Skocz do zawartości

[126] ogólne - nasz pierwszy raz


jacek_f
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

po kilku tygodniach przygotowań, nauki, zakupów, przyszedł czas na zalanie pierwszego w życiu akwarium. Dokonałem tego wraz z moimi dziećmi.

Akwarium
- zalane 2013.05.09
- 126 L
- 80x35x45
Oświetlenie
- 2x18W T8 z odłyśnikami JBL

- świeci 9 godzin z 3 godzinną przerwą

Filtracja i ogrzewanie
- Eheim Aquabal 130

- Grzałka z termostatem 100W

- Temperatura 26-27 stopni
Podłoże
- 4.8kg DeponitMix Professional firmy Dennerle
- około 15kg czarnego żwirku kwarcowego 1-2mm firmy Dennerle
Ryby
- 1-2 Bojownik Syjamski

- 12 Rasbora Espei

- 6 Otosek (Otocinclus macrospilus)

W planach

- 6 Kiryski

Rośliny
- Vallisneria spiralis
- Vallisneria tortifolia
- Echinondorus bleheri
- Echinondorus Dschungelstar Nr. 2 "Kleine Bär" (Mały miś)
- Cryptocoryne wendtii

- Sagittaria subulata
- ???
- ???
Nawożenie
- Tropica Plant Growth
- Easy Carbo (codziennie 2,5 ml)


Przyznam się, że plan i dekoracje mieliśmy tylko na prawą stronę. Po lewej ma być korzeń, niestety do tej pory nie udało nam się odpowiedniego zdobyć. Dodatkowo, nawiązałem kontakt z osobą likwidującą dzisiaj akwarium od której otrzymałem kilka roślin. Szkoda było nie skorzystać, upchałem resztę zakupionych oraz te podarowane rośliny po lewej stronie. W planie są jeszcze jeden lub dwa małe dragony.

Przy okazji prośba o zidentyfikowanie kilku roślinek:
1. Lewo/przód, przed nurzańcem - kilka sadzonek
2. Tył, na prawo od filtra, na lewo od Echinondorus bleherii - 4 roślinki
3. Czy Echinondorus Dschungelstar Nr. 2 to te trzy małe roślinki koło mniejszego kamienia?
4. Czy Cryptocoryne wendtii to ta samotna roślinka po lewej z długimi łodygami?

Wszelkie sugestie i porady bardzo mile widziane.
 

2013.05.09 - Zalewanie akwarium

DSC06912_0001.jpg

DSC06919_0001.jpg
 

Edytowane przez jacek_f
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie roślinność jest zbyt monotonna jeśli chodzi o kształty i kolory. Wszystko jest na jedno "kopyto " przez co wygląda to sztucznie.

Trochę bym nad tym popracował ;)

Jeszcze jedna uwaga. Grzałkę dać koło filtra jeśli da radę wtedy nurzaniec całkowicie zasłoni sprzęt będzie schludniej.

Trochę poprawek i będzie cacy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za Wasze uwagi i spostrzeżenia.

 

Co do lewej strony akwarium, tak jak już pisałem wcześniej, zabrakło mi trochę pomysłu i materiału. Do tego doszedł niespodziewany nadmiar roślinek, które miałem do dyspozycji. Na pewno coś się jeszcze zmieni.

 

Póki co cieszymy się z rodzinką, że akwarium w końcu nie stoi puste. Siedzimy i patrzymy w szkło. Co to będzie jak pojawią się rybki ;-)

 

Jedno pytanko: do tej pory nie wlałem żadnej chemii. Zacząć nawożenie już teraz (np. Easy Carbo)? Mam jeszcze preparaty typu AquaSafe Tertry. Też ich nie użyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za gęsto z tyłu, pustka z przodu, brakuje korzenia.

Brakuje korzenia bo w każdym akwarium powinien być korzeń?

Niestety tutaj za często się używa utartych zwrotów typu:

"Brakuje korzenia"

"Poczekamy aż się rozrośnie"

Itp itd.

Jak dla mnie jest bardzo przyzwoicie tylko brakuje czegoś niższego,co by zakryło te łodygi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja nie widziałem baniaka, który był pozostawiony bez najmniejszej ingerencji. ;)

I tak będziesz coś rozsadzał, przesadzał dosadzał. Powoli przyjmie kształt, jaki chcesz uzyskać.

A jak będą np kiryski, to akurat będą miały gdzie poszaleć (pusta przestrzeń). ;)

A za gęsto? Moim zdaniem - nie. Część pewnie i tak "wypadnie". A dużo roślin to w sumie konkurencja dla glonów.

 

Mam tylko radę. Nie lej nic po za carbo. Roślinki nie potrzebują w tej chwili "pokarmu".

 

Ja z serca gratuluję. Widać, że kolega się przygotował. Tak trzymać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę brakuje 1 planu ale wiadomo akwa w trakcie rozwoju, ogólnie bardzo fajnie wygląda, ciekawe korzenie-przypominają skałki :)

A pierwsza fotka bez roślin rewelacja :)

Jak na pierwsze akwarium to jest naprawdę super i oby jak najwięcej takich nowicjuszy :)

Widać wszystko przemyślane, mało światła ale i rośliny cieniolubne.

Jak nie chcesz się na razie bawić w dokładanie oświetlenia to na 1 plan saggitaria będzie ok ;)

Tylko obsadą nie zepsuj ;)

powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystartowane ok , Co do ilości roślin - im więcej tym lepiej - brakuje roślin na 1 i 2 plan. Wyboru nie będzie zbyt wielkiego bo światło jest marne - kryptokoryny powinny sobie dać radę , najlepiej jakieś odmiany które nie osiągają monstrualnych rozmiarów. Z roślinami pierwszoplanowymi będzie jeszcze gorzej ponieważ braknie im światła i będą wyciągały się w górę. Z nawożeniem bardzo ostrożnie - przy tej ilości światła w zasadzie powinny wystarczyć podmiany wody z niewielkim uzupełnieniem potasu i mikro o ile kondycja roślin będzie wskazywała na niedobory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróciliście mi uwagę na kilka rzeczy, których jako początkujący nie dostrzegałem. Dzięki.

 

Filtr powędrował na lewą stronę. Roślinki rzeczywiście za monotonne. Dostałem i posadziłem z tyłu roślinkę o drobnych listkach (chyba Kabomba), małe urozmaicenie. Przydało by się coś np. kolorze czerwonym. Patrzyłem na Rotalę, niestety należy do roślinek wymagających, a póki co planuję zostać przy moim oświetleniu i braku CO2.

 

Pod koniec tygodnia planuję częściowo podmienić wodę, dosadzić coś na pierwszy plan (Sagittaria), może dołożyć mały kamień lub korzeń. Później wybieram się na 2 tygodniowy urlop pozostawiając akwarium samemu sobie. Mam nadzieję, że stan jaki zastanę po powrocie pozwoli na wprowadzenie pierwszych mieszkańców.

 

Na co powinienem jeszcze zwrócić uwagę przed wyjazdem? Może dosypać trochę pokarmu dla rybek w celu przyśpieszenia dojrzewania akwarium (po urlopie będzie prawie 4 tygodnie od zalania)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

3 tygodnie od zalania. Wróciłem z urlopu. Dobra wiadomość - akwarium stoi, zła - pojawiły się zielone kuleczki (glony?) na kilku roślinkach i filtrze. Rzućcie proszę okiem na poniższe zdjęcia i napiszcie co to jest. Vallisnerie przerzedziło, Kabomba poszła w górę, chociaż jej część ściemniała, reszta roślin jakoś się trzyma. Dzisiaj wybieram się do sklepu po testy kropelkowe i odbłyśniki. 

 

 

3 tygodnie 

 

DSC07480_0001.jpg

 

 

post-17285-0-90090900-1370879565_thumb.jpg

post-17285-0-87568100-1370879574_thumb.jpg

post-17285-0-20932700-1370879583_thumb.jpg

Edytowane przez jacek_f
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyniki dzisiejszych testów wody:

KH 13

pH 8.1

GH 13

NO2 0.2

 

Liczyłem, że akwarium już się ustabilizowało, niestety, muszę trochę odczekać. Woda dosyć twarda.

 

Dokupiłem sagittarię, przyciąłem słabe liście pozostałych roślin. Okazało się, że kabomba nie urosła, tylko wypłynęła do góry (wylądowała w koszu). Częściowa podmiana wody i czekam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po trzech tygodniach cykl azotowy powinien się zakończyć.Okrzemki (brązowe) to normalka przy dojrzewaniu zbiornika.Polecam kupic bakterie by trochę przyspieszyć dojrzewanie.Mi pomogło.I kup rybki,w walce z okrzemkiem pomogą ostoski(kup 6) i powoli ale to bardzo powoli będzie wszystko się normować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj zauważyłem  białe, wijące się niteczki. Trochę się tym zmartwiłem, poszperałem trochę w internecie. Prawdopodobnie są to nicienie, są nieszkodliwe i świadczą o dojrzałości biologicznej zbiornika. Więc chyba wszystko idzie ku dobremu. Być może w weekend pojawią się pierwsi mieszkańcy akwarium :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Do akwarium trafiło kilku nowych mieszkańców. Aktualna obsada wygląda następująco:

- 1-2 Bojownik Syjamski

- 12 Rasbora Espei

- 6 Otosek (Otocinclus macrospilus)

 

W celu zbicia pH w jednym z koszyków filtra umieściłem torf. Woda odrobinę zmieniła kolor, mimo obaw wygląda to dobrze. Roślinki, które się przyjęły rosną powoli, ale rosną. Kilka roślin nie chciało się przyjąć i zostały usunięte - Sagittaria, Kabomba oraz Valisneria (zostały resztki) Od tygodnia delikatnie podaję Tropical Plant Growth (żelazo i inne pierwiastki, bez N i P).

 

post-17285-0-58996200-1372536249_thumb.jpg

 

post-17285-0-88005500-1372536257_thumb.jpg

 

post-17285-0-49019800-1372536265_thumb.jpg

 

post-17285-0-94311500-1372536271_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...