Skocz do zawartości

Skleiłem akwarium, czy wytrzyma?


Pysio
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Skleiłem akwarium o wymiarach 70x29x35 z szyby 4mm, na górze po środku dałem jedno poprzeczne wzmocnienie. Akwarium zostało zalane w 70% i zauważyłem odgięcie przedniej i tylnej szyby o jakiś 1 mm....Czy akwarium wytrzyma? Czy mam się bać? :D

 

PS Baniaczek stoi od godziny 14 zalany na dworze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sławek, na dole nie ma największych naprężeń. Największe naprężenia są na środku szyby i jej górnej części.

 

Wklej 5mm wzmocnienie u góry i będzie ok. Najlepiej na całą długość zbiornika, ale to chyba pamiętasz jak gadaliśmy na Chacie.

 

Załączam ładny artykuł użytkownika Pawcio1017

 

http://www.akwarium.eev.pl/viewtopic.php?p=201

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sławek, na dole nie ma największych naprężeń. Największe naprężenia są na środku szyby i jej górnej części.

Odkształcenia są największe u góry,ale nie naprężenia.

Dołączona grafika

 

Załączam ładny artykuł użytkownika Pawcio1017

 

http://www.akwarium.eev.pl/viewtopic.php?p=201

Polecam trochę bardziej rozbudowany temat w tej kwestii http://www.akwarystyka.com.pl/showthread.php?t=31847
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. zaczynam się załamywać. Chciałem wyciąć z szyby dwa paski o wymiarach 65x5cm ze szkła o grubości 4 mm...Tylko za nic w świecie nie chce mi się to równo ułamać, albo pęka w pół albo nie łamie się po Lini prostej...po 5 próbach zrezygnowałem bo i tak popsułem dobry 1m2 szkła... Próbowałem mocniej nadcinać nożem, zmieniałem nóż. nawet kilka razy nadcinałem i nie da się prosto ułamać...Chyba wystający kawałek jest za krótki na szerokości jak na 65 cm długości...Znacie jakieś dobre sposoby jak to uciąć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To przecież tak będzie jeszcze gorzej, jak będę szczerbił to szkło kilkanaście razy żeby uzyskać te 5cm... I nie ma możliwości z kawałka o długości 65cm odłamać np. te 2cm i żeby zostało 5.... przecież to za nic w świecie równo nie wyjdzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie lepiej zamówić formatki u szklarza?

Cięte szkło na oko, pokaleczy palce tak podczas prac jak i przy dalszej obsłudze a sam nie masz odpowiednich technologi by je wyprofilować czy wygładzić na krawędziach.

Samodzielne amatorskie cięcie szkła bez odpowiedniej wiedzy nie wróżą niczego dobrego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko odnośnie pasków na wzmocnienie.

Ile lat ma to szkło z którego wycinasz paski 65x5 cm?

Z szyby 4mm bez większych problemów wycina się paski 10mm x dowolna długość

Jeśli szkło nie ma dwucyfrowego wieku, to proponuję zaopatrzyć się w porządny nóż (najlepiej ze smarowaniem terpentyną), to musi działać.

Co do ostrych krawędzi po "domowym" cięciu, potwierdzam, drobnoziarnisty papier wodny i chwilka pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wzmocnienie dwa paski z przodu i tyłu zbiornika na dłuższych szybach (70cm). Szkło ma jakieś 5 lat :)

Głównym powodem tego ze nie mogłem go uciąć było to że ja szkło łamałem.

Rozmawiałem dziś ze szklarzem i on mi kazał to szkło lekko pukać po linii cięcia nożem, i faktycznie po kilkunastu puknięciach szkło samo się ułamało i to idealnie równo :)

A krawędzie własnie szlifowałem papierem ściernym o gramaturze 100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...