Jump to content

Proszę o ocenę parametrów wody która płynie z mojego kranu


Recommended Posts

Witam:)

 

W przyszłym miesiącu planuje założyć małe neonkarium tj. 7 max 8 sztuk neona innesa na 40-45 litrów akwa (jedyne ryby jakie będą w tym akwarium). Nie planuje żadnych korzeni za to akwa ma być mocno obsadzone mało/średnio wymagającymi roślinami (taki pseudo holender ;) ), które planuje wspomagać mikro i makroelementami i easycarbo + podłoże: żwir + kulki gliniano-torfowe. Na razie zbieram wiedzę teoretyczną i robię listę zakupów. Ale do rzeczy.

 

Oto parametry wody która płynie z mojego kranu (zakres dwóch najbliższych punktów kontrolnych które znajdują się w mniej więcej równej odległości od mojego bloku, dane od dostawcy)

 

:arrow: pH: 7.6-7.7

:arrow: amoniak (mgHN4/dm3) <0,05

:arrow: azotyny (mgNO2/dm3) <0,007

:arrow: azotany (mgNO2/dm3) 1,16 - 1,67 (uśredniając 1,45)

:arrow: chlorki (mgCl/dm3) 20-26

:arrow: żelazo ogólne (mgFe/dm3) <0,040 (w dalszej części miasta na punktach kontronych są 0,052 czy 0,057)

:arrow: mangan (mgMn/dm3) <0.025

:arrow: twardość ogólna (mgCaCO3/dm3) 345-396 (wedle przelicznika ze strony moich wodociągów tj. "Wynik twardości podany w mgCaCO3/dm3 należy pomnożyć na stopnie niemieckie przez współczynnik przeliczeniowy 0,056, czyli wychodzi 19,32 n - 22,18 n

i jeszcze zastrzeżenie jakie było pod wynikami: "Objaśnienia do tabeli: „< ” poniżej granicy oznaczalności"

 

Kilka luźnych kwestii która mnie interesuje:

1. Jak ogólnie oceniacie tą wodę jak na "polskie warunki kranowe"? dobra, średnia krajowa czy syf? (jeżeli któryś parametr jest mocno nieciekawy to który? i jak reagować po zalaniu?)

2. Czy to akceptowalna woda dla neonów innesa? (celowo użyłem słowa "akceptowalna" bo zdaje sobie sprawę że idealna na pewno nie jest pod względem np. pH które powinno być niższe. Z drugiej strony - czytając różne polskie fora o akwarystyce - spotykałem się z opiniami że neony z polskich hodowli w drodze przystosowania dopasowały się do pH z polskich kranów. Tak samo gdy wszedłem na stronę www jakiegoś hodowcy z śląska w parametrach jego akwarium w których hoduje innesa na handle przy pH było podane 7.2. Ma ktoś jakieś doświadczenia jak radzą sobie neonki innesa w wodzie o pH większym niż 7?

3. Czy któreś z parametrów powinny się jeszcze zmienić na korzyść neonków jeszcze przed ich wpuszczeniem tj. w czasie 3-4 tygodni dojrzewania akwarium? Np. pod wpływem gęstej obsady roślinnością albo działalności bakterii nitryfikacyjnych itp?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...