Skocz do zawartości

Który Eheim do 200l - Ameryka Płd.


Czarka89
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jest to mój pierwszy post tutaj dlatego się przedstawię. Mam na imię Klaudia i szukam pomocy w wyborze odpowiedniego filtra.

 

Posiadam baniak 200L 100x40x50 profilowany i jak na razie od ok 5 lat stoi w garażu i się kurzy. Wcześniej był używany przez ok 2 lata. Wtedy posiadałam fluvala 204 lecz po przygodach z nim wole wydać więcej a lepiej dlatego też interesują mnie tylko filtry Eheim zewnętrzne. Chciałabym w akwarium mieć taką obsadę:

-1 parkę skalarów

-parka Ramirezek (może być?)

-ok 25 neonów czerwonych/innesa

-kiryski ok 7

-otoski

 

Co do parametrów wody, nie znam ich jeszcze ponieważ strona wodociągów nie działa;/ Jednak dla uspokojenia napiszę, że w domu mam "kuchenny" filtr RO.

 

Ogólnie chciałabym ryby z Ameryki Południowej jednakże nie chce zrobić BW. Taka obsada mocno brudzi?

Co do filtrów to właśnie nie wiem czy lepiej 2 (wewn. mechaniczny i zewn. biologiczny) czy tylko zewnętrzny przy takiej obsadzie. Do wyboru mam:

 

-Eheim 2073, słyszałam ze te produkowane do końca 2010 miały wadę fabryczną, które po kilku miesiącach używania ciekły? Nowe już nie przeciekają?

Wydajność: 1050 l/h

Wysokość podnoszenia: 1.8m

Pojemność filtra: 7.4l

Pojemność wkładów: 4.5l + 0.5l (prefiltr) = 5l

Pobór mocy: 16W

 

-Eheim 2071

wydajność pompy: 900l/h,

pojemność filtra: 6,1l,

objętość wypełnień: 3l + 0,5l prefiltr,

moc: 12W

 

-Eheim 2226, bierze więcej prądu od w/w

Wydajność: 950 l/h

Pojemność filtra: 6.7l

Pojemność wkładów: 4.9l

Pobór mocy: 25W

 

-Eheim 2228, ten ma największa pojemność filtra i też bierze więcej prądu

wydajność pompy: 1050l/h,

objętość filtra: 11l,

objętość wypełnień: 7,3l,

moc: 25W

 

I tu moje pytanie, który będzie najodpowiedniejszy do tamtej obsady: ten z największą pojemnością czy wystarczy 2071/2073? Osobiście bardziej skłaniam się ku 2073 ze względu na pobór mocy a wydajność ale jeśli lepiej sprawdzi się 2228 to tegoż bym kupiła. Czy do takiego filtra byłby potrzebny jakiś wewnętrzny?

 

Pozdrawiam,

Klaudia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście polecam filtry Eheim Professionel III (czyli 207_), które posiadają spory pre-filtr i zżerają mniej prądu. Jeśli nie jesteś finansowo ograniczona, uderzaj w 2075. Im większy wkład tym lepiej, a wydajność pompy możesz ewentualnie zmniejszyć (choć lepiej jak pracuje na maxa).

Sam mam 2180 do 500 litrów bez filtra wewnętrznego - to odnośnie zapytania o dodatkowy filtr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no jakieś ograniczenie cenowe to mam, właśnie ok 600zł (lepiej mniej ale jestem w stanie tyle wydać). Właśnie najbardziej przemawia do mnie 2073 ze względu na pobór prądu i prefiltr. W internecie można znaleźć dużo info na temat ile razy filtr musi być w stanie przefiltrować całość w godzinę, inni piszą co najmniej 3 razy a inni, że ok 6. Można zwariować. I jeszcze ta podawana wydajność pompy w Eheimach, rozumiem że jest podawana bez wkładów? Jeśli tak, to z wkładami (od producenta filtra) należy odjąć 15-20% wydajności czy więcej? Z 1050l/h zostaje 840l/h więc przefiltruje 4 razy na godzinę. Myślę, że 2073 powinien starczyć... Poprawcie mnie jeśli się mylę. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, obsadę już napisałam jaka chcę mieć ale jako że filtr to chyba najdroższe i bardzo ważne urządzenie do akwarium to wolę wydać dobrze te pieniądze :) Dobra, jeśli finansowo u mnie się nic nie zmieni biorę 2073, a jak ubędzie gotówki to jbl e1051 lub unimax 500. Im więcej o nich czytam tym większy mętlik w głowie. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, mam inny pomysł. Mam jeszcze starego Fluvala 204 w którym zepsuł się wirnik. Czy to dobry pomysł aby go naprawić i dokupić jakiś inny filtr?

Sprawdzi się takie coś:

-Fluval jako biolog

-Unimax 500/JBL e1051/Eheim 2073 na mechanika?

 

Czy lepiej nie dzielić ich funkcji i lepiej by to działało jakby oba jednoczesnie "normalnie" chodziły bez podziału biolog/mechanik?

Da się jeszcze jakoś wykorzystać tego Fluvala?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Hej mam jedno jeszcze pytanie, jak bardzo wkład gąbkowy obniża wydajność filtra? Jeśli do takiego JBL e901 czy unimaxa 250 naładuje full gąbek czy waty (mechaniczny) bardzo obniży jego wydajność? Chodzi mi o to czy np e901 starczy razem z fluvalem 204 (akwa 200l) czy szukać mocniejszego modelu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Waty najlepiej nie stosuj wcale, ona najbardziej zapycha filtr, ponieważ sama w sobie jest bardzo gęsta, a gdy skolonizują się na niej bakterie nitryfikacyjne wówczas ledwo co przepuszcza wodę. Gąbka jak najbardziej musi być, jednak należy ją stosunkowo często płukać, ponieważ na niej również osiadają się bakterie, a im więcej bakterii i zanieczyszczeń, tym gorszy przepływ wody. Kolejna sprawa wydajność ta podawana przez producenta jest jedynie wydajnością samej pompy a nie całego filtra ze wszystkimi wkładami. Do tego trzeba brać pod uwagę wysokość położenia filtra względem akwarium i długość węży przyłączeniowych. Wydajność rzeczywista jest od ok. 1/3 do nawet dwóch razy mniejsza niż to co podaje producent i ta wydajność dalej spada wraz z zanieczyszczaniem się filtra i zasiedlaniem bakterii. Jednak nie należy się tym zbytnio przejmować, ponieważ zasadniczo zadaniem filtra zewnętrznego jest utrzymanie biologicznej czystości, a nie robienie fali w akwarium. Jeśli komuś zależy na bardzo dużym ruchu wody powinien dokupić niewielki filtr wewnętrzny lub pompę cyrkulacyjną. Jednym filtrem zewnętrznym nie uzyskamy takiego efektu, chyba, że będzie to filtr minimum 1500l/h, gdzie faktycznie będzie pracował na poziomie 700-1000l/h.

 

Jeśli chodzi o Eheim 2073 to również polecam, sprawdzony, cichy i bezawaryjny, a do tego bardzo pakowny. Tutaj masz na niego super cenę http://www.zooplus.pl/shop/rybki/filtry ... eim/113080

Po wpisaniu kodu 10PR_NC_TD masz dodatkowe 10% zniżki, więc całość wraz z gratisową przesyłką wychodzi 584zł. Nie znajdziesz nigdzie taniej. Kiedyś jeszcze mieli kod na zniżkę 20%, ale nie wiem czy nadal działa. Jakby co to sprawdź i daj znać to jest ten kod: 20PRPL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...