Skocz do zawartości

Bimbrownia. Pytania ogólne, porady, itp.


ahaed
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzieki za odp. do zapamietania :D

 

Kolejne pytanie czy do krewetkarium 20L warto dac bimbrownie? fajnie by bylo jak by pelia bablowala a i ph by prz tym sapadlo bo mam troche za wysokie...

 

czy do mniejszego akwa mozna zrobic odpowiednio mniejsza bimbrownie i mniejsze proporcje na zakwas czy to nie bedzie mialo sensu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 778
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Co to znaczy brudne co2 i czyste co2? Czy te 10cm oczyści bąbelek? Chyba nie. Rozważaliście kiedyś pozbycia się 2 butelki? Wzmocni to całą konstrukcję gdyż miejsce z którego wychodzą 2 weżyki- 2 butelka, jest najsłabsze i przy dużym ciśnieniu np ze spieku nie da sobie rady. Rola 2-giej butelki- oczyszczającej co2 jest wg mnie BARDZO WĄTPLIWA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odp. do zapamietania :D

 

Kolejne pytanie czy do krewetkarium 20L warto dac bimbrownie? fajnie by bylo jak by pelia bablowala a i ph by prz tym sapadlo bo mam troche za wysokie...

 

czy do mniejszego akwa mozna zrobic odpowiednio mniejsza bimbrownie i mniejsze proporcje na zakwas czy to nie bedzie mialo sensu?

Jasne, że jest sens zakładać bimbrowniędo 20 L jeśli tylko masz tam wymagające rośliny i dobre oświetlenie. Myślisz, że jak zrobisz mniejszą bimbrownię to będzie leciało mniej CO2? To tak nie działa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy brudne co2 i czyste co2? Czy te 10cm oczyści bąbelek? Chyba nie. Rozważaliście kiedyś pozbycia się 2 butelki? Wzmocni to całą konstrukcję gdyż miejsce z którego wychodzą 2 weżyki- 2 butelka, jest najsłabsze i przy dużym ciśnieniu np ze spieku nie da sobie rady. Rola 2-giej butelki- oczyszczającej co2 jest wg mnie BARDZO WĄTPLIWA.

Da radę przy wyższych ciśnieniach (dyfuzor ze spieku) pod warunkiem , że inaczej rozwiąże się uszczelnienie wężyków - zamiast kleić silikonem czy klejem - prościej jest wcisnąć w wężyk kawałek twardej rurki z tworzywa w miejscu połączenia - ja używałem pustych wkładów od żelopisu. Otwór w korku musi byćtak dobrany aby wężyk wraz z wciśniętą weń twardą rurką dawał się wcisnąć ciasno w korek.

Prosto, czysto i pewnie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to znaczy brudne co2 i czyste co2?

"Brudne CO2" zawiera różne farfocle powstałe podczas fermentacji zacieru. "Czyste CO2" przefiltrowane przez wodę już tych brudów nie przenosi do akwa.

 

Czy te 10cm oczyści bąbelek? Chyba nie. Rozważaliście kiedyś pozbycia się 2 butelki? (...) Rola 2-giej butelki- oczyszczającej co2 jest wg mnie BARDZO WĄTPLIWA.

Oczyści, trzeba tylko regularnie podmieniać wodę w drugiej butelce. Zrób bimbrownie, poużytkowuj przez miesiąc i sam zobaczysz ile syfu zatrzyma druga butelka. Więc jej rola jest OLBRZYMIA.

Z drugiej butelki można zrezygnować przy reaktorze sodowym ale to już zupełnie inna bajka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś kolega powiedział mi, aby przedłużyć żywotność zacieru dodajemy np ziemniaki co już pewnie wiecie. Lecz odlewamy starego zacieru i dodajemy letniej wody. Po co? po to by obniżyć zawartość w alkoholu, gdy alkohol w zacierze sięga ok 12% drożdże przestają pracować, gdy odlejemy zacieru określoną ilość i dolejemy ciepłej wody. zbijamy alkohol co pozwala pracować drożdżom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tobie bąbluja w tej 30-stce?

bąblują widać nawet na jednej fotce którą dodałem ;)

no to zagazowalem krewetki;( na szybkosci postawilem ta bimbrownie i poszedlem do pracy... po powrocie krewetki sztywne... nawet helena wyskoczyla z akwa...

To pewnie w litrowej albo 1,5l butelce zrobiłeś zacier?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja znowu na początku przedawkowałem z CO2 zrobiłem zacier w 5L z 3/4 kostki drożdży i przeszło kg cukru , po godzinie CO2 dawało pełną parą , pomyślałem że extra po 2 godz wszystkie ryby pływały pod lustrem wody , zrobiłem błąd że nie założyłem zaworka regulującego przepływ gazu , więc musiałem wyciągnąć kostkę aby ryby się nie podusiły . Teraz ciśnienie umiarkowało się w miarę i bąble w małej ilości wydostają się na zewnątrz , aczkolwiek na początku miałem pietra że coś sknociłem , następny zacier zrobię w butelce 2 L bo 5 to stanowczo za dużo .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu, bo bąbelki sie nie rozpuszczą. Skoro po kilku dniach nie ma siły się przebić przez lipę znaczy, że stosujesz złe proporcje. podaj swoje proporcje, bo na moje oko za mało drożdży lub cukru.

1 litr wody, 400 g cukru i 1/2 kostki drożdży (50 g), jak dałem wg zasady 1410 zacier wogóle nie chciał ruszyć a jak dam całą kostkę drożdży (100 g) reakcja jest gwałtowna ale po 1-2 dniach się kończy.

Jak zwykle "diabeł" tkwi w szczegółach, miałem nieszczelny zaworek który otwierałem na noc, żeby nic nie rozłączać, i teraz jest ok, mam delikatną mgiełkę z kostki lipowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma sensu, bo bąbelki sie nie rozpuszczą. Skoro po kilku dniach nie ma siły się przebić przez lipę znaczy, że stosujesz złe proporcje. podaj swoje proporcje, bo na moje oko za mało drożdży lub cukru.

Bo masz nieszczelną bimbrownię. Jak jest szczelna to działa do samego końca nawet na spieku ceramicznym który stawia o wiele większy opór niż lipa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Chcę zrobic bimbrownie słyszałem że do akwarium wystarczą 2 butelki po 0.5l i moje pytanie jak przygotowac zacier do takich butelek i litrarzu (40l)

 

Składniki proporcjonalnie mniejsze, czyli 1/3 tego co do butelki 1,5l. Proponował bym ci jednak użycie butelek 1,5l. Za dużo co2 na pewno nie będzie, wyregulujesz to stosując zaworek lub po prostu umieszczając dyfuzor bliżej powierzchni wody aby mniej co2 ulegało rozpuszczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...