Skocz do zawartości

Wysokie NO3 i NO2 w świeżym akwarium


Natka87
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o opinię i radę w sprawie mojego nowego akwarium...

 

Akwarium 54l

-wymiar: 60x30x30 (proste)

-oświetlenie świetlówka 15w

-podłoże to żwirek od 2mm do 5mm (barwa bardzo natualna)

-filtr Claro 600 (8w/600l/h) z deszczownicą

-grzałka z termostatem 50w

-zwykły termometr akwarystyczny

 

Rośliny:

Moczarka, Bacopa, Ludwigia, Samolus (Jarnik), Anubias, jakaś trawka i jakaś roślinka od znajomego (liściasta).

W akwarium są jedynie kamienie na ozdobę (brak wapieni), brak ozdób ceramicznych.

 

Standardowa temperatura to 24 - 25 stopni. Zbiornik jest oczywiście w fazie dojrzewania, a więc nie ma w nim jeszcze rybek.

 

Niestety robiłam dzisiaj testy JBL (co prawda paskowe, ale chciałam mieć ogólny obraz tego co dzieje się w akwarium)

Otrzymane wyniki:

Cl2 - 0 mg/l

NO3 - 100 mg/l

NO2 - 10 mg/l

GH - >7

KH - 6

pH - 7,6

 

Zbiornik został zalany 9 dni temu... Akwarium bardzo świeże. :)

Macie jakieś rady w związku z otrzymanymi wynikami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 64
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Ok dzięki za opinię... :)

 

Właśnie zastanawiałam się czy w fazie dojrzewania akwarium wysokie NO3 i NO2 to normalne...

 

Czyli narazie czekać i nie robić żadnych podmianek czy czegoś takiego?

 

Roślinki rosną dobrze, chyba bez żadnych problemów... planuję jeszcze zakupić niewielki korzeń, może pomoże coś na to wysokie pH?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za tydzień. Jak NO2 będzie niewykrywalne, a NO3 przyzwoite to będzie można powoli wpuszczać ryby. Jeśli nie to poczekać jeszcze parę dni. ;)

 

Oczywiście możesz też mierzyć codziennie by patrzeć jak to się zmienia, paski się szybciej skończą i szybciej kupisz dobre testy. :P

 

Inne tak, ale raczej w niewielkim stopniu. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę poczytałam o rybkach no i tak w miarę świadomie chciałam wybrać obsadę...

A czy podobne parametry wody jakie mam (pomijając oczywiście NO3 i NO2) byłyby odpowiednie dla tych rybek ???

:)

 

A jeśli chodzi później o wpuszczanie do akwarium to najlepiej, które rybki kupić najpierw?

Pewnie Pielęgniczki Ramireza na samym końcu bo to chyba rybki terytorialne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj myślę, że świnka morska jest za duża i będzie przerybienie :);)

jeszcze skarłowacieje :)

 

No to fajnie, że obsada może być bo w sumie taką sobie wymarzyłam na dzień dzisiejszy :D

 

Zobaczymy jak po tygodniu będą się kształtowały poszczególne parametry ale jestem dobrej myśli ;)

A tak bez testów to można jakoś poznać, że akwarium dojrzewa?

Jeśli tak to po czym? :PP:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świnki zawsze spoko. :)

 

Bez testów trzeba włączyć telewizor koło pierwszej w nocy na TVN'nie, będzie szedł taki program jak "Wróżbita Maciej". On może pomóc. :P

Widocznym objawem że akwarium dojrzewa jest często zmętnienie biologiczne, ale to pierwsze dni cyklu, a nie ostatnie. Zwykle można założyć bez testów że po 2-3 tygodniach akwarium jest już po prostu dojrzałe. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no wróżbita Maciej to raczej nie moja bajka :PP:

 

No dzisiaj jest dopiero 10 dzień jak akwarium dojrzewa... w sobotę będzie 2 tygodnie :DD:

 

Czyli muszę cierpliwie czekać... ale nie chcę zakładać jedynie, że akwarium jest dojrzałe i wpuścić rybki, które mi zdechną...

Wolę być raczej pewna ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz testy, pal licho że paski. To wystarczy jak chodzi o NO2 na tej zasadzie że test nie zareaguje na żadne wykrywalne stężenie. W poziom NO3 ślepo wierzyć na pasku nie należy, ale jeśli masz tam sałatę, to w ciągu dwóch tygodni ogarnie ona NO3 do w miarę normalnego poziomu. Najgorzej z amoniakiem, ale on znika zanim do końca zniknie NO2 - więc nie należy się martwić.

 

Także śpij spokojnie.

 

Albo kup chomika. :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy chomiki potrafią pływać. :P

 

U siebie nic nie leje i zielsko wywalam wiadrami, ale moje akwarium jest bardzo specyficzne. :P

Jak lałem to produkty AquaArtu i byłem zadowolony, ale mają one jednak swoją cenę.

Ponoć fajną opcją [i tanią] jest nawożenie solami, ale nigdy się w to nie bawiłem.

Pewien czas to pewnie będzie działało sobie samo, ale prędzej lub później mogą pojawić się niedobory i konieczność nawożenia. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to za jakiś czas będę musiała się rozejrzeć za czymś...

 

Nie wiem czy potrafią pływać... :) Możesz sprawdzić i mi dać znać :PP:

 

Narazie chcę żeby akwarium dojrzało i wpuścić tam więcej życia. Jak narazie są roślinki i już to inaczej wygląda ;)

 

A czemu masz specyficzne akwarium? Jakieś wyjątkowe :DD:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij




×
×
  • Dodaj nową pozycję...