Skocz do zawartości

Bimbrownia. Pytania ogólne, porady, itp.


ahaed
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Bimbrownia na drożdżach jest łatwiejsza w skonstruowaniu i składniki każdy ma pod ręką. Co do nabijania butli i jej kupna to nie każdy ma taką możliwość. Kupić tak, ale nabić to może być problemem zwłaszcza jeśli mieszkamy na wsi, a w dodatku w okolicznych miastach nie ma takiego punktu do nabijania.

dokładnie. dlatego postawiłem na drożdżową
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • Odpowiedzi 778
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Bimbrownia na drożdżach jest łatwiejsza w skonstruowaniu i składniki każdy ma pod ręką. Co do nabijania butli i jej kupna to nie każdy ma taką możliwość. Kupić tak, ale nabić to może być problemem zwłaszcza jeśli mieszkamy na wsi, a w dodatku w okolicznych miastach nie ma takiego punktu do nabijania.

dokładnie. dlatego postawiłem na drożdżową

Ja mieszkam w Uk i nie zabardzo jest tych punktów w wiekszym miescie.

Na bimberku jechałem 2 razy i gdy odkręciłem buteleczki przy zmianie na nowy za 1szym razem powiedziałem sobie , że NIE chce takiego smrodu :)

Wiec zainwestowałem w cos takiego :

 

 

Wyniosło mnie to :

Butla1x600g 15funtów

Regulator 14.49 funtów z przesyłką

Ceramiczny dyffuzer jakies 2funty

Wężyk i przejsciówke z pracy wziąłem niestety niebieski ;/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2x0,75

zacier 1410

gdzieś wyczytałem że lepiej nie zakręcać na noc żeby zapobiec wahaniom pH i aby na starcie rośliny miały wysokie stężenie Co2 jednak wtedy np butelki 2x0,5 lub gdy masz dużo roślin 2x0,75. Na początku działania nowego zacieru w ogóle lepiej nie dozować w nocy.

 

zakręcenie zaworka spowoduje rozszczelnienie konstrukcji. Zaworek odpowietrzający taki jak np przy zestawie z kroplówką jak najbardziej się nada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1410

1 kilogram cukru 4 litry wody i 10 deko drożdży

Policz :D

Mniej więcej:

10g drożdży,600 ml ciepłej wody (ale nie cieplejszej niż 50C bo drożdże Ci zdechną) i 250 g cukru.

 

To na 1 butelkę druga wiesz do czego :D druga może być mniejsza jeżeli masz mało miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka pytań:

- Mam zbiornik 40l, w nim harem bojownika- labiryntowe.- Czy możliwe jest, że przedawkuję co2? Jeśli tak, to nie zaszkodzi rybom, ale czy roślinom tak? Podobno zbyt duża ilość co2 powoduje zakwaszanie wody, a takie nagłe jest szkodliwe...

- Czy mogą mi wybuchnąć butelki?

- Czy konieczne jest posiadanie zaworu zwrotnego? Nawet jeśli zassie mi z akwarium wodę, to max. 1l, bo więcej się w butelkach nie zmieści.

 

Pomóżcie!!!!!!!!!! Proszę!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka pytań:

- Mam zbiornik 40l, w nim harem bojownika- labiryntowe.- Czy możliwe jest, że przedawkuję co2? Jeśli tak, to nie zaszkodzi rybom, ale czy roślinom tak? Podobno zbyt duża ilość co2 powoduje zakwaszanie wody, a takie nagłe jest szkodliwe...

- Czy mogą mi wybuchnąć butelki?

- Czy konieczne jest posiadanie zaworu zwrotnego? Nawet jeśli zassie mi z akwarium wodę, to max. 1l, bo więcej się w butelkach nie zmieści.

 

Pomóżcie!!!!!!!!!! Proszę!

Zaraz zjawi się 10000 osób które powiedzą ci, że 40l to za mało na harem bojka. A co do pytania, dla bojowników nie będzie to szkodliwe bo to labiryntowce. Roślinom nic się nie stanie, zawór przydatny lecz nie jest koniecznością jeżeli się uważa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka pytań:

- Mam zbiornik 40l, w nim harem bojownika- labiryntowe.- Czy możliwe jest, że przedawkuję co2? Jeśli tak, to nie zaszkodzi rybom, ale czy roślinom tak? Podobno zbyt duża ilość co2 powoduje zakwaszanie wody, a takie nagłe jest szkodliwe...

- Czy mogą mi wybuchnąć butelki?

- Czy konieczne jest posiadanie zaworu zwrotnego? Nawet jeśli zassie mi z akwarium wodę, to max. 1l, bo więcej się w butelkach nie zmieści.

 

Pomóżcie!!!!!!!!!! Proszę!

Zaraz zjawi się 10000 osób które powiedzą ci, że 40l to za mało na harem bojka. A co do pytania, dla bojowników nie będzie to szkodliwe bo to labiryntowce. Roślinom nic się nie stanie, zawór przydatny lecz nie jest koniecznością jeżeli się uważa.

No nie wiem niby dlaczego ma się zjawić 1000 osób?? Mam 1+2 bojków i nikt mi nie wmówi, że to za mało. Owszem 1+3, to rozumiem. Nawet jeśli powinienem mieć 45l, to te 5l nie robi żadnej różnicy w porównaniu z osobami z innych forów które trzymają w 50l skalary czy zbrojniki, a w kulach welony. Często ludzie na forach akwarystycznych od razu by ukamienowali, bo ktoś ma o 10l za mało, a sami leją do wody antychlory, na dnie mają słit różowy żwirek, a rośliny fioletowe i niebieskie z plastiku. Według mnie, do mojej obsady raczej nie można się przyczepić.

 

Poza tym dziękuję Jakub za odpowiedź.

 

 

Jeszcze jedno:

Jedna forumowiczka kiedyś napisała:

Mam jeszcze pytanie odnośnie napowietrzania podczas podawania CO2. W dzień tylko CO2 i światło, w nocy natomiast napowietrzanie, prawda?- Jeśli mam labiryntówki, to muszę mieć napowietrzanie? Napowietrzam ruchem tafli wody, mogę wsadzić w filtr wężyk, żeby napowietrzał. Co myślicie? Bo nie wiem, czy sam ruch tafli da radę, żeby zapewnić roślinom odpowiednią ilość tlenu. Pomóżcie, bo to ciekawy temat!!!

 

Zamykać na noc co2 z bimbrowni? Jak najlepiej. Zaginać wężyk, jakiś spinacz zakładać? Co polecasz Jakub?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niech ktos napisze sprawdzony przepis na zacier bo na forum jest mnosto i nie wiem na jaki sie zdecydowac, do butelki 1,5 litra, z gory dziekuje

 

1l Wody

400g cukru

10g drożdży

 

Działa idealnie ok 14 dni. Nie przesadź tylko z drożdżami, ostatnio prawie zagazowałem rybki dając tylko ciut więcej drożdży i zostawiając na noc nawet z napowietrzaczem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie: czy taki CO2 może rozsadzić plastikową butelkę, ponieważ przed chwilą usłyszałem dziwne syczenie więc sprawdziłem o co chodzi i okazało się, że ulatnia się CO2 ponieważ puścił silikon a butelka z zacierem zrobiła się strasznie twarda więc otworzyłem zaworek żeby się ulotnił i miałem małą powódź :) Zaworek mam przykręcony prawie do końca, bo wylatywały duże bąble i niepokoi mnie to że butelka jest strasznie twarda. Dodam że jest to moja pierwsza zabawa z bimbrownią.

Czekam na odpowiedź :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemka.

 

Nie wiem czy komuś się to przyda ale widziałem wiele treści na temat wyłączania bimbrowni na noc i chciałbym powiedzieć jak jak to robię:

- potrzebny będzie dość twardy wężyk

- zatyczka od zestawu kroplówkowego, którą natyka się na tą część, która często stosowana jest jako licznik bąbelków lub zaworek lecz nie polecam bo są mało szczelne

 

Więc tak:

W zakrętce gdzie jest nasz zacier wiercimy dwa otwory. Do jednego wtykamy wężyk co idzie do filtra wodnego i później do akwa, a do drugiego wężyk długości jaka nam najbardziej pasuje i zostawiamy go luźno. Wszystko uszczelniamy.

 

Teraz na ten dodatkowy wężyk najlepiej jest natknąć zatyczkę, a uszczelnienie mamy z głowy gdyż jest ona ze stożka i wszystko jest idealnie szczelne. Nie polecam zaworków gdyż są one dość nieszczelne i może nam nie wyjść.

 

 

Plusem jest to, że wężyk, na którym jest zatyczka może być wyprowadzony np. poza szafkę, a zacier itd. będzie w szafce.

 

 

Może się komuś przyda.

 

Jeśli ktoś by chciał to mogę napisać jak uszczelniam węże.

 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...