Skocz do zawartości

Jaka roslina?


adullam
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Nigdy nie miałem żywych roślin, ale przez wzgląd na pochłanianie azotanów , zastanawiam się nad wprowadzeniem (symbolicznym) kilku lub jednej większej rośliny.

Moje pytanie w zasadzi dotyczy  kwestii formalnej ; 

"która z roślin ma największe zapotrzebowanie na no3 , lub która z roślin pochłania go stosunkowo najwięcej ( lub rośliny. Jeżeli oczywiście istnieje w tej kategorii dualizm roślin.

( Wielkość , kształt roślin nie mają żadnego znaczenia)

 

Nie wiem czy warto wprowadzać śladowe ilości roślin, ale porównam sobie pomiar no3 i będę wiedział więcej.

 

Więc które rośliny polecacie?

 

p.s.

Mam 300 litrów 2 filtry zew + wew razem  - 1200 l/ h i trochę frontos blue zair

( moba, kapampa, kitumba).

Zawsze stosowałem sztuczne, bo ładnie wyglądają i nic się  nimi nie dzieje. Z drugiej strony one są bezużyteczne w percepcji lepszej  "chemii wody".

 

Zapodaje film do wglądu – słabej jakości ( gp3) ale rybcie piękne.

 

http://www.youtube.com/watch?v=ZhKpSpZtWHY

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu nie?

 

Trochę szukałem  i są opinie że wskazane są rośliny które, po prostu "szybko rosną" , a takich jest sporo.

To jest logiczne, ma sens. Nie wiem jaka jest żywotność roślin.

 

Być może lepiej będzie specjalny wkład do filtra obniżający no3 ?

Może preparaty ( na wszelki wypadek)

Jest wiele możliwości ...a chcę rozważyć przed zastosowaniem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O drugi raz spotykam się z tym "okresleniem"  To może być cenna wskazówka.

Jaki jest  okres żywotności ( skuteczności) ?

 

Dobrze było by używać coś na stałe - permanentnie, gdyż ryb w zbiorniku nie brakuje, choć są małe 7-9 cm ( 6 sztuk) a 3 trochę większe -wsio only frontozy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sławek**

Ale brzydka roślina, jak bym ołówki okopał w żwirze.

Ja co prawda myślę o chemii wody, ale dekoracja tym bardziej powinna być.

-Nikt nie wstawi czegoś co  mu się nie podoba, analogicznie z zakupem samych ryb.

No ale dzięki za propozycję.

 

 

Co prawda pytałem o rośliny, ale bardziej skłaniam się aby urozmaicić wkłady filtrowe.

Używam;

1-2 KOSZ  - bio cermika

3 kosz na razie używam bio-bale ( ale mogę je wymienić na jakiś skuteczniejszy wkład który dobrze obniża no3)

 

Jestem ciekawy czy ten purigen lepszy będzie aniżeli same wkłądy bio -ceramika. ( chodzi o no3)

 

A może grys koralowy?

A może zeolit?

A może kermazyt?

 

A może po prostu bio ceramika jest wystarczająco skuteczna , skoro tak jest zalecana i nie trzeba nic więcej?

( osobiście wolałbym troszkę urozmaicić , bo wkłady mają różne zadania a same bakterie nitryfikacyjne są na nich wszystkich, a tak mogły być częściowo komplementarne)

 

Co o tym sądzicie?

 

 

 

Edit:

 

 

 

Ja stosowałam Purigen w filtrze gdy miałam zbyt wiele No3, utrzymuje go na niskim poziomie.

cyt ;

 

"Granulki Purigenu w miarę zużywania się ciemnieją, produkt może jednak zostać poddany regeneracji za pomocą wybielacza używanego w gospodarstwie domowym."

 

Litr Purigenu wystarczy do oczyszczania około 4000 l wody przez pół roku.
Opakowanie 100ml wystarczy do akwarium 400l na pół roku.

O zużyciu produktu świadczy zmiana koloru na ciemnobrązowy lub prawie czarny.

 

link ;

http://www.clarias.pl/seachem-purigen-100ml-wklad-do-filtra-p-3580.html

 

A czy ma on jakieś działanie niepożądane?

Sześć  miesięcy  to świetny czas bo mniej więcej czyszczę filtr co ok 5 miesięcy, więc przy okazji mógłbym albo wymienić, albo wybielić? Jeżeli się zdecyduję na to rozwiązanie..

Cena też niczego sobie;

 

http://allegro.pl/seachem-purigen-1000ml-worek-przeplywowy-gratis-i3186484577.html

 

 

Dopisze jeszcze jedno pytanie;

 

Dlaczego płacić tyle za purgien aniżeli (za grosze) kermazyt?

 

Edytowane przez Mapet
Regulamin 6.2. Caps Lock off. Mapet
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DLACZEGO  PŁACIĆ TYLE ZA NP PURIGEN  ANIŻELI  ( ZA GROSZE) KERMAZYT?

Jeśli porównujesz keramzyt to raczej z ceramiką a nie absorbentem. To zupełnie różne materiały do zupełnie różnych zastosowań.

 

Ale brzydka roślina, jak bym ołówki okopał w żwirze.

http://forum.superakwarium.pl/topic/38141-112l-mangrowcowy-las/?hl=mangrowcowy

Serio?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak.

Chodzi mnie o bakterie tlenowe i beztlenowe, czyli  cykl azotowy.

Słusznie kermazyt  VS bio ceramika.

Dlaczego nie lepiej kupować kermazytu aniżeli bio ceramika skoro mają takie same zastoswoania i cena jest dużo tańsza?

Niektórzy moi koledzy stosują kermazyt....włąsnie przez wzgląd na cenę.

Zdaje się że kermazyt ma nawet większą powierzchnię porowatości, jest bardziej porowaty aniżeli bio ceramika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sławek**

Ale brzydka roślina, jak bym ołówki okopał w żwirze.

Ja co prawda myślę o chemii wody, ale dekoracja tym bardziej powinna być.

-Nikt nie wstawi czegoś co  mu się nie podoba, analogicznie z zakupem samych ryb.

No ale dzięki za propozycję.

 

Czy brzydka? Hmm... to co widać to nasiona ;)

Korzenie mangrowca wykorzystywane są w akwarystyce, jako ozdoba, jak każdy inny korzeń.

Naturalnie potrzeba czasu, żeby to była właściwa roślina-drzewo, ale jest dobrym filtratorem, więc warto upchnąć ze dwie w mało widocznym miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli porównujesz keramzyt to raczej z ceramiką a nie absorbentem. To zupełnie różne materiały do zupełnie różnych zastosowań.

 

http://forum.superakwarium.pl/topic/38141-112l-mangrowcowy-las/?hl=mangrowcowy

Serio?

Bardzo duża. Ja bym nic w akwarium nie widział gdybym miał taką...

Te po lewej za to mnie się podobają...

Dzięki za zdjęcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój kolega z Lęborka zaproponował mnie ; ANUBIAS -BARTERA

LINK;

http://www.superakwarium.pl/anubias-bartera-id527.html

 

https://www.google.pl/search?q=anubias&client=firefox-a&hs=zcO&rls=org.mozilla:pl:official&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=Qh-VUeKIMsjFtAaxhoHIDA&ved=0CCsQsAQ&biw=1280&bih=621

 

Bardzo mnie się podobają te roślinki, więc chyba zamówię je albo obadam w mieście czy są dostępne.

W drugim linku jest wiele odmian. Dla mnie rośliny ( żywe)  to nowość w ogóle ich nie rozróżniam poza moczarką i tymi sztucznymi jej imitacjami. Teraz muszę poszukać jakie one są "produktywne" co by dobrą liczbę dopasować do akwarium 300 litrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...