Skocz do zawartości

[200l] ogólne w budowie


MichailAK42
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

Chciałbym pochwalić się oraz prosić o parę cennych rad i opinie od doświadczonych (oraz laików) akwarystów, odnośnie mojego zbiornika :)

Opis zbiornika:
1. Filtracja: JBL e900
2. Grzałka: Jakaś 100W, wystarczająca
3. Napowietrzanie: I tu właśnie nic...a przydałoby się, racja?
4.Oświetlenie: 2 świetlówki standardowe 30W i panel LED extra diversa 2x10,1W
5.Roślinność: 2 anubiasy, bliżej niezidentyfikowana roślinka pokroju anubiasa, Cryptocoryne aponogetifolia, pistia, Vallisneria americana, lotos tygrysi, mech jawajski, jeszcze jakas roślinka której nazwy nie pamietam...
6. Ryby: 13 neonów inessa, 2 piskorki (nie dałem rady ich wyłowić po wcześniejszej aranżacji) 2 zbrojniki niebieskie, 2 bocje wspaniałe
7. Ph: 7-7,5

Parę fotek :)

post-4636-13685174700549_thumb.jpg

post-4636-1368517470097_thumb.jpg

post-4636-13685174701437_thumb.jpg

post-4636-13685174701905_thumb.jpg

post-4636-13685174702408_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aranżacja nawet mi się podoba. Dodatkowego napowietrzania nie potrzebujesz, jeśli zapewnisz ruch tafli to napowietrzanie będzie wystarczające. Co do obsady to bocje obowiązkowo muszą opuścić akwarium - jest dla nich za małe. Piskorki albo łowisz, albo dodajesz jeszcze z 4. Przydałoby się zakwasić wodę i sprawdzić jaką ma twardość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, zdania są podzielone, niektóre osoby mówiły, że 200l dla bocji to takie minimum... A piskorki 2 lata same pływają, żyją. Chyba najtwardsze ryby w moim akwarium :) Twardość i inne parametry sprawdzę dzisiaj wieczorem. A czym mógłbym tą wodę zakwasić? Są jakieś domowe sposoby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Torf, szyszki, liście. Bocja to ryba stadna więc trzeba mieć ich z 6 przynajmniej, a że rosną tak do 25 cm albo i więcej to sobie odpowiedz sam czy 200l to dla nich odpowiednie akwarium. To, że piskorki sobie żyją to nie znaczy, że jest im dobrze ;>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dodałem kulki gliniano torfowe, zacząłem dawkować co2 z bimbrowni i z płynu, do tego aquaflorin potassium. Kupiłem równiez specyfik substrate cleaner, ktory oczyszcza akwarium z mułu i ogólnie klaruje wode. Do tego oddałem zbrojniki niebieskie i dokupiłem kolejne 3 bocje wspaniałe. Aranżacja też została nieco zmieniona, wywalone zostały kamienie, dokupiłem rośliny: Sagittaria subulata, Limnophila sessiliflora, Cryptocoryne wendtii brown, Microsorum windelov. Docelowo zasadzone będą również: Pelia i moczarka kanadyjska. Zaś co do parametrów wody: GH- 12 KH-8/9 NH3-0 NO2-0 PH-7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim uda im się wyrosnąć do tych 25 cm minie sporo czasu, a póki akwarium nie jest wyraźnie ciasne, bocje nie są wyrośnięte, to czemu z nich rezygnować? 

Chociaż by dlatego, że w takim litrażu one nie osiągną tych 25cm, w naturze ich rozmiary sięgają do 40cm więc minimalny zbiornik powinien być wymiarów 180x60x60 cm = 650 l

W zamałym zbiorniku ryby przestają rosnąć ale nie do końca, zachamowywuje się jedynie wzrost ciała a organy wewnętrze nadal nabierają rozmiarów i później wychodzą z tego jakieś powyginane, nadymałe ryby z wybałuszonymi oczami. Naprawde chcesz mieć takie ryby w przyszłości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też bym chciał mieć brzankę rekinią ale mam za mały baniak.Też małe mogły by sobie być i by skarłowaciały i nie rosły i powolnie umierały .

Ogólnie każdy może powiedzieć o sobie AKWARYSTA rozumiejąc że nie bo ja chcę tylko stosując się do zasad i warunków jakimi powinien dysponować hodując rybki akwariowe.Też na początku mojej przygody nie doświadczony nie oczytany mówiłem tak mi się podoba ja tak chce i koniec.Ale po czasie zrozumiałem że tu nie o to chodzi.Daj swojemu baniaczkowi to czego potrzebuje flora i fauna a zobaczysz że odwdzięczy Ci się bardziej pięknymi widokami niż skarłowaciałe bocje.

Edytowane przez djbovorta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Biorąc pod uwagę fakt, iż tempo wzrostu bocji to ok. 2 cm/rok, to mimo wszystko pierwsze 3-4 lata będą dla nich znośne. Kiedy tylko przekroczą te 10 cm, to będę zastanawiał się, co z nimi zrobić i raczej nie będę ich męczył w tych 200l :) Teraz jednak wolałbym zostawić je w swoim akwarium...

 

Mam pytanie odnośnie roślin. Czy te, które posiadam w swoim akwarium są w stanie wegetować i w miarę dobrze rosnąć, przy tych warunkach jakie mają? Mam pewne obawy dotyczące podłoża... Otóż jest to zwykły piasek, dosyć niewielkiej średnicy, który jest pozostałością jeszcze po malawi. Czy to może przeszkodzić roślinom w ich bycie?

Edytowane przez MichailAK42
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem dzisiaj dodatkowe testy zooleka. I powiem szczerze jestem przerażony tym, co udało mi się z nich wyczytać... Otóz: pH-7, No3- powyżej skali :< Po4-1,5-2 Fe- 0,1.

 

Patrzyłem parametry wody z kranu, tam również no3 jest takie wysokie... Pytanie, czym mogę to zbić? Z tymi parametrami rośliny w ogóle nie rosną, marnieją, a podmiany są częste (co tydzien 20-30%), filtr był czyszczony przedwczoraj... :(

Edytowane przez MichailAK42
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...