Skocz do zawartości

3 lub 4 :P Poważne problemy Proszę o pomoc!


arkosw
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam 3 lub 4 ;P problemy (nie wiem czy 1 z nich to śmieci czy glony ).

Więc tak:

1.Kiedy akwarium zostało zalane (data)- piątek 05,04,2013r

2.Litraż i wymiary akwarium - 60l (60x30x35 cm)

3.Jakie jest oświetlenie- 2x18w (0,6 W/L)

4.Jak długo świecisz (ile godzin)- 10h 7:30-17:30

5.Podłoże - dokładny opis lub nazwa handlowa ziemia ogrodowa

6.Filtracja - hbl-501 (kaskada)

7.Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz,np.ogólny,roślinny itd.) - wielogatónkowe, ogólne

8.Ozdoby (jakie)- korzeń (dąb), 3x kamień (2x piaskowiec, 1x nwm co )

9.Rośliny (ile,jakie)- nie wiem (wiem że 1 to cabomba)

10.Ryby - obsada (jw.)- narazie 10x krewetka amano, 3x glonojad syjamski

11.Podmianki (jak duże,jak często, jaka woda, kiedy ostatnia podmiana?)- co tydzień 20%

12.Nawożenie akwarium (czy podajesz nawozy,jakie,ile? )- Carbo (od dzisiaj 1ml/dzień) Bacto Active(1x/tydzień 4ml),dzisiaj dałem 6ml cmf firmy tropical

13.CO2 (czy jest,jak dystrybuowane?)- Carbo (węgiel w płynie)

14.Parametry wody/ aktualne wyniki testów jakie posiadasz NO3, PO4 , KH, GH, , Ph ,Fe - nie mam testów

15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik ? Nie

16.Jak często są karmione ryby i czym/ jak szybko ryby zjadają pokarm i czy zostaje po karmieniu? Jeszcze nie karmiłem

17.Fotka całego zbiornika i fotka detali - Może będą niżej :DD:

Opis problemu-:

1.Od paru dni po zalaniu na korzeniu pojawiła się pleśń, nie wiem jak ją zwalczyć. Proszę o pomoc!(na różnych stronach pisze, że trzeba poczekać i pleśń sama zniknie).Zauważyłem dzisiaj rano że na pleśni robią się pecherzyki powietrza, nie wiem czy to dobrze czy źle więc proszę o pomoc.

2.Również dzisiaj zaóważyłem, że szyby zrobiły się zielone i wystają z tego zielonego takie nitki na 1-2 cm. Z tego powodu wlałem cmf według instrukcji 6ml. Woda zmieniła trochę kolor na bardzej niebieski.Czy to wystarczy ? I czy cmf nie zaszkodzi glonojadom.

3.Na roślinkach kupionych od hodowcy jest mnóstwo ślimaków (takie małe czarne ), wystarczy jedna helenka na ich pokonanie ?

4.(chyba :PP: ) Na roślinkach zrobiły się takie ''węże'' czy jak to nazwać, zresztą zobaczcie na zdj. Czy to jest szkodliwe ? (Sadząc rośliny ziemia z pod żwirku ''wyleciała'', trohe jej filtr pozbierał ale też osiadła na roślinach i nie wiem czy to nie jest ta ziemia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12.Nawożenie akwarium (czy podajesz nawozy,jakie,ile? )- Carbo (od dzisiaj 1ml/dzień) Bacto Active(1x/tydzień 4ml),dzisiaj dałem 6ml cmf firmy tropical

Podawaj Carbo lecz nie za dużo. Rośliny prawdopodobnie nie rosną więc teraz nie pobiarają węgla z wody. Nie potrzeba im dużych dawek carbo, nie chcemy zatruć krewetek.

 

14.Parametry wody/ aktualne wyniki testów jakie posiadasz NO3, PO4 , KH, GH, , Ph ,Fe - nie mam testów

Nie masz testów. Można zgadywać jakie stężenia masz w wodzie pierwiastków. Poszukaj parametrów wody na stronie wodociągów.

 

Glony zawsze są wynikiem nieprawidłowych stężeń i stosunku pierwiastków w akwarium.

 

 

W tej chwili możesz jedynie modlić się aby sytuacja się ustabilizowała. Chociaż to mało prawdopodobne. Pomogłyby testy żeby zdiagnozować problem oraz sole aby wykończyć glony. Niestety od soli krewetki uciekają do nieba.

 

Z drugiej strony jak zaczną rosnąć rośliny to glony zostaną zahamowane, choć pozostaną w zbiorniku.

 

Tylko pytanie: Dlaczego rośliny nie rosną ? Pewnie dlatego, że mają nadmiar/niedobór makro lub mikroelementów.

 

Można podmianami spróbować ucelować w złoty środek. Jednakże zbyt częste podmiany nie pozwalają zbiornikowi na stabilizację mikrobiologii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pleśni jest coraz mniej.Miałem całe szyby zielone, ale wytarłem starą kartą debetową i już parę dni jest spokój.

Jeszcze te zielenice i zatoczki(na zatoczki mam juz 2 helenki).

A testy jakie mam kupić ? (na jakie parametry)

Wode mam ze studni...,a rośliny chyba szybko rosną np. pistia co 2 dni jest po 2-3 nowe pędy,cabomba- rozrasta się jak szalona i inne ale nie wiem jak sie nazywaja :P .

PS: na akwa mialo isć mało pieniędzy więc prosze nie pisz że muszęwszystkie testy kupić bo hyba oszaleje :DD: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja radziłbym Tobie robić jak najczęstsze podmiany wody, i niczym nie nawozić. Bardzo zaglonione akwarium, moje stado kosiarek miałoby żarcie na 3dni;)

Hej i jeszcze jedno, myślałem o Twoim akwarium:) i napiszę Ci, co pomyślałem;) Przyczyn upatrywałbym w ziemi ogrodowej i słabej filtracji. Dlatego robiłbym częste podmiany i to najlepiej 50/50 z wodą RO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja radziłbym Tobie robić jak najczęstsze podmiany wody, i niczym nie nawozić.

Mam dwa pytania w związku z powyższa poradą :

Co dają jak najczęstsze podmiany wody?

Z jakiego powodu nie należy nawozić ?

Teraz moja porada :

A ja radzę autorowi wątku - zanim zastosujesz sie do jakichkolwiek porad zobaczyć co ten udzielający wskazówek ma w swoim akwarium --->>> galeria :) Wtedy widać czy to teoretyk - gawędziarz czy praktyk. Potem jest jasna sprawa - zna się lub nie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie większość roślin akwarystycznych jest zielona, niektóre gatunki są czerwone.

Zasuwaj po testy na no3 i po4. Zrobisz pomiar. Wtedy będzie wiadomo czego masz za dużo, za mało, jakie proporcje. Podejmiemy skutecznie walkę zanim stężeniami wykończysz ryby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...