Jump to content
Sign in to follow this  
OnlySiara

Dziwne "koniczynki" na tafli wody

Recommended Posts

Witam! Jakiś czasem temu (jakies półtora miesiąca) załozyłem akwa. Poszedłem w Ameryke południową - pływają neonki, ramirezki i otoski... ale tu nie o tym.

Rośliny w moim akwarium, przyznam, nie były jakoś specjalnie przemyślane. Więcej: nie znam ich nazw - zdałem sie na znajomego, który bardziej zna się na roślinkach. Tak więc zakupił mi zestaw jakiś ładnych, zielonych... no i dopiero teraz zastanawiam się, co jest czym. No i oczywiście w następnym akwa (w planach krewetkarium) roślinki będa już przemyślane, poznane, a i świartło będzie mocniejsze.

Ale problem dotyczy tego, że w moim 60l baniaku, oświetlanym przez świetlówkę akwarystyczną o mocy 11W (btw. chcę zakupić chyba lepsze - myślicie, że jest sens?) i nawożonym co 2 dni po 5-8kropelek nawozu SERA Florena, od jakiegos czasu pojawiły się na tafli wody takie... koniczynki. Nie wiem, co to jest, skąd to się bierze, czy jest to normalne i zdrowe... świadczy to o tym, że cos jest źle, czy że jest ok? No i mech jakoś nie rośnie... Zrobił sie brązowy, jak go rusze czymkolwiek, to toda robi sie mętna...

poniżej foty:

Światło masz słabe wiec rośliny mogą nie rosnąc a ta koniczynka to rzęsa wodna.

Czyli to normalny objaw, nic nie jest źle?

O dziwo roślinki pną się w górę raczej... Jednak i tak chce zmienić oświetlenie. Ktoś może mi powiedziec, czy w firmowej pokrywie Aquaela moge wymienić świetlówkę? I na jaką, aby rybki moje (Ramirezy+neony zielone+otoski) czuły sie dobrze, ale i roślinki ładnie rosły?

Jest to normalna roślinka, nic nie jest źle ;)

Rośliny masz raczej cieniolubne wiec ci rosną.

Oświetlenie chcesz dołożyć do tego 60l akwarium, czy do krewetkarium?

Do tego :) Krewetkarium dopiero w planie do założenia na przyszły miesiąc i tak już raczej mam dopasowane oświetlenie ;)

Jeżeli znasz się na przerabianiu pokrywy, to możesz dokupić jeszcze jedną taką świetlówkę 11W o barwie 6500k albo i większej, plus jedna 18W.

Ta rzęsa jest przydatna ponieważ daje cień neonką, które nie za bardzo lubią jasne światło.