Skocz do zawartości

Problemy wodne i problemy z utrzymaniem roślin


justyna07094
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem niedoświadczona akwarystką i chciałabym skorzystać z waszej pomocy i rad.

Od jakiegoś miesiąca woda w moim akwarium zrobiła się żółta.

Nie wiem czy z tego samego powodu, czy nie ale rośliny też przestały sie rozwijać tak jak do tej pory.

Sprzęt:

Akwarium 70l

Świetlówka 1x15W

Filtr 60l

Grzałka z termostatem

Butla z CO2 firmy "FILTUS"

 

Co robić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Zadaj konkretne pytanie, dodaj czytelne zdjęcie całego zbiornika, dodaj czytelne zdjęcie problemu(chora ryba, marniejąca roślina, glon, itp.) - zrobione wcześniej.

2. Podaj dokładny wymiar zbiornika: 30x60x40 (72l)

3. Opisz jakie posiadasz oświetlenie: 1x15W, 13h dziennie włączone

4. Napisz jak długo funkcjonuje twój zbiornik: 4 miesiące

5. Napisz jak często i w jakich ilościach podmieniasz wodę: raz na trzy tygodnie, woda pochodzi ze studni głębinowej, testów nie posiadam, ph 7,2.

6. Czy w ostatnim czasie używałeś lub używasz preparatów antyglonowych, leków dla ryb, uzdatniaczy do wody lub innej chemii, bakterie, pożywki dla bakterii: błękit, cmf.

7. Czy używasz lampy UV, jeśli tak to od kiedy i ile czasu jest włączona, jaka jest jej moc: nie

8. Jak często „grzebiesz” w akwarium – przesadzanie roślin, odmulanie dna, czyszczenie szyb, przestawianie ozdób(korzenie, kamienie, „nurek”;P, itp.), dokładnie opisz jak wykonujesz te czynności : wtedy gdy wymieniam wodę, czyli raz na trzy tygodnie, odmulam także dno wtedy.

9. Temperatura w dzień i w nocy, czy posiadasz grzałkę z termostatem lub podłączoną po termostat: grzałka z termostatem, 26-30 stopni

10. Czy stosujesz jakieś nawozy, jeśli tak to jakie(firma), jak długo i w jakich dawkach/na dzień lub tydzień: CO2 (jedno "psiknięcie" na dwa/trzy dni), kulki gliniano-torfowe(przy podmianach wody)

11. Czy posiadasz CO2, jeśli tak to opisz zestaw, ile podajesz CO2, ile czasu w ciągu 24h podawane jest CO2. Jeśli to "bimbrownia" to czy regularnie robiony jest zacier, jakie proporcje(opisz dokładnie): zdjęcie mojego CO2 już jest powyżej.

12. Podaj dokładną obsadę twojego zbiornika: 3x kiryski pstre, 3x kiryski pandy, 6x razbor klinowych, 8x rhodostomusów, harem bojowników (1+3), glonojad niebieski, żabki afrykańskie sztuk 2.

13. Podaj dokładne ilości oraz nazwy roślin, kiedy zostały posadzone, czy były przesadzane(jeśli tak to jak - opisz dokładnie, przycinane oraz w jakiej są/były kondycji: dzisiaj została dokonana zmiana roślin w akwarium, przybyła kabomba, gałęzatka i moczarka, wcześniej była i została jakaś "sałata" i trawa rosnąca do góry mająca kształt spirali-nazwy nie jestem w stanie podać.

14. Napisz jakie posiadasz podłoże(firma), jak jest jego warstwa, czy masz substrat(firma), czy masz korzenie - jakie, kamienie – jakie, inne ozdoby – jakie: podłoże- żwir średni, czarny bazalt; jeden korzeń + kokos.

15. Podaj jakie posiadasz filtr/filtry: 1 filtr 60l, wymieniany raz w tygodniu, myty wodą z kranu, letnią.

16. Jak często karmisz ryby, jaka to karma(firma, rodzaj, nazwa, itp.), w ile czasu ryby zjadają pokarm, czy dajesz karmić ryby komuś innemu: ryby karmione są raz dziennie przez 6 dni w tygodniu, pokarm to albo ochotka, solowiec lub supervit firmy tropical. Ryby pokarm zjadają do 7 minut max. Karmie je tylko i wyłącznie ja o tej samej porze (wieczór).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. Opisz jakie posiadasz oświetlenie: 1x15W, 13h dziennie włączone

To co pisałem wcześniej. Dołóż światła. Nawet mało wymagające rośliny z takim światłem nie będą chciały rosnąć. Przy takim świetle co2 jest bezużyteczne.

 

5. Napisz jak często i w jakich ilościach podmieniasz wodę: raz na trzy tygodnie,

Wodę podmieniamy co tydzień. Odstana 24h. Podmieniamy 10%. Chyba, że to ma być zbiornik LT to podmieniamy rzadko lub wcale.

 

błękit, cmf.

Czy użyłeś węgla aktywnego aby wyciągnąć resztki chemii z wody ? Nie ? Zalecam. Jeden woreczek powiesić w kącie akwarium na 1-2 tygodnie. Woreczek wyrzucić.

 

odmulam także dno wtedy.

Syf na dnie to nawóz dla roślin. Grzebiąc we dnie dajesz zastrzyk po4 do wody.

 

26-30 stopni

Skąd takie wahania ? Zdecyduj się. 30st ? Chcesz ugotować te ryby ?

 

CO2 (jedno "psiknięcie" na dwa/trzy dni),

Jest bezużyteczne przy takim świetle. Przy Lt nie używamy co2.

 

kulki gliniano-torfowe(przy podmianach wody)

Kulki wtyka się w podłoże. Dlaczego przy podmianach ?

 

zdjęcie mojego CO2 już jest powyżej.

Nieregularne dawkowanie co2 powoduje wahania ph a to szkodzi rybom. Nie zagazuj ryb.

 

 

wymieniany raz w tygodniu, myty wodą z kranu, letnią.

UWAGA: Zapamiętaj i zapisz sobie to:

 

1) Filtr czyścimy jeśli jego wydajność spada poniżej 50% lub zapcha się.

2) Filtr płuczemy delikatnie usuwając większe zabrudzenia. Drobny brud zostawiamy. Używamy do tego wody odlanej z akwarium.

3) Wodą z kranu załatwiasz pożyteczne bakterie we filtrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. Opisz jakie posiadasz oświetlenie: 1x15W, 13h dziennie włączone
To co pisałem wcześniej. Dołóż światła. Nawet mało wymagające rośliny z takim światłem nie będą chciały rosnąć. Przy takim świetle co2 jest bezużyteczne.

 

Dobrze, w takim razie jak najszybciej dołożę oświetlenie, lub wymienię. Czy mogę prosić o jakieś rady odnośnie tego zakupu?

 

5. Napisz jak często i w jakich ilościach podmieniasz wodę: raz na trzy tygodnie,
Wodę podmieniamy co tydzień. Odstana 24h. Podmieniamy 10%. Chyba, że to ma być zbiornik LT to podmieniamy rzadko lub wcale.

 

Odstana, 10%. Tylko, że raz na trzy. Zmienię to.

 

odmulam także dno wtedy.
Syf na dnie to nawóz dla roślin. Grzebiąc we dnie dajesz zastrzyk po4 do wody.

 

Zrozumiałam.

 

kulki gliniano-torfowe(przy podmianach wody)
Kulki wtyka się w podłoże. Dlaczego przy podmianach ?

 

Tak, wtykam w podłoże. Bo chyba nie wiem jak to robić inaczej i kiedy/w jakich ilościach.

 

zdjęcie mojego CO2 już jest powyżej.
Nieregularne dawkowanie co2 powoduje wahania ph a to szkodzi rybom. Nie zagazuj ryb.

 

Jakie powinno być prawidłowe podawanie CO2?

 

 

wymieniany raz w tygodniu, myty wodą z kranu, letnią.

 

UWAGA: Zapamiętaj i zapisz sobie to:

 

1) Filtr czyścimy jeśli jego wydajność spada poniżej 50% lub zapcha się.

2) Filtr płuczemy delikatnie usuwając większe zabrudzenia. Drobny brud zostawiamy. Używamy do tego wody odlanej z akwarium.

3) Wodą z kranu załatwiasz pożyteczne bakterie we filtrze

 

No właśnie wydajność spada mniej więcej po tygodniu, stąd też te wymiany.

Płukany delikatnie, jednak nie wodą z akwarium-zmienie to.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, w takim razie jak najszybciej dołożę oświetlenie, lub wymienię. Czy mogę prosić o jakieś rady odnośnie tego zakupu?

Pewnie masz standardową pokrywę z plastiku z jedną świetlówką. Dołożenie kolejnej to wydatek nie mały i trzeba później łączyć kabelki. Masz lampkę biurkową ? Można przeprowadzić eksperyment i świecić maksymalnie z góry pod ukosem na roślinę. Zobaczysz zmiany. Niestety nad oświetleniem trzeba pomyśleć.

 

Ja zmontowałem pokrywę ze sklejki, a w środek dałem panel sufitowy. Ważne są otwory wentylacyjne bo inaczej zrobi się zwarcie - chyba, że szczelne oprawki itd.

 

 

Odstana, 10%. Tylko, że raz na trzy. Zmienię to.

Tak częste podmiany niszczą biologię zbiornika.

 

Tak, wtykam w podłoże. Bo chyba nie wiem jak to robić inaczej i kiedy/w jakich ilościach.

W necie są zalecenia. Nie poradzę Ci bo mam ziemię i nawozy. Kulek nie używam. Zbyt duża ilość kulek spowodować może przenawożenie.

 

Jakie powinno być prawidłowe podawanie CO2?

Podawaj tylko w dzień. Uważaj żeby nie zagazować ryb. Jeżeli pływają przy powierzchni to włącz napowietrzacz - ratuj ryby.

 

No właśnie wydajność spada mniej więcej po tygodniu, stąd też te wymiany.

A może sypiesz za dużo pokarmu, który pleśnieje na dnie lub zatyka filtr ?

 

Płukany delikatnie, jednak nie wodą z akwarium-zmienie to.

Większość osób początkujących popełnia takie błędy. Nawet ja 20 lat temu.

 

Ps. Priorytetem jest oświetlenie. Póki co nie kupuj roślin wymagających, bo będziesz patrzeć jak marnieją. Poszukaj cieniolubnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie masz standardową pokrywę z plastiku z jedną świetlówką. Dołożenie kolejnej to wydatek nie mały i trzeba później łączyć kabelki. Masz lampkę biurkową ? Można przeprowadzić eksperyment i świecić maksymalnie z góry pod ukosem na roślinę. Zobaczysz zmiany. Niestety nad oświetleniem trzeba pomyśleć.

Dzisiaj dołożyłam 1x11W do tego co już było. Jest to lampka która miałam do akwarium bez pokrywy, przypinana do ścianek akwarium. Umiejscowiłam ją w miejscu, gdzie jest otwór na podawanie pokarmu. "Na oko" jest dużo jaśniej. A jak to jest w praktyce? Czy to pomoże?

 

Tak częste podmiany niszczą biologię zbiornika.

Raz na trzy tygodnie oczywiście. Nie raz na trzy dni.

 

Podawaj tylko w dzień. Uważaj żeby nie zagazować ryb. Jeżeli pływają przy powierzchni to włącz napowietrzacz - ratuj ryby..

Oczywiście tylko w dzień, wiem. Jeszcze nie zdarzyło się tak, że musiałam je ratować przez CO2.

 

A może sypiesz za dużo pokarmu, który pleśnieje na dnie lub zatyka filtr ?

Myślę, że nie daje dużo jedzenia. A nawet jestem tego pewna.

 

Większość osób początkujących popełnia takie błędy. Nawet ja 20 lat temu.

Mam nadzieje, że niedługo przestanę popełniać takie błędy! :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...