Skocz do zawartości

Zakładam akwarium - prośba o rady , doświadczenia


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

jestem właśnie w trakcie zakładania akwarium. W związku z czym na pewno pojawi się wiele pytań w trakcie.

Postanowiłem , więc założyć ten wątek i tutaj prosić was o pomoc.

 

 

Planowana o obsada to :

 

2 x skalar

4 x bocja

1 x duch ( jeżeli może być z tymi rybami )

2 x zbrojnik

 

i może coś jeszcze ... ( proszę w razie czego o sugestie )

 

 

 

Aktualnie jestem na etapie :

 

- Akwarium 120l. wykonane na zamówienie - Akwa-Terra Warszawa

- Podłoże wykonane ze żwirku ( biały i czarny ) - ( Diskus / Kakadu )

- Korzenie ( 2 sztuki dosyć rozłożyste ) 2 lawy - ( Diskus )

 

Teraz chce kupić osprzęt ( filtr , grzałka , termometr )

 

Dużo czytałem na forum i już sam nie wiem , który filtr wybrać.

W grę wchodzi absolutnie tylko wewnętrzny , więc proszę nie dawać propozycji na kaskady i kubełki.

 

Moje typy :

 

- Fluval U3

- Sera 120

- Eheim Pickup 200

- Tetra IN800

 

Co byście wybrali w moim przypadku a co ewidentnie odrzucili ?

 

 

Z góry dzięki za pomoc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o obsadę to przedewszystkim musisz podać parametry wody, którą będziesz miał w zbiorniku (najlepiej ze strony wodociągów, ewentualnie testy). Co do bocji, to powiedz jeszcze o jakiej bocji mówimy? Założę, że o wspaniałej (wydaje się być najbardziej popularna), na tą rybę wydaje się, że masz zbyt małe akwarium. Ta rybka jest duża, wymaga także dużego akwarium, do tego ma wymagania odnośnie wody, także to wymaga zastanowienia. Nic nie wspomniałeś także o roślinach, które powinny być integralnym elementem akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem na myśli oczywiście bocje wspaniałą. Tak myślałem , że z duchem może być problem :-(

 

W Diskusie mają w jednym akwarium właśnie skalary z bocją. Wszystkie osobniki rozmiaru mniej więcej 10-15 cm. Po kilka sztuk jednego i drugiego rodzaju. Cholernie mi się to spodobało dlatego stwierdziłem , że zrobiłbym podobną obsadę tylko w mniejszej ilości.

 

Rośliny oczywiście przewiduję...chciałem kupić jutro filtr , grzałkę , termometr a we wtorek roślinki i zacząć zalewanie wodą.

 

 

No i ponawiamy zapytanie o filtr

 

Moje typy :

 

- Fluval U3

- Sera 120

- Eheim Pickup 200

- Tetra IN800

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im mniej chemii tym lepiej. Im więcej cierpliwości tym lepiej. Im mniej ryb w okresie do 30 dni tym lepiej :)

Ja bym zrobił tak - to czego nie zrobiłem:

 

Sprawdził parametry H2O w kranie - ph, KH i GH. Potem określił do jakich wartości się dąży i ewentualnie zmieszał wodę demineralizowaną lub RO w takim stosunku by pożądane wartości były już od startu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jakoś przyzwoicie wygląda ten żwir..._Zrobiłem z białych kamyków plażę :-) , reszta akwarium przysypana jest czarnym żwirem a w niektórych miejscach leży porozrzucany ( artystycznie :-) ) biały i szary żwirek. Ładnie :-)

Poza tym dwa korzenie , lawa , i dwa nieduże kamienie..._Sporo roślin.

 

Wszystko dzisiaj odpaliłem i czekam teraz kilka tygodni.

 

Nie mam osobnego napowietrzacza ale filtr ma regulację powietrza i wytwarza dodatkowe bąbelki poza filtrowaniem.

Czy bardzo muszę rozkręcić to powietrze ?

Bo tak to nie_słychać praktycznie pracy filtra ale jak dodam powietrze to zaczyna się hałas.

 

Luna: Dbaj o pisownię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Luna za odpowiedź..i wszystkim innym za rady.

 

Póki co akwarium dojrzewa ...zrobię za jakiś czas zdjęcie i wrzucę :-)

 

 

Mam oświetlenie : świetlówki 2 x 24W T5 i dodatkowo mam metrowy pasek led5050 RGB ( ustawiam kolor pomarańczowy lub czerwony dla roślin )

 

Co myślicie o tym oświetleniu , da sobie radę ? Myślałem czy nie wybrać dwóch różnych kolorów świetlówke np. 6500 i drugie coś bardziej pod rośliny.

 

 

 

Dodaję zdjęcie akwarium po dniach ... po 10 dniach jest trzy razy tyle rogatki...rośnie jak szalona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...