Skocz do zawartości

[500] Łorenowe bajorko :)


Łoren
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Glośka się przyjęła - na razie listki są malutkie ale zaczyna sę rozkrzewiać na boki :) Eleocharis in vitro trzyma sie nieźle ale jeszcze słabiutkie przyrosty , tez z normalnej uprawy w duzo gorszej kondycji, ale to, jak mi się wydaje, przejściowe. Pojawia się okrzemek , gdzie nie gdzie jakiś farfocel nitki - ale chyba zawleczony z jakąś rośliną .Jutro testy - i pierwsza dawka nawozów - na razie mam jedno żyjątko w akwarium - raczek CPO który pływał w przechowalniku i teraz robi za testera - to dość wrażliwe stworzenie - jeśli mu nic nie będzie to za tydzień wpuszczam jakąś obsadę - krewetki na pewno :)

Udało mi się zdobyć kilka sadzonek Vallisneria nana - już posadzone :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dwa dni temu zaszły pewne zmiany w technicznej części akwarium. Rozpoczynam testowanie oświetlenia led - na razie w miejsce dwóch lamp HQI zamontowałem lampy led 2 X80W 6500K -za kilka dni dojdzie trzecia i z HQI zrezygnuję . Jeśli okaże się że te lampy są skuteczne to je zostawię - światło jest niesamowite - 75 W HQI świeci przy tym jak lampa naftowa - rośliny zaczęły natychmiast bomblować . Zastosowane lampy to >>> http://www.artneon.pl/o-wietlacz-led-80 ... ria-a.html

Na razie jestem pod wielkim wrażeniem jakości i ilości światła - zobaczymy jak to się sprawdzi - mam nadzieję że efekt będzie pozytywny.

Od dziś co drugi dzień będę robił fotę akwarium żeby mieć pogląd na działanie nowego oświetlenia.

Współczynnik lu/W jest dużo wyższy niż w przypadku HQI ale co najważniejsze to oświetlenie charakteruzuje się najlepszym współczynnikiem PAR

Cytat:

"strumień świetlny nie ma nic wspólnego z liczbą fotonów docierających do rośliny i parametr ten jest bezużyteczny w kontekście wzrostu roślin. Lumen jest z definicji parametrem mierzącym ludzkie postrzeganie światła, a nie bezpośrednią energię światła. Z tego powodu, rośliny nie prowadzą większej fotosyntezy w odpowiedzi na więcej lumenów czy watów, natomiast reagują na poziom energii kwantowej określonej na podstawie współczynnika przepływu fotonów przez jednostkę powierzchni, znanej również pod nazwą strumienia gęstości fotonów. Parametr ten powinien być mierzony w połączeniu z pomiarem widma radiacji fotosyntetycznie czynnej zwanej PAR (Photosynthetically Active Radiation), który bezpośrednio mierzy strumień fotonów w jednostce mol kwantów na metr kwadratowy na sekundę, i oczywiście jest ważne tylko w zakresie widma o długości fali 400-700 nanometrów.

Aby rozpatrywać przydatność źródła światła w kontekście przydatności dla roslin należy mierzyć parametr PAR. Przyrządy pomiarowe do okreslenia tego parametru są używane od niedawna za oceanem. Parametr określający wydajność źródła światła np lumen/wat określa tylko i wyłącznie wydajność przetwarzania energii na widmo widzialne dla człowieka. Np diody, które w porównaniu do świetlówek czy lamp HQI mają stosunkowo niski parametr lumen/wat (dlatego ich światło wydaje się być blade) mają większy parametr PAR. Dzieje się tak, bo diody emitują dużą ilość światła w widmie niebieskim, na które oko ludzkie jest mało wrażliwe, z tego powodu przy tym samym wkładzie energii rośliny "widzą" diodę jako jaśniejsze źródło światła niż świetlówka czy HQI, podczas gdy oko ludzkie postrzega te relacje odwrotnie. "

więcej na http://www.holenderskie.pl/forum/printv ... 5c645d04b7

Z tym że u mnie nawet na oko wygląda to naprawdę świetnie. Nie wiem tylko czy dawki nawozowe będą wystarczające - na razie podaję NO3 -10 , PO4 1,2 , K-15 , Mg-3 , CO2 - obsady nie ma więc gaz idzie do oporu , do tego carbo 2x dawka podstawowa. Rośliny już sa dobrze ukorzenione więc sądzę ze za tydzień powinno być już widać jakieś pierwsze efekty - jutro podmiana - zmierzę NO3 i PO4 tak z ciekawości...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...

Do handy_boy

 

Ja właśnie przechodzę na 450szt. ledów smd 3528. Różnica pomiędzy 150szt. led, bo tyle wchodzi na 60cm a świetlówką 18W T8 jest porażająca w jasności. Rośliny rosną.

 

Montując te 3x150szt ledów zużyję 27-36W. 3 szt. świetlówek 18W zużywały 48W. Dzięki temu mogę wstawić jeszcze kolejne 150szt ledów odiągając 600szt. i 48W.

Ilość lumenów drastycznie wzrasta.

 

Czekam na szczegółowe foty tego bajora. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Do handy_boy

 

Ja właśnie przechodzę na 450szt. ledów smd 3528. Różnica pomiędzy 150szt. led, bo tyle wchodzi na 60cm a świetlówką 18W T8 jest porażająca w jasności. Rośliny rosną.

 

Montując te 3x150szt ledów zużyję 27-36W. 3 szt. świetlówek 18W zużywały 48W. Dzięki temu mogę wstawić jeszcze kolejne 150szt ledów odiągając 600szt. i 48W.

Ilość lumenów drastycznie wzrasta.

 

Czekam na szczegółowe foty tego bajora. :)

A czy można liczyć na jakieś namiary na te ledy ? I jak się sprawdzają, trudność w zamontowaniu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...