Skocz do zawartości

[4l] something


Kajolica1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałabym pokazać wam mój najmniejszy zbiornik 4l założony dzisiaj, z nudów. Jest to pierwsze moje akwarium tego typu więc proszę o wyrozumiałość. Dodatkowym utrudnieniem w aranżacji jest wielkość zbiornika przez, którą miałam problem z posadzeniem roślinek. A że jestem kiepska w tego typu rzeczach wyszło to jak wyszło :) Woda w akwarium 100% z innego akwarium więc dojrzała. Niestety o tym że korzeń pływa przypomniało mi się gdy zalewałam zbiornik więc kamień na razie musi zostać :mad:

4l 18x15x15
napowietrzanie: brak
oświetlenie: brak
filtracja: brak

rośliny:
Glossostigma elatinoides

obsada:
narybek Gupika - 20-30

Proszę o pomoc przy wszystkich "brakach" :? Jeśli chodzi o filtrację to myślę że nie jest konieczna, ale przynajmniej "coś" co porusza taflą wody i napowietrza akwarium. No i przede wszystkim oświetlenie bo w tej chwili to nie ma nic.
Wiem że glosia nie da rady bo to wymagająca roślina, ale musiałam coś posadzić by pusto nie było :lol:
Jeśli ktoś ma jakieś pomysły dotyczące oświetlenie, filtracji oraz napowietrzania to bardzo proszę. Oczywiście czekam na wszystkie rady i sugestię :)

post-8719-13685174693749_thumb.jpg

post-8719-13685174694277_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tak małym akwarium to żaden filtr sie raczej nie zmiesci. Jesli chodzi o oswietlenie to mozesz wykorzystac lampke biurkowa. Jak duzy jest ten narybek gupika? Wydaje mi sie, ze troche bedzie za duzo jak na 4 litry. Odejmujac podloze i korzen to mamy ok. 2l do plywania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narybek jest tutaj dopóki nie urośnie, potem trafi do ogólnego. Uważam że ma tu więcej miejsca do pływania niż w kotniku. :roll: Nie chodzi mi o typowy filtr, który można kupić w sklepie bo takiego to na pewno nie znajdę. Widziałam kiedyś ktoś miał coś typu napowietrzać w małym akwarium ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na krewety za małe, będą się męczyły. Tak jak wcześniej, jakieś ciekawe zatoczki mogłyby być (jeśli nie uciekną). Co do filtra to wątpię, można ewentualnie dać napowietrzacz z kostką na końcu (walory wizualne). Świetnie wygląda, u siebie też chcę coś takiego zrobić, całkiem oryginalne, niewielkie i jest ładną ozdobą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz możliwość to postaw akwarium w bardzo bliskim sąsiedztwie okna. Będziesz zdziwiona jak dobrze rosną rośliny na świetle słonecznym. Sam mam hodowlę ślimaków na oknie w 18l akwarium i o ile na początku przez jakieś 3-4 tygodnie był w akwarium problem z kożuchem bakteryjnym, który był gęsty jak kożuch na mleku to po tym czasie zaczął ustępować i teraz tafla jest krystalicznie czysta. Na początku były też zielenice i nitki, ale i one ustąpiły (choć nitek jeszcze trochę zostało, ale mało). Oczywiście dodam, że przez ten cały czas nie było tam żadnego filtra, jest dopiero od dzisiaj bo dostałem za darmo. Rośliny rosną bardzo fajnie. Wsadziłem tam łyse łodygi dużego heńka, które zmarniały w drugim akwarium i tam odżyły, teraz rosną świetnie. Z ciekawości zmierzyłem parametry i NO3 oraz NO2 były na poziomie zerowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz możliwość to postaw akwarium w bardzo bliskim sąsiedztwie okna. Będziesz zdziwiona jak dobrze rosną rośliny na świetle słonecznym. Sam mam hodowlę ślimaków na oknie w 18l akwarium i o ile na początku przez jakieś 3-4 tygodnie był w akwarium problem z kożuchem bakteryjnym, który był gęsty jak kożuch na mleku to po tym czasie zaczął ustępować i teraz tafla jest krystalicznie czysta. Na początku były też zielenice i nitki, ale i one ustąpiły (choć nitek jeszcze trochę zostało, ale mało). Oczywiście dodam, że przez ten cały czas nie było tam żadnego filtra, jest dopiero od dzisiaj bo dostałem za darmo. Rośliny rosną bardzo fajnie. Wsadziłem tam łyse łodygi dużego heńka, które zmarniały w drugim akwarium i tam odżyły, teraz rosną świetnie. Z ciekawości zmierzyłem parametry i NO3 oraz NO2 były na poziomie zerowym.

 

Akwarium stoi cały dzień na słońcu przez co zasłaniałam rolety, boję się wysypu glonów. Od tamtego czasu roślinki nie zmarniały i miejmy nadzieję że tak dalej będzie :)

Niestety na drugi dzień po założeniu zbiornika woda stała się mętna a rośliny wyglądają jakby były oblepione. Nie wiem co z tym robić chyba po prostu będę czekać a jeśli to nie pomoże to wymienię wodę. Dziękuje za porady :)

 

W tym momencie zastanawiam się na nowym zbiornikiem, trochę większym np 15-20l. Chciałabym tam trzymać mój narybek i może jakieś krewetki. Co do moich 4l jak pisałam wcześniej walczę z tą "brudną wodą".

 

edit:

Bartixxx : Zbiornik został założony w ten sam dzień co ten temat, dokładnie tydzień temu. Ciężko go jest utrzymać w czystości. Jak na razie nie mam problemu z nagrzewającą się wodą a wręcz przeciwnie woda jest o wiele zimniejsza niż w moich większych akwariach w, których są wyłączone grzałki. Te 4l chociaż takie małe to wyglądają bardzo fajnie tylko szkoda że nie można tam nic trzymać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie bój się słońca i spróbuj wykorzystywać je jako oświetlenie akwarium. Widziałem kilka takich zbiorniczków (parapetowych) i było ok. Na dno tylko mały heniek/parvula i mech Phenix. Ewentualnie małe grupki dużego heńka, umbrosum etc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od dawna ta hodowla? Zastanawia mnie, do ilu stopni może dojść temp. w takim akwarium na parapecie latem w bardzo słoneczny dzień? Też chciał bym takie coś zrobić na próbę i dlatego się pytam :)

Jakoś z dwa miesiące chyba, może dłużej także nie wiem jakie temperatury mogą się tam pojawić w lato. Teraz doszedł filtr więc jak przyjdą te największe upały to będę sprawdzał temperaturę i może zarybię jeśli będzie jakaś znośna.

 

@Kajolica1

Z początku przysłanianie rolet może być dobre, ja nie miałem tego problemu bo jak zakładałem akwarium to słońca było tak mało, że się bałem o rośliny ;) Jak akwarium się ustabilizuje to myślę, że zasłanianie okna nie będzie konieczne. Ślimaki dodatkowo pomogą z ewentualnymi glonami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...