Skocz do zawartości

Bimbrownia. Pytania ogólne, porady, itp.


ahaed
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

A dlaczego miała by zaszkodzić? oczywiście w normalnych ilościach, jak mały baniak to nie polecam zostawiać na noc, moje krewetki prawie udusiłem.

Ja mam 45l ok 30-40 krewetek do tego 7 neonek,a bimberek pędzi się 24h/7.

Nikt się nie dusi,delikatny ruch tafli wody zapewni optimum.Akwarium mam otwarte z belką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 778
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

No, ale 45l jest przeważnie z dnem 50x30cm i jeśli obsadziłeś to gęsto roślinami to wyjdzie dużo więcej zieleni niż u mnie w 30l, no w każdym bądź razie chodzi o ilość ziela w akwarium, ja nie mam tego, aż tak dużo i może dlatego rośliny nie przerobiły tego i krewetki się poddusiły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę w moim 54l akwarium zrobić taką bimbrownię :

-w 1,5l butelce zacier (1l wody; 400g cukru i 10g drożdży)

- 1l butelka z 0,5l czystej wody

Co o tym sądzicie?

Czy rośliny z CO2 z tej bimbrowni i z takim nawozem http://allegro.pl/nawoz-kulki-glin-torf ... 48756.html będą się prawidłowo rozwijały, czy muszę im coś jeszcze zapewnić.

Poniżej zdjęcie oświetlenia które posiadam posiadam

post-12627-13685167723048_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysl bimbrowni do akwarium jak najbardziej sluszny jednak zamiast dwoch flaszek 1,5 l uzyl bym jednej 1,5l i jednej np 0,33l aby przeciwdzialac nadmiernemu rozprezaniu sie wytworzonego gazu.

Odnosnie nawozu sie nie wypowiem nie stosuje zadnego pocz CO2 i wystarcza.

Oswietlenie jesli wierzyc zamieszczonej fotce nie wystarczajace do akwa roslinnego radzilbym dolozyc jeszcze jedna rurke, do zbiornika 54l minimalnie powinienes zastosowac 30W czyli 0,5 W na litr wody a idealnie to 1W/1l.

post-12583-13685167723305_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok dzięki

I mam jeszcze jedno pytanie. Czy po zastosowaniu bimbrowni będzie się zmieniać jakoś niekorzystnie dla ryb ph wody. Pytanie może banalne i głupie, ale dopiero zaczynam z akwarystyką i chcę by wszystko było w jak najlepszym porządku:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi po 48 godzinach zjechało z 7,5 na 7. Poza tym myślę, że kostka drożdży to za dużo. (Osobiście dałem pół, a z drugiej połowy robię pizzę ;p)

Fakt, że dopiero zaczynam przygodę z bimbrownią, ale jak widzę efekty pracy połowy kostki, to wydaje mi się, że cała kostka starczy na dwa zbiorniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam! Mam pytanie a mianowicie mam akwarium 120l i zakupilem pare roślinek, Oświetlenie- dwie świetlowki GLO AQUA-GLO 24"/61cm 20W T8 +OSRAM L18W/765 i jako nawozy dodaje easy carbo i potas . Akwarium niedawno wystartowało i dojrzało, a teraz pytanie :

robic juz bimbrownie?

dodałbym jeszcze troszeczkę mleka do zacieru.Można tak?

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasne ze robic bimbrownie ale dokup jak najwiecej roslin najlepiej kiedy bedzie ich tak zeby pokryc 75% dna zbiornika to pozwoli ograniczyc wzrost glonow w swierzym zbiorniku, lub mniej ale szybkorosnacych i tanich zeby nie bylo szkoda pptem oddac i wymienic na inne, bimbrownie mozesz juz wystartowac ale to mleko to juz calkiem nie wiem po co.

 

Tym razem ostrzeżenie.Pisownia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zacząłem z bimbrownią tydzień temu :-) Zacier 1L ciepłej wody 400g cukru i 10g drożdży. Bimbrownia działa już 6 dni i myślę że jeszcze z dwa dni (to max) pociągnie.

Coś słabo

 

Może masz gdzies nieszczelną :)

Moja działała 3 tygodnie

Działała dokładnie 8 dni 9 już tylko tylko i musiałem trząchać żeby coś leciało (bimbrownia wydaje mi się szczelna), teraz sprawdzam ten sam przepis tylko z łyżeczką sody zobaczymy ile teraz pociągnie :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrobiłem wczoraj bimbrownie i oprócz bąbelków w butelce nic mi nie leci do akwarium. Jeśli chodzi o zacier to już sam nie wiem. Dałem 1L wody 400g cukru i tutaj pojawia się problem jeśli chodzi o drożdże. Wyczytałem że z przepisu 1410 to 10 to jest 10dg (więc 100g) a to była cała kostka drożdży i cos mi nie pasuje że aż tyle. Znowu niektórzy piszą 1/4 kostki drożdży więc też nie będzie 10 g, pasowałaby 1/10 kostki drożdży? Proszę pomóc odnośnie zacieru. Jeśli chodzi o bąbelki to pewnie może coś nieszczelne, dzisiaj nad tym popracuje. Jako dyfuzor może być coś takiego http://allegro.pl/szklany-dyfuzor-co2-2 ... 29073.html ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UWAGA WAŻNA RADA

 

Zakupiłem dyfuzor aqua nova bo akurat taki mam do kupienia na miejscu.

 

 

Bimbrownia chodzi już ponad tydzień! Jeden bąbel na sekunde i tak cały czas.

 

Przy dyfuzorach z drzewa lipowego bo robiłem już ich chyba z 10 to bimbrownia przy 5 dniu nie produkowała prawie nic.

 

Wszystko musiało uciekać i była kaszana.

 

Po zakupie dyfuzora jestem strasznie zadowolony. Także jeżeli nie chcecie się męczyć z waszymi bimbrowniami kupujcię dyfuzor ze spiekiem i macie spokój na dłuuugo. Zobaczymy ile jeszcze moja pociągnie. Daje cały czas taką samą wydajność jak po ustabilizowaniu tego strzału w pierwszym dniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie jestem tu nowy przeczytałem wszystkie wasze posty przez 2 dni, i daje wam odpowiedz na temat bimbrowni.Macie tu jakies kolosalne problemy i niestworzone rzeczy.Jedno najprostsze pytanie? jak ile czego, po co i na ile.ludzie mam akwa 200L bimbrowni uzywam od 3 lat i po pierwsze korek z lipy najlepszy dufozor nie zda roli za małe ciśnienie chyba że nawalisz nie wiadomo ile drożdży, zacier robiony z 1L wody 400gram cukru i nie 100gram drozdzy cała kostak tylko 1/4kostki i nie ma mocnych bimbrownia działa 2 tyg.A wzrost roslin nie jest do opisania.I co się produkujecie nie wiadomo z czym,korek lipowy kupiony w zoologicznym koszt 17zł 2 butelki 2L zacier zrobiony tak jak pisałem wczesniej i żadnych problemów nie ma po temacie.

 

A w nagrodę za tak pięknie napisany ("po polsku") post czerwona jedyneczka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz kolego tez jestem tu nowy ale pomijajac cala moja wiedze jaka zdolalem zebrac przez kilka lat i doswiadczenie akwarystyczne piszac posty nie wznosze sie na wyzyny wlasnej arogancji. Strasznie wszyscy beda ci wdzieczni za pelen bogactwa wiadomosci wyklad ktorego nam udzieliles jednakze byloby znacznie lepiej gdybys oszczedzil nam informacji o wlasnej ignorancji, nie wszscy posiadaja tak bogata i rozbudowana wiedze na zadany temat i bylo by milo gdybys laskawie zdolal ten fakt zauwazyc i kolejne posty pisal mniej dosadnie. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam... czytając ten wątek, postanowiłem zrobić własną bimbrownię do swojego akwarium, a jako, że miałem już doczynienia z robieniem rożnych nastawów, postanowiłem zrobić prawdziwego Grunwalda (1410), a więc:

 

przepis na 5l nastawu:

 

1kg cukru

4l wody

10 dkg drożdży Babuni

 

do tego zastosowałem 1,75l butelkę z 1l wody gazowanej jako wodny filtr z zacieru.

dokupiłem kostkę napowietrzającą za 2zł

powiem, tak... po przygotowaniu wszystkiego, uszczelnieniu, rozrobieniu zacieru... zaczęło pracować po ok. 15min... jak się skończy CO2 z zacieru, to będzie oznaczało, że będę mógł go wykorzystać w inny sposób, tak więc nic się nie marnuje.

 

pozdrawiam i dziękuję za pomoc

kraVco

 

[edit]

 

dodałem zdjęcie swojej bimbrowni

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wygląda to w ten sposób: 2 butelki 2 litrowe zestaw od kroplówki kostka lipowa zakupiona w sklepie zoologicznym, przy butelkach oczywiscie regulator na niebiesko widać na zdieciu od kroplówki można regulowac podawanie cisnienia do akwa rozczyn: 1L wody 400gram cukru 10gram drożdży, pod koniec działąnia zacieru można dodac obranego ziemiaka przedłuży to zacier o jakies kilka dni.A tak normalnie zacier działa 2 tygodnie :D

post-13067-13685168238779_thumb.jpg

post-13067-13685168288958_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze względu iż akwarium mam teraz w sypialni (jeszcze nie przyzwyczaiłem się do syczenia) to mam pytanie o wyłączanie na noc w sposób:

1. ściąganie wężyka z zaworka przeciwzwrotnego

2. popuszczanie nakrętki w butelce z wodą

ma takie same działanie.

Dla mnie wygodniej jest opcja nr 2 bo łatwiejszy mam dostęp do butelek, no i samo odkręcenie jest łatwiejsze niż ściąganie wężyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda to u mnie tak:

 

Zestaw: składa się z dwóch butelek jedna wielkości 2,5L a druga 1L, do tego dochodzi zawór zwrotny i kamień zrobiony z lipy i strzykawki.

 

Zacier: woda 2,3L - cukier 4szklanki - drożdże 2/3 kostki ok 70g - taki przepis dostałem jak zamawiałem nawóz na alledrogo.

 

Działanie: Przez pierwsze dwa dni wszystko ładnie pięknie chodziło. Bąbelkowanie w mniejszej butelce bardzo intensywne, coś około 3 bąbelków na sekundę. W akwarium ładna mgiełka.

 

Problem: po dwóch dniach intensywność bąbelków w butelce ok. 1 na sekundę, być może troszkę częściej. Natomiast w akwarium zero mgiełki a nawet małego pojedyńczego bąbelkowania. Sprawdzona szczelność i jest wszystko ok.

 

Pytania:

1. Czy wielkość tzw. poduszki powietrznej w butelce z zacierem ma znaczenie? Bo u mnie jest ona bardzo mała. Praktycznie w butelce jest coś ok. 2-3 cm do korka. Natomiast w butelce filtracyjnej jest tej przestrzeni ok. 1/4.

2. Czy przyczyną może być kamień z lipy i strzykawki, który daje dość spory opór?

3. Czy zmienić butelkę z zacierem na taką 1,5L i zrobić zacier w proporcjach: 1L wody, 2 szkl. cukru, 1/10 kostki drożdży (10g) - idealne 1410?

 

Brak jakichkolwiek pomysłów dlatego proszę o waszą pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...