Skocz do zawartości

Bimbrownia. Pytania ogólne, porady, itp.


ahaed
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś uruchomiłem bimbrownię z zacierem z mąki ziemniaczanej.

Proporcje:

400g mąki ziemniaczanej

0,8l - 1l wody w zależności od gęstości zacieru

20g drożdży

40g (8 łyżeczek cukru na start)

 

Reakcja już po 10 minutach. Bardzo intensywne wydzielanie gazu. Spiek ceramiczny nadałby się idealnie. Jestem ciekawy ile czasu będzie produkować gaz zanim ustanie albo zwolni.

Kombinuję żeby nie marnować ani drożdży ani cukru niepotrzebnie. Mąkę ziemniaczaną miałem niepotrzebną w domu, a drozdże zawsze mi się psuły w lodówce. Tym razem postanowiłem je zamrozić.

 

______________________

Drożdże i mąkę o połowę mniej. Podusił bym ryby. Jak ktoś będzie miał 200l akwa to będzie zadowolony. Ja przy 54 muszę kontrolować ilość gazu. Na szczęście mogę redukować ciśnienie nakrętką.

______________________

 

Na drugi dzień reakcja prawie ustała. Drożdże pracują ale bardzo słabo. Za słabo żeby wytworzyć ciśnienie do przepchania gazu nawet przez kamień.

 

 

___________________

___________________

 

jakiś czas temu na forum pytałem sie dlaczego zacier działa mi 4 góra 5 dni. odpowiedziano mi ze daje za dużo drożdzy (dawałem 1/3 kostki drożdzy, 400g cukru i 1litr wody)

Mieli rację. Jak masz 100g kostkę drożdży to daj 1/10 kostki.

no wiec zmieniłem ilość drożdży na 10g tak jak mi odpowiedziano... niestety nic się nie zmieniło, jedynie co to później zaczyna bombelkować do akwa (ok.1h) co może być powodem??

Słabe drożdże (giną przy małym stężeniu alkoholu) albo za mało cukru w cukrze (wiem, że to śmiesznie brzmi, ale miałem parę razy taką sytuację, że kupując najtańszy cukier w Tesco słodziłem 4 łyżeczki herbatę zanim zrobiła się tak słodka jak normalnie piję ). Ja po zamrożonych drożdżach mam to samo, ale po godzinie bąble lecą bardzo dobrze. Zaczyn działa mniej więcej 14-16 dni. Każdemu działa inaczej na proporcji 1410, ale to kwestia składników no i oczywiście ilości drożdży. Nie zawsze da się dokładnie tyle samo co poprzednio i tu są różnice w czasie działania.

Jeśli nic się nie zmieni spróbuj obniżyć temperaturę otoczenia. W chłodnej wodzie CO2 lepiej się rozpuszcza a drożdże pracują wolniej. W razie czego wystarczy potrząsnąć butelką z zacierem i CO2 się wytrąca prawie natychmiast.

 

A czy w butelce z zacierem słychać jak pracuje? Takie bzyczenie? Bo jeśli po 4-5 dniach zacier pracuje dalej to znaczy, że masz nieszczelność i tylko przez pierwsze dni zacier wytwarza takie ciśnienie, że dochodzi do akwa a potem słabnie i wydostaje się przez dziurę. Sprawdź połączenia wodą z mydłem. Jak zaczną powstawać bąbelki to wiesz co robić. Sprawdź wszystkie połączenia. Nawet gwinty w butelkach. Z reguły są szczelne ale może trzeba będzie wymienić nakrętkę albo sama butelkę (co jest znacznie prostsze :) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 778
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

  • 3 tygodnie później...

Dziś miałem przygodę. Mała rada dla początkujących. Jeśli dosypujecie cukru do pracujących już od kilku dni drożdży to róbcie to gdzieś w łazience nad zlewem albo kibelkiem. Mnie dziś zacier mocno wybuzował przy dosypywaniu 100g cukru (poszło mocno w górę już przy pierwszej łyżeczce). Na szczęście z przezorności zrobiłem zabieg w toalecie i skończyło się na zalanych starych spodniach. Nie chcę nawet myśleć jak długo waliłby dywan po takiej przygodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co nadaje się do dobrego uszczelnienia korków? Drugi raz próbuję uszczelniać silikonem i po kilku dniach się odkleja i rozszczelnia. :(

Miałem ten sam problem. Silikon nie trzymał się korka gdy rosło ciśnienie. Zastąpiłem go klejem na gorąco, ale też cieżko było uszczelnić, choć udało mi się w końcu. Dopiero gdy zrobiłem otwór 3mm średnicy i wcisnąłem w niego wężyk sam się uszczelnił i trzyma do dziś. Mogę nim kręcić, ruszać, wyginać i nie przepuszcza gazu. Wg. mnie to najlepsza metoda.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem ten sam problem. Silikon nie trzymał się korka gdy rosło ciśnienie. Zastąpiłem go klejem na gorąco, ale też cieżko było uszczelnić, choć udało mi się w końcu. Dopiero gdy zrobiłem otwór 3mm średnicy i wcisnąłem w niego wężyk sam się uszczelnił i trzyma do dziś. Mogę nim kręcić, ruszać, wyginać i nie przepuszcza gazu. Wg. mnie to najlepsza metoda.

Coś w tym jest, zamienię więc korek :) Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Nie wyobrażam sobie takiego przypadku, aby mogło rozerwać szklane naczynie nie rozszczelniając instalacji i połączeń. ;) Tak jak ludzie nie boją się rozerwań szklanych liczników bąbelków, czy zaworków przeciwzwrotnych wykonanych ze znacznie cieńszego szkła. ;) No i jak sama nazwa wskazuje mamy tu do czynienia z instalacjami wysokociśnieniowymi. Dodam tylko, że ciśnienie w butli CO2 to ok 50-60 bar a ciśnienie rozrywające (przy 20°C) przewodu poliamidowego: 100 bar. Tak więc sam sobie odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50/60 bar jest przed zaworem redukującym, a między butle a zawór przecież nic nie wstawiasz.

Ja mówię tylko tak z własnego doświadczenia, kiedyś przy bimbrowni zamknąłem na noc zawór, tzn wydawało mi się że trochę jest uchylony, no i obudził mnie strzał o 4 w nocy, ale dlatego że była to butelka plastykowa to jedynie trzeba było pozmywać, przy szklanej mogłoby być gorzej, ale jeśli temu ufasz to ok :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50/60 bar jest przed zaworem redukującym, a między butle a zawór przecież nic nie wstawiasz.

Ja mówię tylko tak z własnego doświadczenia, kiedyś przy bimbrowni zamknąłem na noc zawór, tzn wydawało mi się że trochę jest uchylony, no i obudził mnie strzał o 4 w nocy, ale dlatego że była to butelka plastykowa to jedynie trzeba było pozmywać, przy szklanej mogłoby być gorzej, ale jeśli temu ufasz to ok :)

Wg. mnie to sporadyczny przypadek wadliwej butelki. Bimbrownia nie jest wg. mnie w stanie wytworzyć takiego ciśnienia, aby rozerwać butelkę szklaną. W pracy podłączyliśmy 6 bar do takiej i dopiero rozerwało (ale był huk i kupa odłamków :) ). Przy plastikowej wystarczyło 5,3 bara. Wg. mnie max ciśnienie (choć nie mierzyłem) w zakręconej plastikowej butelce nie powinno osiągnąć większej wartości niż w fabrycznie zakręconej wodzie mineralnej. Po prostu po osiągnięciu granicy szczytowej gaz nie będzie się wytrącał z zacieru. Ale nie sprawdzałem tego więc ostrożnie radzę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do budowy użyłem elementów jakie się stosuje w zestawach co2 z butlą wysokociśnieniową. Tam nie ma problemu z zapychaniem się elementów a z nieszczelnościami. W pokrywce jest nypel z szybkozłączką na przewód 4x6, i to jest jedyny element, którego "zapchanie" mogło by spowodować wytworzenie się wyższego ciśnienia. Tylko pytanie: co może go zapchać? Zacier, gaz?

Jeśli ktoś sobie życzy, może zbudować z wykorzystaniem takich elementów i butelek PET. ;)

Złączka w sklepach z pneumatyką kosztuje 2-2.5zł/szt. Nawet gdyby kosztowało i więcej niż silikon (a tak nie jest) to i tak zyskujemy na nerwach spowodowanych nieszczelnymi połączeniami. ;)

Panowie, nie ma co szerzyć defetyzmu, tylko widzieć nowe możliwości. Szkło nie pasuje, to warto poddać nowy pomysł na naczynia, aby młody/świeży akwarysta nie babrał się silikonem lub termoglutem. ;)

P.s. Ja w tej chwili dokupiłem drugą butlę aby mieć na wymianę, ale wcześniej "odpalałem" aparaturę ciesząc się alternatywnym źródłem co2. Zacier wlewałem do słoika litrowego 1/2 1410. Śmiało starczało na 7dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co nadaje się do dobrego uszczelnienia korków? Drugi raz próbuję uszczelniać silikonem i po kilku dniach się odkleja i rozszczelnia. :(

Miałem ten sam problem. Silikon nie trzymał się korka gdy rosło ciśnienie. Zastąpiłem go klejem na gorąco, ale też cieżko było uszczelnić, choć udało mi się w końcu. Dopiero gdy zrobiłem otwór 3mm średnicy i wcisnąłem w niego wężyk sam się uszczelnił i trzyma do dziś. Mogę nim kręcić, ruszać, wyginać i nie przepuszcza gazu. Wg. mnie to najlepsza metoda.
Ja kleje kropelką i trzyma bardzo dobrze, butla 2l. po coli zacier wystarcza na 2-3 tygodnie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwa 120l oświetlenie 0,5w/1l

Mam pytanie, zrobiłem bimbrownie zacier: 1l wody 400g cukry 10g drożdży w 1,5l butelce. druga butelka o pojemności 1l jest zalana do 3/4 wodą. dyfuzor zrobiłem ze strzykawki i drewna lipowego. Wszystko działa tylko z dyfuzora wraz z malutkimi bąbelkami lecą też duże. Zrobienie nowego dyfuzora zajmuje mi strasznie dużo pracy i czasu. Czy wystarczy takie coś? Czy może podawać CO2 cały czas (nie wyłączać na noc i to rozwiąże mój problem)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akwa 120l oświetlenie 0,5w/1l

Wszystko działa tylko z dyfuzora wraz z malutkimi bąbelkami lecą też duże. Zrobienie nowego dyfuzora zajmuje mi strasznie dużo pracy i czasu. Czy wystarczy takie coś? Czy może podawać CO2 cały czas (nie wyłączać na noc i to rozwiąże mój problem)?

Mało szczelne połączenie strzykawki i lipy. Jak drzewo nasiąknie to się rozpręży, ale też tylko do pewnego stopnia. Miałem ten sam problem. Dałem sobie spokój, bo za 4 zł kupiłem kostkę lipową i dopiero po tym mogłem powiedzieć, że rozpuszczam CO2.

 

Odnośnie drugiej części pytania. Trzeba obserwować ryby. Ja podaje CO2 całą dobę żeby nie odkręcać butelek i utrzymywać pH wody. Warunek to falowanie powierzchni wody. Na pewno nie jest to rozwiązanie na szczelność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...