Skocz do zawartości

porady mile widziane


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Od jakiegoś czasu kompletuje swoje akwarium, (można rzec że pierwsze, kiedyś jako mały chłopiec miałem akwarium ale teraz już wiem że większość rzeczy tam nie pasowała do siebie) i mam sporo pytań które mnie nurtują.

 

Akwarium 96l, wymiary d80 sz30 w40

Filtr MINI KANI 120

 

Parametry wody - zbiornik jeszcze stoi pusty więc jedynie mogę podać link do wodociągów:

http://www.wodociagi.ostrowiec.net.pl/p ... ex_op.html

 

Oświetlenie:

Pokrywa jeszcze nie skończona ale przymierzam się do:

2x24W t5 - 0,5 W na litr

lub

3X14W t5 0,43 W na litr

 

Rośliny:

- przy takim oświetleniu zdecydowanie mało wymagające ale jestem zielony w tym temacie więc proszę o jakieś sugestie, zastanawiałem się nad zakupem jakiegoś zestawu roślinek na allegro.

 

Obsada:

- brzanki sumatrzańskie,

- neon innesa

Wiem że to rybki stadne i zastanawiam się czy istnieje możliwość trzymania obu gatunków w takim akwarium, jeśli już to w jakich ilościach.

Dodatkowo prosił bym o jakieś sugestie co do obsady uwzględniając w niej brzanki i pomijając rybki żyworodne, nie mam nic przeciwko tym rybką ale po prostu są mi już trochę znane.

 

Podłoże

Tu kolejny dylemat, wiem że nie może być zbyt drobne i ostre bo brzanki jedzą pokarm z dna, jedyne jakie mi przychodzi do głowy to żwirek który od zawsze z tego co pamiętam się stosowało w akwariach, dodatkowo wydaje mi się że lepiej rybki wyglądały by przy ciemnym podłożu, czytałem o pisaku kwarcowym ale ten chyba jest za drobny więc i tu proszę o jakieś wskazówki.

PS

Fajnie było by koszty były jak najniższe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o rośliny to przy 0,5W/l nie muszą być mało wymagające. ;)

Dodasz co2 i zaczniesz nawozić to będziesz mógł stworzyć akwarium roślinne.

 

Jeśli bardziej zależy ci na rybach to zdecydowanie lepiej byłoby gdybyś założył akwarium biotopowe.

Lecz musisz się zdecydować na brzanki lub neony.

Jeśli wybrałbyś brzanki to biotop Azji (dokładnie Indonezja).

Jeśli wybrałbyś neony to neony + ryby pochodzące z Amazonki.

 

Więcej informacji możesz znaleźć na tym forum w dziale o obsadach. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem troszkę o biotopie Azja (Indonezja) i na tą chwile jestem za pozostawieniem brzanek, myślę że około 6-8 szt, dodatkowo na dno wydaje mi się że powinna pasować Bocja pręgowana (Botia striata), też koło 6 szt, zastanawiam się również nad Danio pręgowany, (Danio rerio) dodatkowo ale obawiam się że to już trochę za dużo choć z tego co się zorientowałem wszystkie te odmiany mają inne upodobania jeśli chodzi o miejsce w akwarium. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Pojawił się kolejny dylemat dotyczący roślinek, zaopatrzyłem się w sadzonki roślin z allegro, w zestawie znajdują się:

 

Limnophila sessiliflora
Hygrophila polysperma
Mech-szczepka Peacock Moss
Rotala Rotundofolia
Heterathera zosterifolia
Bacopa Caroliana
Wywłócznik Brazylijski
Rotala Wallichii
Limnobium laevigatum
Duży Heniek
Didiplis Diandra
Eleocharis vivipara
Cardamine Lyrata
Staurogyne Repens

 

Rośliny są nieukorzenione, każdą z roślinek przywiązałem  delikatnie do małego kamyczka a następnie zakopałem w piasku i teraz się zastanawiam czy odpowiednio je potraktowałem.
Dodam tylko że obecnie oświetlenie to tylko 0,33 W na litr, akwarium nie jest niczym nawożone.

Edytowane przez .Elliot.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co przywiązywać roślinki do kamyczka? Zakop je w piasku i powinno być dobrze.

Heńka? Mech? ;)

Heńka ciężko paluchami "wkopać" a mech na kamyczek lub korzonek.

Ja proponuję zakupić pęsetę chirurgiczną. Jak najdłuższą. Bez tego ciężko cokolwiek robić w baniaku. A co do samych zestawów. Koszyk "zieleniny" kosztuje w akwarystycznym tyle, co zakupiony zestaw. Niby fajnie. Ale jest w nim mało tego zielicha. Moim zdaniem żeby obsadzić jako tako baniaczek, potrzeba 3-5 takich zestawów. Gdybyś mieszkał blisko Ostrowi Mazowieckiej, to co dwa tygodnie rozdaję za przysłowiowe "pifffo" sporo roślin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tubylec nad pęsetą się jeszcze nie zastanawiałem, ale widzę że pora coś o tym pomyśleć :), szukałem i najdłuższą jaką znalazłem to 250 mm ale znalazłem coś takiego: http://allegro.pl/zestaw-odmulacz-skrobak-szczypce-i3412813317.html

Zastanawiam czy jest sens to kupować, długość to 400 mmm więc mi odpowiada tylko pytanie czy to nie kolejny zestaw który w rzeczywistości nadaje się do "niczego" ;)

 

Co do ilości roślinek to zestaw zakupiłem na próbę by zobaczyć jak to wygląda, ile tego jest itp:. Obecnie się uczę jak postępować z roślinami, może kiedyś akwarium się zapełni roślinnością.

 

Gdybym mieszkał bliżej Ciebie to już pewnie bym się wybierał z browarem :)

Edytowane przez .Elliot.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpisz w "szukajkę" portalu aukcyjnego pęseta 30 (mi wystarcza 30cm ale są i dłuższe).

W zdrowie i medycyna będziesz miał piękne nierdzewne pęsety. Brakuje im tylko logo ADA. ;)

 

Tubylec to ranga nadawana przez automat forum.

Mi rodzice dali Przemek. A login to przemo-lukas. ;)

Edytowane przez przemo-lukas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na allegro są też 50cm - a nawet 60-65 - ale trzeba pamiętać że łapie się je w połowie więc przy większości baniaków i tak łapkę trzeba zanurzyć - chyba że przy podmianach jak jest mniej wody. 

 

Te szczypce z plastiku z aukcji podanej wyżej mam - przy niektórych pracach się przydają - a nawet przy sadzeniu roślin - np rogatka - ja wsadzam w piach - ale trudniej to się robi niż pincetą (przy heńku pinceta to chyba podstawa). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...