Skocz do zawartości

Obsada 240l co do Szczupaczków ?


Kajolica1
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Po długich miesiącach planowania zapadła decyzja o postawieniu baniaka 240l :DD:

Jeśli chodzi o obsadę to głównymi lokatorami mają być Szczupaczki żyworodne.

Za nic w świecie nie chcę z nich rezygnować i postaram się stworzyć im jak najlepsze warunki ( wszystko dla nich..ehh :roll: )

Z początku akwarium miało być jednogatunkowe, ale ponieważ min. litraż dla tych rybek to ok. 120l a zbiornik,

który kupuję jest 2 razy większy chciałabym coś dodać.

 

240l 120x40x50

pokrywa + oświetlenie T5 2x45W

filtr zewnętrzny Unimax 250

piasek kwarcowy czarny + Sera FloreDepot

oczywiście grzałka, rośliny itd

 

Z parametrów wiem tylko:

pH 7,3

twardość wody - bardzo miękka ok 5

 

Problem jest w tym że Szczupaczki lubią twardą wodę, więc jeśli nie uda mi się doprowadzić węża z ogrodu gdzie woda jest twarda to będę musiała czymś zatwardzić :|

Co do obsady to planuję jakieś większe towarzystwo ponieważ nie chcę by małe rybki stały się pożywieniem dla drapieżnych szczupaczków. Myślałam nad:

 

Szczupaczek żyworodny 1+2/3 ( przewaga samców)

Zbrojnik niebieski 1 lub 1+1

Duch amazoński 1 - zależy mi na nim :)

 

Czy wybrane przeze mnie rybki mogą być w tym akwarium ? Co jeszcze dodać do obsady ?

Proszę o porady ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ach szczupaczki! Wreszcie ktoś chce jakieś ciekawe żyworódki!

Zatwardzenie wody to nie problem.

120x40... szału nie ma. To długie ryby, ważne są przede wszystkim wymiary dna.

Belonesox'y to największe żyworódki jakie są, pomijając płaszczki, ale to nie Poeciliidae.

Samce z czystym sumieniem, samiczki już niekoniecznie. Osiągają 16-18cm, czasem nawet ponad 19cm przy boku akwarium 40cm.

Przy czym tych samców samych można by wpuścić i 8-10. Nie polecam hodowli żyworódek z przewagą samców, zamęczą samice.

Duch zdecydowanie nie, o wiele za małe akwarium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o wymiary akwarium znalazłam tylko informację "długość min 80 cm" i "litraż min. 120" :|

Uważasz że są za duże to tego zbiornika ? Szczerze mówiąc akwarium powstaje z myślą o nich,

więc jeśli by się okazało że nie mogę ich tam trzymać to tak troszkę kiepsko.. :(

 

A i jeszcze te rybki ( z tego co znalazłam w internecie ) wyjątkowo trzyma się z przewagą samców.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem na ile ta ryba się zmieniła, ale czy wiesz,że:

"Ani importerzy, ani detaliczni sprzedawcy nie chcieli ryzykować większych zakupów, z obawy przed brakiem pokarmu - gatunek ten odżywia się bowiem głównie rybami. Ten problem zaważyłem też na niejednej hodowli domowej. Dopóki "baza pokarmowa" (głównie w postaci pawich oczek) funkcjonuje prawidłowo, ze szczupaczkami żyworodnymi nie ma kłopotów, ale jeśli się wyczerpie, skutki nie dają na siebie długo czekać. Taka jest prawda o tej rybie. Innych problemów z nią nie ma...

...Na zakończenie warto wspomnieć, że wśród dorosłych ryb zdarzają się niekiedy egzemplarze o łukowato wykrzywionych szczękach. Pysk w tym przypadku nie domyka się na całej swej długości i pokarm może być schwytany tylko końcową jego częścią, najbardziej wysuniętą do przodu. Najprawdopodobniej powodem deformacji pyska jest rachityzm, wywołany niedoborem pokarmu i brakiem słońca. Podobne objawy obserwowałem u niektórych ptaków i krokodyli hodowanych w ogrodzie zoologicznym.

" ?

 

+ dodatek soli do wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pokarmu to jestem tego świadoma. Nie zamierzam rybek karmić pokarmem płatkowym lub przez całe życie Gupikami. Na samicy właśnie zależało mi najbardziej ponieważ jest największa i na młodych zresztą też.

 

edit: Dodatek soli do wody podobno nie jest konieczny ponieważ wyklucza on większość roślin akwariowych, które są ważne w akwarium dla Szczupaczków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatek soli do wody podobno nie jest konieczny ponieważ wyklucza on większość roślin akwariowych

Ech... takie są "prawdy" w kompendiach akwarystycznych.

 

To jak z molkami, mile widziane, nie wymagane - mimo że szczupaczkom do form naturalnych znacznie bliżej niż hodowlanym molkom. Poza tym typowe stężenia soli dla żyworódek nie szkodzą większości roślin. To tylko delikatne dosalanie wody. Bardziej już bym się bał o zbrojniki niż rośliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpuszczając sobie dosalanie to jakieś mniejsze pielęgnice - ale tu Ci nie doradzę, nie moja działka. Z pielęgniczkami bym ich nie łączył. Jakby baniak był trochę większy to z ciekawych agresorów masz labeo... ale ono rośnie spore.

 

Masz może dostęp do Amek Wspaniałych?

 

PS: Skalary są fajną opcją do nich. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby baniak był większy, to może labeo. Jakby był większy to samice szczupaczka... no właśnie. Wszędzie czytając informacje o rybkach ( książki, internet) np. Labeo zbiornik min 200l a nawet 150l a tutaj "większy niż 240l". Tak samo Szczupaczki wszędzie min. 120l tutaj "większy niż 240l" Z czego wynika ta różnica zdań ? I czym mam się kierować ?

Ameki wspaniałe.. nie spotkałam jeszcze z nimi w żadnych sklepie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ameki to jedne z niewielu żyworódek które dorosłe dałyby sobie radę z samcami szczupaczków. Jeśli je widuje w sklepach [co jest też wielką rzadkością] to często w asortymencie widzę też szczupaczki. Może przypadek, ale musiałem spytać. Oprócz amek są jeszcze spokrewnione z nimi ksenotoki, ale o ich usposobieniu nie chce się wypowiadać bo ich nie hodowałem. Akwarium z dzikimi żyworódkami to równie fajny motyw co z drapieżnikami, tyle że szczupaczków nie da się połączyć z niczym małym.

 

Miałem labeo w 120x40... może i ktoś poleci, ale dla mnie ta ryba miała dość ciasno.

 

Od czego to zależy? Od osoby która o tym pisze. Zwykle te litraże na stronach internetowych są bardzo zawyżone. Sam zwykle porównuje wymiary akwarium do prawidłowych zdrowych wymiarów dorosłej ryby, biorę też pod uwagę jej tryb życia i ewentualne zachowania stadne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ameki wspaniałe nie są wyjątkowe pod względem wyglądu chociaż może warto z nimi spróbować. Tylko się jeszcze zastanawiam czy chce mieć "żyworódkowe" akwarium. U mnie niestety jest tylko jeden zoologiczny, ale jeśli bym była w Wawie, Lublinie czy Radomiu ponieważ dosyć często tam jeżdżę to może je gdzieś znajdę. A jakieś większe stadne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...