Skocz do zawartości

Mało roślinek - 200L


Czarka89
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam na imię Klaudia i potrzebuję waszej pomocy. Mam ok 7 letnie akwa 200L (120x31(36)x50), od 5 lat stoi w garażu. Teraz planuję je ponownie uruchomić. Problem w tym, że ja (studentka) mieszkam 100km od domu i wracam do domu co ok 1-2 tyg. Akwa chce uruchomić w domu bo ja nie mogę go zabrać ze sobą ze względu na częste przeprowadzki i potrzebuję takiej obsady która by nie wymagała częstej i dużej opieki, bez CO2 - bez bardzo częstych przycinek itp. Najpierw myślałam nad obsadą mało wymagającą i dość gęsto posadzoną ale wtedy musiałabym zrobić raczej typowego LT tylko że nie wszystko mi odpowiada z takiego prowadzenia. Więc zdecydowałam się na bardzo małą ilość roślin a głównym punktem akwarium byłby duży korzeń, zależy co by mi się udało dostać. Nie chciałabym robić BW wolałabym jakąś jaśniejszą kompozycję. Co do sprzętu rozumiem, że w takim akwarium wymagana była by dobra filtracja i napowietrzanie? Tu mam też pytanie jakby wyglądał stan tych kilku mało wymagających roślinek w późniejszym czasie bez CO2? Czy utrzymanie takiego akwa (szczególnie roślinek) w dobrej kondycji jest w ogóle możliwe? Głównie chodzi mi o takie akwarium w którym byłoby mało do roboty z roślinkami ale nie chce robić typowego LT. Pozdrawiam Klaudia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka podstawowych roślinek, raczej słabe [standardowe] światło. Jakieś podstawowe rybki. O ile ktoś będzie sypał karmę regularnie to ma to szansę wypalić, nie musisz się wpisywać w schematy.

 

CO2 nie jest wymagane, odpowiednio dobrana filtracja jest. Dodatkowe napowietrzenie nie będzie potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, dzięki za odpowiedź. Karmę w tygodniu będą oczywiście podawać rodzice. Obsadę chcę neonki czerwone, skalar, kiryski, otoski więc nic szczególnego :) Jako, że te rybki żyją naturalnie prawie bez roślinek myślę, że powinno być dobrze. Co do filtracji może zadałam źle pytanie, chodziło mi o to czy takie coś wypali przy 2 kubełkach, jeden biologiczny a drugi mechaniczny (mocniejszy) i napowietrzanie deszczownicą poprzez ruch tafli wody? :) Oświetlenie mam standardowe 2x30W T8 ale myślę aby nie zmienić na 2x39W T5 (ze względu na mniej grzejące się stateczniki elektroniczne, energooszczędność i żywotność) ale tu pytanie czy 2x39W (wychodzi 0,37W/l) nie będzie za dużo na te kilka roślinek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skalary przy tej szerokości akwarium nie bardzo. To profil? Powinno być przynajmniej te 40cm w najwęższym miejscu.

 

Dwa kubły jak najbardziej, ale lepiej oba zasypać keramzytem i dać po prostu prefiltry. Napowietrzenie takie wystarczy.

 

Oświetlenia nie będzie za dużo przy tej wysokości słupa wody. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to profil, no to zamiast skalara to parka ramirezek lub coś większego od neonków heh. Mam fluvala 204 i tego chciałam jako biologa a drugiego kubła jeszcze nie kupiłam ale raczej to będzie Eheim 2073 ma prefiltr, będzie mogło tak być? Co do oświetlenia właśnie też na głębokość to lepiej sprawdzi się T5, dlatego też chciałam na te zmienić :) I mając taki sprzęt i obsadę, podmiany wody i odmulanie, to z łatwymi roślinkami nie powinno być dużych problemów bo o to mi najbardziej chodzi :)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ramirezek to nawet kilka par, albo innych pielęgniczek. Tylko przydałoby się sprawdzić na stronie Twoich wodociągów jaką masz wodę w kranie [PH i twardości] - to ważne jak chodzi o dobór obsady.

 

Sam Fluval to byłoby rzeczywiście mało. Producent deklaruje do 200l, czyli rzeczywiście maks dla niego to w porywach może 140-150l. Prosty mechaniczny prefiltr [gąbka] można zrobić na wlocie każdego filtra, wtedy cały kubeł zasypujesz sobie keramzytem i masz spokój z jego otwieraniem na pół roku albo i dłużej. Eheimy można polecać w ciemno, ale jeśli ma być to akwarium raczej dość "skromne" z wiadomych względów to niewiele stracisz kupując jakiegoś markowego JBL'a.

 

Co do oświetlenia, tak - T5 jest trochę wydajniejsze, ale chyba nie ma sensu wymieniać wszystkiego dla 18W. Zresztą przy tej wysokości akwarium najlepiej sprawdziłyby się lampy HQI a nie świetlówki... ale znowu - nie jest to opłacalny biznes dla kilku podstawowych roślinek. Na Twoim miejscu, w tej sytuacji zrobiłbym tak: dokupił odbłyśniki do obecnych świetlówek, ewentualnie wymienił je na nowe jeśli świeciły wcześniej dłużej niż rok. Do nich dokupić drugi zestaw świetlówek [byleby znowu z mocą nie przesadzić], dedykowane moduły, lub nawet żarówki energooszczędne odpowiedniej barwy.

 

Jakieś mchy, gałęzatki, paproć pływająca, anubiasy, moczarki - to urośnie dosłownie na każdym świetle, prawie w każdych warunkach. Część to powoli rosnące rośliny cieniolubne, a część "chwasty" które pięknie urosną nawet jak będziesz tam świecić lampką biurkową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, ja mieszkam na wsi (tzn rodzice) i musiałabym się spytać z którego miasta idą te wodociągi ale nie wiem czy to ma jakieś znaczenie bo mam kuchenny filtr RO z którego nawet herbata duuużo lepiej smakuje :) I z niego wcześniej też zalewaliśmy całe akwarium ale to zajmowało ze dwa dni.

 

Co do filtra to jeszcze się zastanawiam Unimax 500/Tetra ex1200/JBL e1501/Eheim 2073 a naczytałam się sporo o nich i każdy ma wady i zalety :) Problem w tym ze niektóre posty są stare lub nowsze tylko że wtedy ludzie piszą o kilkuletnich filtrach gdzie na to samo wychodzi heh.

 

Oświetlenia nie chcę zmienić tylko ze względu na 18W a raczej dla żywotności, mniejsze grzanie i energooszczędność. Mama szczególnie patrzy na energooszczędność, to samo tyczy się filtra, Eheim pod tym względem wygrywa u mnie.

 

A roślinki to jeszcze się nie zastanawiałam, lepiej patrzyć na wolno czy szybko rosnące oczywiście mało wymagające :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, ja mieszkam na wsi (tzn rodzice) i musiałabym się spytać z którego miasta idą te wodociągi ale nie wiem czy to ma jakieś znaczenie bo mam kuchenny filtr RO

Nie wiem czy takie RO daje wodę takiej jakości jak akwarystyczne, ale jeśli tak to należałoby taką wodę mieszać z kranówką, lub odpowiednio mineralizować - co nie zmienia faktu że dla ryb lubiących miękką i kwaśną wodę byłaby idealna. Oczywiście możesz mieć też w miarę miękką wodę w kranie...lub kupić gatunki które wolą wodę twardszą. Także wszystko zależy co wlejesz do akwarium.

 

Co do filtra to jeszcze się zastanawiam Unimax 500/Tetra ex1200/JBL e1501/Eheim 2073 a naczytałam się sporo o nich i każdy ma wady i zalety :)

Jak nie Eheim, to JBL. Przy czym nie musisz brać największych modeli, z Fluvalem JBL 900'tka wystarczy aż zanadto.

 

Oświetlenia nie chcę zmienić tylko ze względu na 18W a raczej dla żywotności, mniejsze grzanie i energooszczędność. Mama szczególnie patrzy na energooszczędność, to samo tyczy się filtra, Eheim pod tym względem wygrywa u mnie.

 

Eee... ale te 18W więcej [mimo ciut lepszej wydajności świetlnej] - zużyje też 18W więcej energii. Specjalnie na energooszczędność nie musisz patrzeć, w skali miesiąca to koszt paczki papierosów, może dwóch w porywach. Niekoniecznie szybko takie rzeczy się zwracają. ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za porady. Wodę mogę jutro zbadać jak kupię testy, to Ci wtedy napiszę jaką mam :)

Co do filtra chciałabym od razu troszkę większy bo całkiem możliwe, że pod koniec roku będę na swoim zakładać ok 100L i po prostu wezmę sobie tego Fluvala :) Z resztą teraz on ma zepsuty wirnik, ale zakładam, że uda mi się go naprawić heh

Świetlówki to jeszcze nie wiem dokładnie czy zostawić czy zmieniać, powiem mamie co i jak, niech sama zdecyduje.

 

EDIT: dziś zbadałam wodę

 

RO:

-TwO 3n bardzo miękka

-pH 6,5

 

Kranówa:

-TwO ok 20n twarda

-pH 7,8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...