Skocz do zawartości

Jaka jest różnica między co2 z butli/bimbrowni a easy carbo?


asdfg
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Węgiel w płynie , carbo to roztwór aldehydu glutarowego , aldehyd to silna trucizna - w małych stężeniach nie jest szkodliwa dla obsady- w przypadku kiedy węgla jako pierwiastka C musimy dostarczyć relatywnie dużo (w akwariach HT) E.Carbo nie będzie wystarczające , węgla dostarczymy za mało stosując nawet maksymalne dawki przy których obsada da radę przeżyć. Dlatego o wiele bardziej racjonalnym rozwiązaniem jest nawożenie przy pomocy CO2. Przy oświetleniu rzędu 0,5W/L akwarium daje radę pociągnąć na E.carbo przy stałej dawce x3 - powyżej tej wartości oświetlenia już nie wystarcza. Jest na pewno lepszym i bardziej stabilnym źródłem węgla niż bimbrownia która ma bardzo duże wahania i nie mam możliwości jej regulowania. Najlepszym jednak rozwiązaniem jest wysokociśnieniowa instalacja CO2 czyli butla i reszta akcesoriów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aldehyd jest trucizną. Tyle że w EC jego stężenie to jakieś ~2% o ile dobrze pamiętam, a dodatkowo rozpuszczamy te kilka kropel w wielu litrach wody. Takie coś nawet pić można, gdyby nie to że w wodzie akwarystycznej są dużo gorsze rzeczy. EC można bezpiecznie przedawkowywać wielokrotnie bez ryzyka. Bardziej tu chodzi o wygodę, bo podawać to trzeba regularnie, codziennie i w dużych dawkach. Im większe akwarium i mocniejsze światło, tym więcej tego trzeba lać i tym szybciej butelki się kończą.

 

Jest to fajne rozwiązanie w małych akwariach i w takich stanowi pełnoprawną alternatywę dla bimbro którym można łatwo przegazować. Ma też osobne działanie przeciwglonowe ponad to które wynika z samego lepszego wzrostu roślin w wyniku suplementacji węglem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja EC własnej "konstrukcji" używam tylko w celu trzymania w ryzach nitek, CO2 podaję z butli. Od czasu jak stosowałem samo EC nie miałem bąbelkowania roślin, po dodaniu CO2 po 2 dniach pokazały się bąbelki.

W przypadku EC nie spada pH podczas podawania, natomiast w przypadku CO2 tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Wybaczcie że się podłącze pod temat ale czy przy podawaniu EasyCarbo należy zrezygnować z napowietrzania akwarium w moim przypadku za pomocą filtra Unifilter 750. Jest to mój debiut z EC.

Mam problemy z krasnorostami a przy okazji chciałbym aby nieco roślinki ruszyły.

 

akwa. 240 l

Oświetlenie tylko 0,35 w na l.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...