Skocz do zawartości

Pierwsze i chyba ostatnie akwarium - GLONY!!!


kreweta
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

1.Kiedy akwarium zostało zalane - 3 tygodnie temu

2.Litraż i wymiary akwarium - standard 112l

3.Jakie jest oświetlenie- standard 2x18W

4.Jak długo świecisz - 8h

5.Podłoże - ziemia ogrodowa (podłoże pod róże z casto) i piach

6.Filtracja - JBL e900

7.Typ zbiornika: małowymagajace rośliny - nurzaniec, kabomba, rogatek, rogatek, mech plus planowana obsada

8.Ozdoby - korzenie spreparowane własnorecznie

9.Rośliny - nurzaniec, robatek, cabomba, mech

10.Ryby - brak planowane 6 razy piskorek, 5 red cherry, 15 razbora klinowa i harem gurami

11.Podmianki - od 5 dni co drugi dzień 20 l

12.Nawożenie akwarium - po ataku glonów zacząłem dawac kilka kropel Pro fito z potasem, żelazem i manganem

13.CO2 - nie jest. Obecnie mam 3 mg/l

https://plus.google.com/photos/10288812 ... banner=pwa

14.Parametry wody/ aktualne wyniki testów jakie posiadasz:

NO3 - 10mg/l

NO2 - 0

KH - 6

GH - 14-21

Ph - 7,2

CO2 - 3mg/l

 

Opis problemu

Akwarium kupiłem używane. Obsadę oddałem znajomemu, rośliny i podłoże wywaliłem, filtr wypłukałem w odstanej wodzie i na czas urządzania akwarium podłączyłem do wiadra z wodą - 2 dni. Korzenie wygotowałem w solance i zwykłej wodzie i moczyłem 2 tyg. Na początku nie miałem testów i zaufałem wiadomościom podanym na stronie wodociągów. Podawali twardość węglanową na poziomie 8d ale po zakupie testów okazało się że ogólną mam >21. 10 dni po zalaniu pojawiły się glony. Teraz mam chyba wszystkie rodzaje. Rośliny marnieją. Zacząłem robić podmiany co drugi dzień 20 l wodą od znajomego ze studni o twardości ogólnej 7-14 po to żeby zmiękczyć wodę i być może pozbyć się glonów. Po podmianach kondycja roślin trochę się poprawiła ale i glonów przybyło. Po przeczytaniu paru postów zacząłem stosować zielona herbatę - szklanka dziennie, kilka kropel nawozu profito (liczę na uzupełnienie żelaza) i nie wiem co jeszcze mogę zrobić. Wiem że powinienem kupić jeszcze testy na PO4, Fe i Bóg wie co jeszcze ale fundusz przeznaczony na akwa się kurczy a tu nie ma jeszcze żadnego żyjątka. Czy na podstawie danych jakie podałem i zdjęć jesteście w stanie coś poradzić? Czy bimbrownia pomogłaby w walce z glonami i czy jest sens ja montować przy tym oświetleniu? Macie jakiś pomysł na uratowanie tego akwa bo włożyłem w niego sporo pracy i niemało kasy i zaczynam tracić cierpliwość? Zdjęcia:

https://plus.google.com/photos/10288812 ... ?banner=pw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy na PO4 wystarczą. Na żelazo zbędne. Można zorientować się po roślinach.

Może w studni są glony i tylko je przenosisz. Podmieniaj wodę normalnie z kranu. Rogatek jak się rozrośnie to zbije twardość. Kup Easy Carbo albo jakiś zamiennik i przedawkuj 5-krotnie. Stosujesz herbatę, poczekaj przynajmniej 2 tygodnie na efekt zmiany i reakcje zbiornika. Odstaw nawozy. Spróbuj zaciemnić zbiornik.

Polecam ten temat

post103028.html#p103028

3 miesiące walczyłem z glonami i dopiero po tych poradach wygrałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pojawiły się glony.

Jakie?

 

Rośliny marnieją.

Do odratowania.

Zacząłem robić podmiany co drugi dzień 20 l

Takimi częstymi podmianami rozwalasz biologię zbiornika i wyjaławiasz wodę. Rozwalasz stosunek no3:po4.

 

szklanka dziennie,

Jeny, 7 szklanek w tygodniu ? Metody pośrednie są nieskuteczne.

kilka kropel nawozu profito (liczę na uzupełnienie żelaza)

Na 112l powineneś dać 10ml profito na tydzień. Ja bym dał połowę na początek. Jednakże w profito po tyg. żelazo podniesie się o 0,16mg/l.

Nie baw się w grę typu: To dam a tego nie. Jak nawozisz to musisz wiedzieć czego brakuje i ile.

 

Wiem że powinienem kupić jeszcze testy na PO4, Fe

No3 , po4 wystarczą. Sole też konieczne.

 

 

Czy bimbrownia pomogłaby w walce z glonami

Obniży Ph i zaszkodzi glonom, ale też da kopa do wzrostu dla roślin i zwiększy się zapotrzebowanie na pierwiastki. Przy brakach rośliny staną w miejscu i wkroczą glony. I tak koło się zamyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia udostępnione. Co to za glony na nurzańcu - najlepiej widać na zdjęciu w umywalce. Węgiel kupiony - podaje 3-krotną dawkę. Kupiłem keramzyt i zastąpię nim jeden wkład gąbkowy. Testy zamówione. Jak dojdą zrobię pomiary. Z herbatą myslałem że jak nie mam obsady to mogę poszaleć. Dzięki za zainteresowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Weekend majowy opóźnił wysyłkę testów. Oto wyniki pomiarów:

- pH - 7,4

- KH 5

- GH 11

- CO2 - 6

- NH3 - 0,

- NO2 - 0,

- NO3 - 5,

- PO4 - 0,

- Fe - 0,1

 

Glonów jest mniej. Wyciąłem najbardziej obrośnięte glonami rośliny, zastąpiłem 1 gąbkę keramzytem kupionym w Castoramie, stosowałem zieloną herbatę, dodałem kilka liści dębu, kupiłem Carbo i od tygodnia podaję potrójną dawkę, po zrobieniu testów dodałem 10 ml nawozu profito. Co jeszcze mógłbym zrobić? Czy mogę powoli wprowadzać ryby?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz zerowe fosforany a powinieneś mieć przynajmniej na poziomie 0,5.

Załatw sobie jakiś nawóz makro.

Druga sprawa, że masz jeszcze niestabilną biologię w zbiorniku.

Daj temu akwarium czas na dojrzenie.

Glony zazwyczaj pojawiają się na starcie i jak zbiornik się ustabilizuje to znikają lub zmniejsza się ich ilość.

Możesz już wprowadzać ryby.

Fotek nie można otworzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znaczy że zawiązał się cykl azotowy i nic poza tym - pełna stabilizacja akwarium trwa trzy -cztery miesiące i więcej , wtedy rośliny osiągają mniej więcej swoje docelowe rozmiary , ustala się w tym czasie docelowe nawożenie (wprowadza się korekty) , do tego czasu normą jest pojawianie się wysypów glonów które są sygnałem że z nawożeniem akwarium coś jest nie tak .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Glony dalej rozwijają się w najlepsze. Do akwarium wprowadziło się stadko krewetek red cherry. Jedzą glony, pokarmem który podawałem  się nie  interesowały. Kupiłem sole i zacząłem nawozić. Jaki stosunek NO3 do PO4 utrzymywać żeby pozbyć się glonów i nie zaszkodzić krewetkom. Czytałem o stosunku 10:1. Mam więc utrzymywać 10 mg/l no3 i 1mg/l po4. Czytałem że stężenie powyżej 1mg/l po4 jest szkodliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...