Jump to content

Jaka jest różnica między co2 z butli/bimbrowni a easy carbo?


Recommended Posts

Węgiel w płynie , carbo to roztwór aldehydu glutarowego , aldehyd to silna trucizna - w małych stężeniach nie jest szkodliwa dla obsady- w przypadku kiedy węgla jako pierwiastka C musimy dostarczyć relatywnie dużo (w akwariach HT) E.Carbo nie będzie wystarczające , węgla dostarczymy za mało stosując nawet maksymalne dawki przy których obsada da radę przeżyć. Dlatego o wiele bardziej racjonalnym rozwiązaniem jest nawożenie przy pomocy CO2. Przy oświetleniu rzędu 0,5W/L akwarium daje radę pociągnąć na E.carbo przy stałej dawce x3 - powyżej tej wartości oświetlenia już nie wystarcza. Jest na pewno lepszym i bardziej stabilnym źródłem węgla niż bimbrownia która ma bardzo duże wahania i nie mam możliwości jej regulowania. Najlepszym jednak rozwiązaniem jest wysokociśnieniowa instalacja CO2 czyli butla i reszta akcesoriów.

Link to comment
Share on other sites

Aldehyd jest trucizną. Tyle że w EC jego stężenie to jakieś ~2% o ile dobrze pamiętam, a dodatkowo rozpuszczamy te kilka kropel w wielu litrach wody. Takie coś nawet pić można, gdyby nie to że w wodzie akwarystycznej są dużo gorsze rzeczy. EC można bezpiecznie przedawkowywać wielokrotnie bez ryzyka. Bardziej tu chodzi o wygodę, bo podawać to trzeba regularnie, codziennie i w dużych dawkach. Im większe akwarium i mocniejsze światło, tym więcej tego trzeba lać i tym szybciej butelki się kończą.

 

Jest to fajne rozwiązanie w małych akwariach i w takich stanowi pełnoprawną alternatywę dla bimbro którym można łatwo przegazować. Ma też osobne działanie przeciwglonowe ponad to które wynika z samego lepszego wzrostu roślin w wyniku suplementacji węglem.

Link to comment
Share on other sites

Ja EC własnej "konstrukcji" używam tylko w celu trzymania w ryzach nitek, CO2 podaję z butli. Od czasu jak stosowałem samo EC nie miałem bąbelkowania roślin, po dodaniu CO2 po 2 dniach pokazały się bąbelki.

W przypadku EC nie spada pH podczas podawania, natomiast w przypadku CO2 tak.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Wybaczcie że się podłącze pod temat ale czy przy podawaniu EasyCarbo należy zrezygnować z napowietrzania akwarium w moim przypadku za pomocą filtra Unifilter 750. Jest to mój debiut z EC.

Mam problemy z krasnorostami a przy okazji chciałbym aby nieco roślinki ruszyły.

 

akwa. 240 l

Oświetlenie tylko 0,35 w na l.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...