Skocz do zawartości

Obsada 72l


lipharDYT
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Siemanko, planuję akwarium 72l (60x30x40).

Wiele rzeczy uzgadniałem z Kloskiem z akwaswiat.net, ale chciałem jeszcze ogólnie zapytać, bo jednak opinia więcej niż jednej osoby jest zarówno ważna jak i pouczająca. Ewentualna aprobata jest ponadto przyjemna ;)

 

_____________________________________________________________

Planowana obsada:

-Na górę akwarium: Proporczykowiec z Kap Lopez 1+1

-Na środek ławica: Razbora Galaxy x15

-Na dół: Otosek Przyujściowy x6, Kirysek Pstry x6

 

Ew. zamiast proporczykowców jakie ryby na GÓRNĄ CZĘŚĆ akwarium?

_____________________________________________________________

Planowany sprzęt:

-filtr Aquael Multikani 800 z dodatkowym wkładem (Bioceramax)

-grzałka Aquael EasyHeater 75W

-akwarium 72l

-pokrywa DIY z plexiglassu, z oświetleniem conajmniej 36W

-Technika CO2 - bimbrownia

 

Pytania:

1) Zapomniałem o czymś?

2)Czy taki sprzęt będzie OK, jeśli nie: podajcie proszę przyczyny i dobra substytucyjne. Cena sumaryczna nie powinna przekroczyć powyższej (tj. ok. 430zł bez przesyłek).

3)Wiem, że bimbrownia jest mało stabilna.

_____________________________________________________________

Planowana flora i reszta:

-substrat podżwirowy NutriPlant

-podłoże: prosiłbym o dopasowanie

-nawożenie: Aqua-Art PlantaGainer Carbo, K+, Ferro, Classic, Macro Green w ilościach odpowiednich.

-flora: prosiłbym o podanie przykładów, z których mógłbym coś wybrać lub po prostu jakaś lista roślinek (byłbym bardzo, bardzo wdzięczny).

_____________________________________________________________

Parametry wody w kranie:

-twardość: 19 stopni w skali niemieckiej - będzie zmniejszona za pomocą wody demiralizowanej (już tak robię w swoim 22,5l, wszystko jest O.K., obecna twardość ok. 10-12 stopni w skali niemieckiej)

-kwasowość: 7-7,5; w akwarium powoli kwaśnieje przez dodawanie CO2

-NO2,NO3,Fe,etc.: ???? (nie mam testów, ostatnio chciałem kupić, ale w mieścinie niema :/, wydaje mi się, że jest O.K)

_____________________________________________________________

Wydaje mi się, że to wszystko. Za każdą odpowiedź z góry dziękuję (i pewnie nie tylko z góry ). Pomoc (w postaci odpowiedzi ofc) na pewno się przyda, nie chcę popełnić żadnego błędu.

 

Pozdrawiam bardzo serdecznie,

lipharDYT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego pytam, nie? To mam w takim razie zrobić akwa z roślinami ciemnolubnymi? Bo własnie chciałem mieć dużo tych roślinek :x

Ew. jaką wtedy obsadę dać?

Najprzyjemniej by było jakbyś podał obsadę dla wielu roślin z mocnym światłem i dla małej ilości roślin ze słabym światłem. Proszę? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze pytanie: co chcesz uzyskać? Widziałeś środowisko w którym żyją Danio margaritatus? Podoba Ci się coś takiego? To można zrobić z mocnym oświetleniem, ale wymaga paru zabiegów aranżacyjnych które mogą Ci się nie spodobać. Nie musisz zakwaszać wody dla nich, bo wolą zasadową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz, nie widziałem. Zapodałbyś linka jakiegoś? ;)

Chciałbym osiągnąć akwarium, które bardzo dobrze by się prezentowało w pokoju, miałoby ładne rybki i mnogość roślinek :D

Nie muszą być koniecznie razbory, mogą być neony. Chociaż razbory bardziej mi się podobają, ale wiem, że lubią cień :/ I niezbyt je można trzymać z proporczykowcami, ale tu już zdanie jest podzielone. W każdym bądź razie na dnie miałoby być 6-8 otosów, 6-8 kirysów i ze 4 ampularie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na same ryby mu wyjdzie ze dwie stówki. Jeśli zrobić dobry krajobraz, to trzeba załatwić wysokiego elosia i ze 2-3 lotosy, to kolejne 150zł. Akwarium z pokrywą około 100zł, filtracja jakieś 200zł, ogrzewanie ze 40zł. Jakiś ładny akcent w stylu omszałego korzenia kolejne kilkanaście-dziesiąt złotych. Małe zbiorniki nie są tanie :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mojego kosztorysu:

- Filtr, który podałem - 109zł + 22zł (wkład) = 131zł

- Grzałka, którą podałem - 57zł

- Akwarium - 200 zł W sumie się zastanawiam czy by nie dać jednak 96 :D Bo szafka powinna wytrzymać, a cena jest praktycznie ta sama, wtedy grzałka 100w, więc powiedzmy że 65zł

- Dodatkowe oświetlenie, jeśli będzie potrzebne - 100zł

- Substrat - 40zł (bo mam jeszcze ponad litr)

- Żwir - 60zł

Czyli narazie: 443zł plus przesyłki (cena przesyłki akwa wliczona, bo jest znacząca)

Zostaje: 200-250zł <===== i to jest największy problem.

 

Ogólnie bardziej skłaniałbym się ku towarzyskiemu, bez biotopu a tym bardziej roślin z niego, bo cena różni się diametralnie jak mniemam? I wolałbym również żeby to było według starego dobrego schematu 1 gatunek na górę (para/harem), ławica środek i otosy, kirysy i ampularie na dół. :P Z ławic to tylko razbory, neony, bystrzyki. Więc albo bym ze 20 simulansów wtedy wrzucił, albo 20 microrazbor, albo 15 razbor galaxy. I na górę coś, co nie jest bojownikiem, bo mam do nich uraz :x Zeżarł mi gnida wszystkie krewetki -,-

Wiem, że jesteś bardzo za biotopami, ja też, ale jak ma mi wyjść 200zł drożej, to dzięki :D Po prosu jestem w I liceum i studia za 2 lata (wydaje mi się, że raczej się dostanę ^^) więc albo przenosiny akwa, albo nie wiem, bo nikt mi się raczej tym nie zajmie :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grzałeczka proszę http://allegro.pl/grzalka-z-termostatem ... 23082.html jest dobra sam taką mam i rada kup sobie szkło i pokrywę używkę bo taniej a szkło się nie starzeje ( w sensie nie psuje z czasem)

a co do obsady

-5 brzanek sumatrzańskich lub innych

-ławica neonków

-5 kirysków pstrych lub panda

Poprawcie mnie jeśli się myle

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebujesz:

 

-ze 2 lotosy : http://allegro.pl/akwarystyka-rosliny-a ... ring=lotos

-elosia dużego z 5 kępek po kilkanaście sadzonek : http://allegro.pl/listing/listing.php?s ... egory-5337

-elosia niskiego wg uznania kilkanaście kępek: http://allegro.pl/listing/listing.php?s ... egory-5337

 

jakąś gałąź do obsadzenia mchem który Ci się podoba.

 

Jedyne co jest istotne, to poczekać przed wpuszczeniem ryb, żeby eloś torchę się rozrósł i żeby lotosy puściły kilka liści na powierzchnię wody. Wtedy możesz skombinować zwierzęta.

 

-1+2 skrzeczyk karłowaty Trichopsis pumila - http://allegro.pl/listing/listing.php?s ... egory-5337

-15-20 danio margaritatus - http://allegro.pl/listing/listing.php?s ... rgaritatus

-ampularię

-kilka krewetek?

 

Czemu tak? Bo lotosy stworzą placki cienia, a różne elosie stworzą nierówny trawnik z wyższymi kępkami, których będą bronić samce danio. Dodatkowo skrzeczyki będą się wycierać pod pływającymi liśćmi. W takim układzie możesz mieć mocne oświetlenie i CO2, bo wtedy będziesz mieć naturalnie wyglądające, gęste i ładne rośliny i szczęśliwe ryby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz, że 72l jest za małe na cokolwiek? Polemizował bym. Nie znam się na tyle, żeby się kłócić, czy na pewno dana ryba pasuje do danego litrażu, ale podstawy znam i wiem, że fajne towarzyskie można zrobić :P

 

A co do Svertinga, dzięki :) Tylko właśnie, ekipy czyszczącej dno nie trzeba? Bo jednak ku otosom (kirysom mniej, ale też, a najlepiej to w ogóle jednym i drugim ^^) bym się skłaniał :x Chyba że całkowicie nie pasuje, to nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...