiejsza fotka. Pozdrawiam

post-6697-13685161213122_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka osób ma problem ze szczelnością, ja w swoim małym akwarium mam bimbrownie i niczym nie uszczelniałem nakrętek, trzeba wywiercić otwór wiertłem nr 4 i włożyć przewód - ciężko to zrobić i jak ktoś niema imadła w łapach :), to można posiłkować się kombinerkami. Po dokręceniu zawsze trzeba sprawdzić, czy w miejscu umieszczenia przewodu, nakrętka jest szczelna - czasami przewód jest krzywo i trzeba go ruszyć, przeciągnąć w dół lub górę, ale można zapomnieć o silikonach itp. woskach :). Dodatkowo rada - nie stosujcie kostek napowietrzających do rozprowadzania CO2, zbyt wiele się go marnuje, jak nie chcecie wpadać w koszta, to kość lipowa będzie dobrym rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie Twoja metoda nie zdała egzaminu, na początku było ok. Ale po 3 m-ce już szczelności nie było... Teraz mam na dławikach kablowych, i mogę ruszać butelkami, wymieniać roztwór itp itd i jest 100% szczelność :)

Kostkę lipową wyrzuciłem, używam własnej z drzewa lipowego i jest oK ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dławik kablowy kupisz w każdym sklepie budowlanym typu castorama, obi itp... Oraz w sklepach elektrycznych (potrzebujesz najmniejszy rozmiar żeby wężyk dobrze pasował) i dławik musi być z gumą tzn. uszczelką.

Z kostki lipowej leciały mi wielkie bąble, z własnej "kostki lipowej" (strzykawka, gałązka) leci fajna mgiełka. Tylko dobrze trzeba to zrobic :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam zamiar zrobić bimbrownie tak jak na rysunku:

http://img201.imageshack.us/img201/4958/...niagf4.jpg

i moje pytanie czy musi ona stać powyżej poziomu wody???? bardzo ważne pytanie liczę na szybką odp.

i czy konieczne jest kupienie tego zaworu przeciwzwrotnego?

a także nie rozumiem do końca jak wyglądać ma część która idzie do akwarium i z niej wydostają się bombelki, mam coś takiego taki pojemniczek mały owalny na końcu jest kawałek drewna a na początku dziubek do węża i to wkładam poprostu do akwarium?

dokładnie coś takiego mam:

http://img03.allegroimg.pl/photos/orygin...1345661081

i czy zaworek jest konieczny? albo jakiś licznik/regulator bąbelków ?

 

liczę na odpowiedź bo dziś chcę zrobić bimbrownię :)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystkie pytania, które zadałeś znajdziesz odpowiedzi parę stron wcześniej. Na dwa odpowiem z pamięci ;)

licznik bąbelek kupisz w każdej aptece zapytaj o urządzenie do kroplówki koszt chyba 2zł

i zaworek jest tylko wtedy potrzebny gdy przestaję pracować bimbrownia ponieważ wtedy może zacząć pompować wodę z powrotem z akwarium

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mam pytanie czy mogę używać bimbrownię (podłączoną do filtra) do akwarium 8l z krewetkami i młodziutkimi mieczykami ? jest mech,sitowie drobne,będzie mały heniek i nawozy micro (jutro kupię) . światło listwa aquael 11w 6400k . czy rybki i krewetki (są kilkudniowe ) będą się miały dobrze ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...