Skocz do zawartości

Wysokie NO3 i NO2 w świeżym akwarium


Natka87
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 64
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Parametry:

NO2 0

NO3 25

pH 7,2

Cl2 0

GH między <3, a >4

KH 6

 

W akwarium od czwartku pływają też neonki inessa.

 

Sól niejodowaną mam, ale taka temperatura nie wpłynie dobrze chyba na neonki.

Dzisiaj chciałam zrobić pierwszą podmiankę wody ok. 20%.

 

Neonki się dobrze czują, jedna z nich jak przyjechały to miała słaby czerwony pasek, ale na drugi dzień już było ok. Chyba się zestresowała, ale już odzyskała kolory.

 

Ale martwi mnie ta jedna płatka, bo tylko ona jest taka osowiała, za dużo nie je i no i ma ta płetwę prawą taką jakby obgryzioną.

 

Co poradzisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry że dopiero teraz. ;)

 

Temperatura neonom okresowo nie zaszkodzi, gorzej sól i to trochę komplikuje sprawę, bo szkoda byłoby lać leki do ledwo dojrzałego baniaka i psuć cały cykl nitro.

 

Nie ma wielkiej potrzeby robić podmianki, ale możesz - zadbaj tylko o to by nie było zbyt dużego skoku temperatury w dół tuż po niej, ze względu na chorą rybę.

 

To normalne że neony początkowo są blade.

 

Co do platki: martwica, albo ją coś "dziabło" i wdało się zakażenie. Temperatura w górę. Jedna płaska łyżeczka soli niejodowanej do wody, druga do podmianki - później więcej nie dawaj. Tyle neonom nie zaszkodzi, a żyworódce może trochę pomóc.

 

Nie masz jakiegoś drugiego małego zbiornika do przeprowadzenia kuracji? Pewnie nie... zaopatrz się w MFC/CMF/FMC w zoologicznym i duży, najlepiej dokładnie umyty bez płynu słoik.

 

PS: Tak zapobiegawczo: wbrew temu co będzie pisało na buteleczce, lub temu co może mówić sprzedawca - nie wlewaj leku do samego baniaka, nawet profilaktycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli do akwarium nasypać jedną płaską łyżeczkę soli? Podmiankę niestety zrobiłam już w sobote :(

 

A jeśli chodzi o ten preparat to nie dawać go do akwarium? A dlaczego? Może mieć jakieś szkodliwe działanie?

A jak używać tego preparatu? (widziałam takie z Tropicala i Zooelka)

 

Takie zabiegi nie zmienią mi jakoś drastycznie parametrów wody?

 

Edit:

 

A co z taki preparatem jak Sera Costapur/Costaforte?

 

Regulamin 6.2. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj tą łyżeczkę tak czy siak.

 

Ogólnie praktycznie wszystkie leki [prócz naturalnych w stylu właśnie soli lub ketapangu] zabijają bakterie nitro które uzyskałaś podczas dojrzewania akwarium i zwykle znacznie wpływają na równowagę biologiczną i parametry. Ryby chemią leczyć należy w osobnym zbiorniku, jak takiego nie mamy to kąpiele krótkotrwałe w słoiku w większych stężeniach leku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zauważyłam, że mogę edytować dlatego drugi post... :(

 

Właśnie dzisiaj niestety wyłowiłam jedną neonkę :( (nie miała już niestety płetwy ogonowej)

Drugiej wogóle nie mogę znaleźć, albo zjadły ją ryby albo może ślimak... Jest to możliwe?

 

Pozostałe 8 neonek odzyskało już prawie barwy i zniknęły kropki, ale nadal mają ubytki w płetwach. Neony jakby tak odważniej pływają...

Jeśli chodzi o platki to pływają i chyba jest ok oprócz tej jednej, która od początku jest jakaś osowiała. Nie wiem czy się nie przystosowała, czy jest chora, albo reszta platek wyczuła, że jest słabsza i nie dają jej żyć.

 

Nie tylko można edytować a nawet skasować swój ostani post. Więc mogłaś to zrobić...

Ale zgodnie z regulaminem mineło od napisania ostatniego postu 24 h więc nic się nie stało.

Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wlałam...Niestety z 10 neonek zostały 4 :(

 

Jedna platka też padła... :(

 

Temperatura 29 stopni. Podmiankę zrobiłam wczoraj.

Parametry:

NO3 25

NO2 0

Cl2 0

KH 6

GH poniżej 4

pH 6,8 - 7,2

 

Pozostałe 3 platki pływają, mają apetyt, ale czasami chociaż rzadko otrą się parę razy o roślinkę. Tak zauważyłam, że mają np. białą plamkę, tak jakby odbarwienie (jakby ubytek w łusce).

4 neonki mają ubytki w płetwach, najbardziej w ogonowej (jedna już prawie nie ma)

 

Nie wiem co mam robić... Grozi mi restart zbiornika pewnie... :( ???

Roślinki pewnie do wyrzucenia, a tyle ich kupiłam, żeby było gęsto :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie myślałem że sytuacja jest tak poważna. Wlej lek, ale to będzie wiązało się z restartem biologicznym baniaka [nie fizycznym restartem] i tym że będzie trzeba codziennie sprawdzać parametry. Dzień po tym jak zaczniesz kurację rób głodówkę. Zielsko sobie da rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Restart biologiczny zrobi się sam czy tego chcesz czy nie po wlaniu leku. Lek zabije zarówno szkodliwe drobnoustroje jak i bakterie nitro przerabiające amoniak - to ten cały restart biologi.

 

Jeśli byłaby to tylko ospa to preparat Sery, ale te ubytki w łuskach mnie niepokoją i lepiej przywalić z armaty o szerszym zastosowaniu czyli MFC/CMF/FMC, na dawce z opakowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co wtedy z rybkami, które mam nadzieję zostaną.

 

Mam filmik jak zachowują się rybki (wiem, że nie powinno być tapety).

https://www.facebook.com/photo.php?v=388112147959412

 

Za dobrze nie widać, ale może chociaż tak ogólnie...

Mam wybrać jeden z tych leków co podałeś? A najlepiej, które?

 

13.05.2013 r.

Niestety padły kolejne dwa neonki. Jeden z dwóch co zostały ma obrzmiały brzuch (nie wiem już co mam robić).

Wczoraj wlałam cmf. Koleny raz wypada w środę, sobotę i wtorek. :( Jakoś tak dziwnie, bo w sumie neonki bardzo szybko padają (w sumie tylko neonki), no i ta jedna platka, ale ona od początku (po dwóch dniach) była jakaś taka osowiała.

 

Kurcze chyba muszę czekać, ale widzę, że platki pływaja i mają apetyt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak narazie jest ok.

Dzisiaj przypada pierwsz podmianka i uzupełnienie lekarstwa.

 

Został jeden neonek, ale żyje.

Regularnie sprawdzam parametry wody.

 

Facet w zoologicznym powiedział, że to za wcześnie na neonki do takiego świeżego akwarium. Stwierdził, że neony to raczej po dłuższym czasie do bardziej dojrzałego zbiornika.

Może faktycznie miał rację.

 

Napiszę co i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...