Skocz do zawartości

Burza a akwarium.


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Ja z pytaniem bo nie jestem do końca pewien.

Otóż w czasie burzy ( bynajmniej u mnie ) odłącza się wszystkie urządzenia z gniazdka, dziś jak smacznie spałem, była podobno dość mocna burza i mamuśka bez mojej wiedzy odłączyła z akwarium filtr i grzałkę lecz przynajmniej po burzy ( ok 40 min ) włączyła.

W czasie burzy powinienem odłączyć sprzęty z akwarium ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas burzy zawsze istnieje ryzyko, że jak gdzieś blisko wystąpi wyładowanie to może wyindukować w sieci wysokie napięcie. Zdecydowanie lepiej odłączać.
W nowych budynkach gdzie są zabezpieczenia dodatkowe w postaci piorunochronu i ochronników przepięciowych uszkodzenia urządzeń w instalacji będą zdecydowanie rzadsze a więc instalacja jest bezpieczniejsza.
Odłączenie na 40 minut nie spowodowało większych perturbacji w akwarium.

Osobiście nie odłączam nic podczas burzy (gdy burza jest blisko to staram się wyłączać sprzęty RTV i komputery). Mieszkam w bloku i gęstej zabudowie więc ryzyko jest jeszcze mniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kompa odłączyć, akwarium nie, przynajmniej filtra. Ryzyko jest małe, a w sezonie burzowym można sobie sukcesywnie zabijać bakterie nitro. Pewnie to mały baniak, z filtrem wewnętrznym - tym bardziej wrażliwe na zaburzenia cyklu, a nawet strata brzęczyka za 40zł nie jest chyba katastrofą. Od jednorazowego wyłączenia nic się nie stanie, ale jak to Wam wejdzie w nawyk i będzie kilka burzowych dni, bądź co gorsza nocy pod rząd - to może nie być tak wesoło, szczególnie podczas upałów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście bym nie wyłączał tyle, że mamuśka bez mojej wiedzy do pokoju wbiła i powyłączała mi wszystkie urządzenia.

Chciałem się zapytać bo osobiście myślałem, że zaburzy mi to równowagę w akwarium.

Strata FZN-2 wydaje się niczym ale jednak :D pracuje w 100 litrowym baniaku ale też nie bez powodu założyłem low techa, żeby przy wyładowaniu stracić kasiure, heh .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie można osprzętu akwarium podłączyć do listy z filtrem przepięciowym? Kiedyś, jakieś 5 lat temu, taka zwykła listwa uratowała mi kompa i telewizor. Strzeliły 2 bezpieczniki, i to co nie puszcza napięcia powyżej ustalonego - warystor. Generalnie na osiedlu było kilka strat. Mikrofalówka, kilka TV i PC'tów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, walnięcie pioruna w pobliski słup czy transformator to nie jest byle prąd. Listwa przeciwprzepięciowa nic nie da (jej nazwa zdradza kiedy działa). Wyłączenie bezpieczników też na nic się zda. Zrobisz pstryk w skrzynce, ale urządzenia są nadal fizycznie połączone z instalacją. Jeśli piorun pechowo pierdyknie blisko, na instalację w domu może pójść napięcie nawet 280 tys voltów, przed czym żadna listwa nie uchroni a sama się zapewne stopi. W miejscu uderzenia pioruna, przez wysoką temperaturę, krzem w ziemi przetopi się na szkło.
Mojej znajomej 2 lata temu przez piorun spalił się sprzęt rtv, od którego zapaliła się szafka, całe szczęście, była w domu. Czytałem też o przypadku typa robiącego coś nożem w kuchni, impuls z uderzenia pioruna poszedł po instalacji, widział tylko jak z gniazdka oddalonego metr od jego noża poszedł ładunek, który stopił rękojeść a jego ogłuszył na kilka sekund.
Czy wyłączać filtry? Jak kto woli, tylko trzeba mieć na uwadze, że jak walnie to szlag trafia cały sprzęt w domu (o ile podłączony do gniazdek) a wtedy dobrze jak i parędziesiąt złotych się zaoszczędzi na filtrze czy grzałce :)
Chociaż przykład z nożem mógłby udowadniać, że i to czasami na niewiele się zdaje.
Może jest jakaś opcja w polisach ubezpieczeniowych?

Sent from my BlackBerry 9900 using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra listwa kosztuje więcej niż dobry filtr do małego akwarium, a jak walnie piorun to niewiele pomoże.

Pewnym zabezpieczeniem jest UPS, zwykle niewiele z niego zostaje, ale urządzenia za nim często przeżywają - a dodatkowo potrafi jakiś czas utrzymać działanie filtra w przypadku braku prądu. Osobiście jednak bym się w to nie bawił, gra nie warta świeczki.

 

Co do historii powyżej - osobiście znam przypadek jak piorun poszedł po instalacji i z gniazdka dalej do wody. Na szczęście nie dotyczyło to akwarium. Jeśli odpinacie kompy, pamiętajcie też by odłączać gniazda sieciowe, nawet w sieciach zamkniętych gdzie mamy np. radiówkę nie podłączoną do zewnętrznej sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdanie chyba lepiej odłączyć na te kilka godzin, bo jeśli filtr będzie działał a skok napięcia go spali to kupno nowego i zamontowanie go nie potrwa tylko kilku godzin... Zazwyczaj burze pojawiają się wieczorem bądź nocą gdy sklepy są zamknięte ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tekście tym napisano bzdurę o napięciu sieci WN. W Polsce najwyższe napięcie sieci to 750 kV i sieci tej jest tylko kilka kilometrów (między Polską i Ukrainą). Przy napięciu 4,5 MV wielkość słupów energetycznych byłaby gigantyczna lub każda faza musiałaby być na oddzielnym słupie (inne problemy techniczne) i koszty budowy takiej linii byłyby nieekonomiczne.

Przed bezpośrednim uderzeniem pioruna nie ma ochrony. Nawet odłączenie odbiornika nie gwarantuje, że zostanie ocalony. We wszelkiej elektronice i urządzeniach w których są cewki w polu elektromagnetycznym wyładowania indukuje się taki prąd, który zniszczy wszystko. Jak zostanie "trafiony" przewód sieciowy i do sieci "pójdzie" napięcie "piorunowe" to przerwy w postaci bezpieczników nic nie pomogą (jak piorun pokonał kilometr powietrza to te kilka centymetrów nie robi różnicy. Na szczęście takich przypadków jest b. mało a jak już wystąpią to jest jakiś "piorunochron" (drut, drzewo) by je sprowadzić do ziemi.

 

Nie chodziło mi o wysokość tylko szerokość. Przeskok iskry w powietrzu liczy się 1 kV na 1 centymetr więc przy 4,5 MV słup musiałby mieć szerokość co najmniej 100 metrów....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up. Co do napięcia WN się zgodze, 4,5MV, ktoś grubo przesadził. Don_Vall, a najwyższym napięciem idącym do Polski nie jest linia pradu stałego po Bałtyku, to jest 450kV. Ta 750'tka jest wyłączona z eksploatacji. Największe sa w Japoni, chyba 1000kV,i te słupy nie sa takie wielkie :) w/g Wiki średnio 60m w górę.

 

I teraz to co napisał don_Vall. Jeżeli blok ma odgromy, a często gęsto jest tak, że piorun woli uderzyć w coś innego, to cała siła piorunu jest rozłożona, więc przy prawidłowo wykonanej instalacji, plus z przepięciówkami, do domów może dotrzeć stosunkowo mało. Ale fakt, jezeli uderzy gdzies blisko, w instalacjach może się wyindukować wysokie napięcie/natężenie. A to popali cewki w zasilaczach, przetwornicach, wentylatorach :P

 

Piorun pokonując ze 2km z chmury do ziemi, nie widzi różnicy w pokonaniu 2cm bezpiecznika, fakt. Ale zauważcie, że siła jaka dotrze do domu, jest już bardzo mała, i w tym wypadku może wystarczyć zwykła listwa/bezpiecznik/czy nawet dodatkowy ochronnik a/b/c/d. Tak jak było to w moim przypadku. Stacja trafo 20kV/0.4kV. 1 sekcja zasila rząd domków, 2'ga 6 bloków. Uderzyło w słup obok domu bez odgromu (fart?) Większa moc pioruna poszła w ziemię odgromami na słupach, część poszła w trafo (zadziałanie odłączników/wyłączników), część poszła po słupach. Stąd do mnie do domu doszło (strzelam) z 4% mocy. W bloku wysadziło ochronniki (w 2 blokach, do 3'go nawet nie doszło). U mnie wywalone bezpieczniki/warystor (po listwie mam UPS) Oczywiście nie mówię o bezpośrednim trafieniu, to się zdarza rzadko. A zauważcie, że nadal 80% domków nie ma odgromówki. Bo jest droga, i ludzie jej nie robią.

 

A z tym kolesiem i nożem i gniazdkiem. Koleś stał w kuchni, bez kapci, kuchnia- duża wilgotność, piorun znalazł sobie lepsze ujście po człowieku. I skoro facet żyje, zobaczcie ile słabszy potenciał miało to wyładowanie, od pierwotnego w piorunie.

 

I teraz taka ciekawostka. W pracy, mam duzo kominów. Największy na wydziale Elektrociepłowni. 105m. W zeszłym roku, uderzył w niego piorun, huk masakryczny, czapa komina pięknie rozbłysła. My staliśmy jakieś 200m dalej, poczuliśmy jedynie wstrząs pod nogami. Komin ma swoją rozdzielnię, a wszystkie zabezpieczenie przetrzymały. Nawet anteny i przekaźniki sieci komórkowych wytrzymały. Tak wszystko pięknie poszło w ziemię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fleder - jak piorun walnie w chałupę i spowoduje pożar, to żadna listwa nie pomoże. Może się również zdarzyć, że piorun albo wichura przewróci pobliskie drzewo i spowoduje katastrofę budowlaną. Listwa nie uchroni również przed upadkiem meteorytu, ani przed pijanym kolegą, który na imprezie nasika do akwarium. To są zdarzenia losowe, o których można przeczytać, ale raczej się ich nie doświadcza. Zabezpieczanie się przed nimi, to tak jak zakładać specjalne konto na wygraną w totka, kiedy dopiero wypełnia się kupon.

 

Najlepiej kupić coś takiego

http://www.elektrowat.eu/104,brennenstu ... 000-a.html

i nie grać w totka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Osobiście, robię tak, podczas burzy wyłączam Telewizor i Komputer oraz światło i grzałkę, filtr natomiast zostawiam gdy już zobaczę, że na prawdę dosyć mocna i blisko jest burza to wtedy odłączam filtr, a taka burza trwa jakieś 30 min, czyli mniej więcej tyle co podmiana wody w której też wyłączam filtr..

 

Moim zdaniem wtedy praktycznie żadna bakteria nie padnie gdyż i tak filtr jest zanurzony w wodzie wiec posiadają dostęp do tlenu :)..

 

 

Pozdrawiam. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...