Skocz do zawartości

Parametry wody pytania


aro600
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam dziś zmierzyłem parametry wody testami kropelkowymi Jbl i nasuwa mi się kilka pytań:

 

Ph- 7,5

Gh- 8

Kh- 4

No2- 0,04 wynik był między 0,025 a 0,05 więc uznałem, że jest taki

No3- 60 podobnie jak powyżej wynik był między 40,a 80

 

Dodam że akwarium jest tydzień po podmianie jutro będę robił następną, ale mam kilka pytań akwarium jest mniej więcej ogólne, 480l wymiary 160x50x60h gęsto obsadzone mało wymagającymi roślinami głównie nurzaniec.

 

i tu kilka moich pytań.

 

Jaką podmianę proponujecie czy 20% będzie ok? (ryby mam lubiące raczej świeżą wodę neony czerwone, skalary)

 

Co myślicie o parametrach No2 i No3 uwzględniając czas od ostatniej podmiany? Czy waszym zdaniem filtracja daje rade?

 

Myślę że ph mógłbym śmiało zbić do pożądanych 7 przy pomocy Co2 tylko czy jest sens podawania go przy 0,25w/l (świetlówki 865 na elektronicznym stateczniku i z odbłyśnikami) ?

 

W tej chwili świecę 8h dziennie zastanawiam się czy wydłużając czas do 10h nie zwiększył bym "spożycia" No3 przez rośliny?

 

 

Pozdrawiam i liczę na pomoc w rozwiązaniu moich niejasności.

 

Regulamin. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20% jest w porządku. Przy takim litrażu to spora podmiana, jeśli Ci wygodniej możesz stosować mniejsze, ale odpowiednio częściej. pH dla skalarów jest optymalne, nie wiem jak z neonami, które wolą kwaśną wodę. Jeśli mówimy o niedawno zalanym akwarium, to podwyższony poziom azotanów jeszcze się ustabilizuje. Tymczasem możesz go zbijać częstszymi podmianami - po dzisiejszej podmianie spodziewaj się ich na poziomie 50. Powtórz testy po 2-3 dniach i w zależności od ich wyników reaguj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam 

 

Po ostatniej podmianie dziś powtórzyłem testy i wyniki prawie takie same poza 

Gh które spadło o 1 i wynosi obecnie 7oraz Ph które wzrosło do ponad 7,6 i na moje "oko" wynosi jakieś 7,8 kolor minimalnie ciemniejszy jak na skali która kończy się na 7,6 w teście

4 do 9 również jbl wynik jest między 7,5 a 8 

 

I tu moje pytanie czym zbić ph do około 7 bez obniżenia kh które w tej chwili moim zdaniem jest ok.

Jak w pierwszym poście czy stosowanie co2 przy moim oświetleniu ma sens, może jakiś inny sposób? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam nie jestem pewien prawidłowych parametrów KH, ale czytałem że 4-5 jest bezpiecznym poziomem i ph jest wtedy stabilne, ale może się myle? Moje próby zbicia ph spowodowane są między innymi walką z glonami (głównie krasnorosty i zielenice). Obecnie od jakiegoś czasu dozuje nawóz aqua art-u mikro ferro+ w ilości 0,5 zalecanej dawki przy tygodniowej podmianie. Zastanawiam się czy nie zacząć dozować K2SO4? Nie jestem pewien czy to niedobór potasu jednak liście nurzańca robią się poprzebarwiane na jasny czerwonobrązowy kolor oraz jakby się robią przeźroczyste (zwłaszcza stasze młode rosną zielone i zdrowe) dzieje się tak na końcach szczególnie widoczne jest to już w miejscach gdzie liście zawijają się na powierzchni wody. Jęsli powinienem zacząc dawkować K2SO4 to w jakich dawkach tygodniowa podmiana to około 100-150l??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

Wczoraj sprawdziłem parametry i po 11 dniach od podmiany parametry wyglądają tak jak przy ostatnich pomianach;

kh - 4

gh - 7

ph - 7,8

no2 - 0,04

no3 - 60

 

Dziś zrobiłem podmiane około 30% zobaczymy jutro o ile spadnie no3

Mam już kupiony statecznik elektroniczny  i świetlówki 2x58W więc światła będzie więcej zobaczymy co z tego wyjdzie na chwile obecną sytuacja wygląda tak że krasnorosty powoli ustępują bardzo powoli, ale caly czas pojawiają sie glony na szybach które muszę co jakiś czas czyścić. Mysle nad zredukowniem obsady może oddam komuś część obsady, ale to jeszcze zobaczymy:-)

Cały czas zastanawiam się czy nie zaczać dawać k2so4 jeśli tak to w jakich dawkach?

 

Regulamin 6.1. Mapet

Edytowane przez aro600
Regulamin 6.1.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...