Skocz do zawartości

Co z tym potasem !?


lesiu681
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , mam chyba problem z potasem a właściwie z jego nadmiarem w akwarium.

Akwarium 360L , oświetlenie 0,6W na litr , pełne nawożenie solami mikro i makro , zbiornik mocno osadzony roślinami , które jednak dobrze rosną , no3-10 , po4-0,8 do 1 mg/l czyli w miarę dobrze.

 

Zastanawiam się nad poziomem potasu w moim aqwa , posiadam test zooleka na potas i według niego mam spore nadmiary w akwarium w związku z czym nie nawożę zbiornika potasem od ponad tygodnia ponieważ zauważyłem też popalone stożki wzrostu roślin , które często są objawem nadmiaru potasu.Po ponad tygodniowej przerwie w nawożeniu potasem zauważyłem odrodzenie roślin , nowe liście nie karłowacieją i rosną ładnie , roślinki bąbelkują.

Jednak przy pomiarze wynik dalej pokazuje mi bardzo duże nadmiary potasu a muszę dodać , że wcześniej pomiary były różne w zależności od ilości podawanego potasu , raz było dobrze , raz trochę za dużo , czasami za mało a teraz cały czas jest tego za dużo.

Zastanawiam się czy coś nie kumuluje tego pierwiastka (np podłoże) i nie oddaje tego teraz w nadmiarze.

Bardzo proszę o cenne rady , może miał ktoś podobne doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z własnego doświadczenia napiszę że testom zooleka nie do końca można wierzyć. Używałem kiedyś testu na NO3 na początku pokazywał dobrze a po kilku pomiarach 0-5ppm nawet w roztworze.

Tak jak napisał @tomeksup jakie stężenie tygodniowe lejesz, ja lałem 15ppm a teraz 30ppm ale chyba przegiąłem i to grubo.

Stężenie policzysz tutaj: http://pomoce.akwahobby.com/kalk_chem.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie pisz ile wlewasz a napisz jakie stężenie masz wg kalkulatora po tyg. wlewania.

Według kalkulatora po tygodniu wlewania uzyskuję 15mg/l .

 

Test na K Zooleka jest w miarę dokładnym testem wystarczy przetestować na roztworze testowym; ja nosiłem do

kumple (pisałem o tym) w MPWiK i wyniki były podobne.

Jak wysoki masz wynik pomiaru - u mnie było na początku przeszło 125 mg/l i rośliny były ok.

Na początku wynik oscylował w granicach 15-25 mg/l ale później podskoczył do ponad 125 mg/l i przez jakiś czas wszystko było w porządku. Dopiero po około dwóch tygodniach zacząłem zauważać "popalone" stożki wzrostu .Wyczytałem chyba nawet na naszym forum , że nadmiar potasu hamuje wchłanianie magnezu i to może być powodem takiego stanu roślin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...