Jump to content

start akwarium


Recommended Posts

Witam, 

Sporo naczytałem się o LT,HT i doszedłem do wniosku, że nie mam pojęcia jak wystartować akwarium.

 

Za niecały tydzień dojdzie już sklejone akwarium (100x50x40H). Zamówiłem niższe, by lepiej doświetlić dno baniaka. Akwarium będzie miało oświetlenie DIY 2xT5 po 39 W (LED-om na razie odpuszczam, bo i bez nich mam zbyt wiele wątpliwości). Zamierzony biotop to Amazonka - lekkie BW z roślinkami. Woda będzie filtrowana - po wymieszaniu z kranówką - twardości po ok. 3-5 st. Obsada po starcie niewielka -  8x Neon Inessa, 2x Akara Cętkowana (5x jeśli nie wypatrzę pary), do tego z 6x Otoski i może Kiryski (w zamierzeniu mam zamiar powrócić po kilkuletniej przerwie do rozmnażania neonów - docelowo ma być ich sporo więcej).

 

A oto moje pytania:

 

1 - Jakie założyć podłoże do wyżej opisanych warunków? (Przy LT i glebie trzeba mieć wyższą twardość, zaś przy HT jest dość słabe oświetlenie. Nie planuję też instalować CO2 do Amazonki.) Czy w ogóle dawać ziemię? Jak nie dam to będzie mało substancji mineralnych dla roślin, bo woda będzie prawie jałowa.

 

2 - Zapewne to nie będzie klasyczne LT/HT. Czy w przypadku oświetlenia 0,39 W/l (przy baniaku 40 cm H) nawożenie ma sens (brak CO2)?

 

Nie znalazłem jeszcze poradnika jak nawozić przy podłożu z samego piasku/żwiru, miękkiej wodzie z roślinami i wyżej opisanym oświetleniu.

A może nie da się pogodzić opisanych warunków i trzeba coś zmienić?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...